فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

16- عمر پربار حماد بن عیسی

شخصیت بزرگوار دیگری را که، مناسب خواهد بود او را به عنوان یک دراز عمر پر بار و سعادتمند مورد شناسائی قرار دهیم حماد بن عیسی جهنی است.
عمر حماد آن قدر طولانی بود بود که توانست روزگار چهار امام، یعنی امام صادق، امام کاظم، امام رضا، و امام جواد (ع) را درک کند، و از خرمن علم و دانش و فضائل اخلاقی آن بزرگواران کسب فیض نماید.
از ویژگیهای ایمانی و اخلاقی حماد این بود که در زمینه نقل قول و بیان و احادیث ائمه اطهار، به قدری مراقبت و احتیاط به خرج می داد که، با وجود اینکه هفتاد حدیث از امام صادق (ع) آموخته بود، به خاطر اینکه مبادا در سخن پیشوایان اسلام، کم و کاستی از جانب او به وجود آید، فقط بیست حدیث آن را برای دیگران بیان می کرد! (321)
حماد اصالتا اهل کوفه بود، اما در شهر بصره اقامت گزیده بود، او درباره زکات و نماز هم دو کتاب نوشته است.(322)
از موفقیت و برکت دیگر زندگانی طولانی حماد این بود که وی، از امام موسی بن جعفر (ع) خواسته بود آن حضرت دعا کند، خداوند به او، همسر، فرزند، مستخدم، و انجام حج همه ساله عطا فرماید، و آن حضرت هم چنین دعایی را انجام داد و از جمله درخواست نمود، خداوند پنجاه مرتبه زیارت خانه خدا را نصیب حماد کند، و اینکار هم عملی گردید.
اما وقتی حماد خواست حج پنجاه و یکم خود را انجام دهد، همینکه در مسیر مکه به وادی قنات رسید، و برای غسل وارد نهر آب گردید غرق شد، و بدین جهت غریق حجفه نامیده شد!
آری، بدین ترتیب عمر طولانی و پر بار حماد که به حدود 90 سال می رسید، در سال 209 هجری، در زمان خلافت امام جواد (ع) به پایان رسید، و جسد آن بزرگوار را، در وادی سیاله به خاک سپردند. (323) وی عمر خود را در راه اطاعت و عبادت خداوند، و نیز نشر و بیان معاف اسلامی سپری و به پایان رسانید.

فصل یازدهم توصیه های عملی، برای حفظ سلامت و طول عمر

در این فصل فرازهائی از دستورها و توصیه های ارزشمندی را که از پیشوایان بزرگوار اسلام، و نیز از پزشکان و روانپزشکان و عالمان اخلاقی و اجتماعی داخلی و خارجی، در زمینه رعایت بهداشت تن و روان، و سلامت جسم و جان وارد شده، مورد مطالعه قرار می گیرد.
مطالب این فضل، توصیه هائی است که، به خاطر تجربه های علمی و عملی آن در زندگی، حاصل عمرهائی از مطالعه، طبابت، مدیریت و خلاصه زحمات فراوان دانشمندان بزرگواری است که هر کدام سالیان درازی را به مطالعه و تحقیق پرداخته، تجربه ها اندوخته، و دارای کتابها و تألیفات متعددی نیز می باشند. بدین دلیل توصیه های آنان بسیار ارزشمند است، و باید دقیقاً مورد عنایت قرار گیرد.
از این جهت هم که، پیشوایان عالیقدر اسلام بخشی از علوم خداوندی را برخوردارند، و مطمئن ترین و دلسوزترین عالمان برگزیده جامعه بشریت می باشند. و بهمین جهت گفتار آنان اصیل تر و دلنشین خواهد بود، مطلب را با برخی از توصیه های آن بزرگواران آغاز می کنیم.

1- سفارشهای پیشوایان اسلام

1- پیامبر اسلام فرموده است: خصلتان کثیر من الناس مفتون فیهما: الصحة و الفراغ. (324)
دو ویژگی مهم است که بسیاری از افراد در مورد آن غفلت می کنند، (گول می خورند،، و فرصت را از دست می دهند) سلامتی و تندرستی، فرصتهای خوب زندگی!
2- امام صادق (ع) فرموده: پنج چیز است که کس یکی از آنها را از دست بدهد، زندگی او با پریشانی، عقل و اندیشه او با زیان، و قلب و جان او با غم و اندوه آمیخته خواهد شد.
سلامت بدن، امنیت در زندگی، توسعه و رفاه روزی، داشتن معاشران هماهنگ مانند: زن و فرزند و رفیق، و پنجم که همه این ویژگیها را در بر دارد، آرامش و آسایش فکر و جان خواهد بود. (325)
3- همچنین امام صادق (ع) می فرمود: العافیة نعمة خفیة، اذا وجدت نسبت، و اذا فقدت ذکرت.(326)
سلامتی یک نعمت پنهان و ناشناخته است، تا زمانیکه وجود دارد، مورد توجه قرار نمی گیرد، اما آنگاه که از دست رفت، ارزش آن شناخته و قدر آن معلوم می گردد.
4- پیامبر اسلام بهنگام عیادت از بیماری، آیه: ربنا آنتا فی الدنیا حسنه... را که در قنوت نمازها به عنوان دعا و درخواست حاجت از درگاه خداوند می خوانیم، اینگونه تفسیر کرد:
الحسنة فی الدنیا الصحة و العافیة، و فی الاخرة المغفرة و الرحمة. (327)
منظور از حسنه این است که خداوند در دنیا سلامت و تندرستی، و در آخرت آمرزش و رحمت خویش را به ما عطا فرماید.
5- امیرالمؤمنین (ع) فرموده است: السلامة مع الاستقامه.(328)
سلامت انسان، به همراه بردباری و مقاومت او، در برابر سختیها و مشکلات خواهد بود.