فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

14- دمی را هم غنیمت می شمار

چون بنای عمر نبود پایدار - پس دمی را هم عنیمت میشمار
بگذر از آمال و تشریفات نفس - و اغتنم خمساً حبیبی، قبل خمس
صحت خود را، غنم دان قبل سقم - هم شباب خوبش را، پیش از هرم
و اندگر عمر است، پیش از ارتحال - هم فراغ خویش، قبل از اشتغال
هم غنی را، قبل یوم الفتقار - ای عزیز من، غنیمت میشمار
بس چه تو، مغرور و غافل بوده اند - تکیه بر این خاکدان ننموده اند
ناگهانی، چون اجلشان در رسید - لب فرو بستند از گفت و شنید
وقت را دریاب و کوش اندر عمل - در حذر میباشی از طول امل
تا یکی امروز و فردا می کنی؟ - نقد را با نسیه سودا می کنی؟
همسفرهای تو در این رهگذر - بار بستند، و بگشائی تو بار
هم عنایان تو، کردند راتحال - از جوان و پیر و طفل خردسال
در حد سن تو، بس پیر و جوان - در نشیب گور گشتندی روان
بستر و بالینشان شد خاک گور - جسمشان شد در خس و خاشاک گور
مرگ آنها قاصد مرگ تو بود - عبرتی زانها نمی گیری چه سود؟ (317)
حائری اصفهانی

15- عمر با برکت حبیب

حبیب بن مظاهر اسدی از کسانی بود که دارای عمر بسیار پر برکت و شرافتمندانه ای بود، و در سن 75 سالگی، سال 61 هجری در سرزمین کربلا، در کنار امام حسین (ع) و در جنگ با ارتش حزب اموی شربت شهادت نوشید.
برکت و شرافتمندانه بودن عمر وی هم، بدین خاطر بود که، زمان پیامبر اسلام را درک نمود، از یاران امام علی (ع) بود و در جنگهای، جمل، صفین، و نهروان در رکاب آن حضرت شرکت دانست، (318) روزگار اما حسن (ع) را بچشم خود دید، حافظ قرآن و اهل علم و دانش بود، و سرانجام در حالیکه خدمت پیامبر و سه امام معصوم را درک کرده بود و در کنار آنان به اطاعت و در رکاب آنان به جهاد و فداکاری موفق گردیده بود، در میان جنگ کربلا، روز عاشورا شهید شد.(319)
از ویژگیهای دیگر حبیب این بود که، به خاطر ظرفیت و لیاقی که کسب کرده بود، بخشی از اسرار عیبی را می دانست و پیشگوئی می کرد، و شهر کوفه برای بیعت با امام حسین (ع) سخنرانی و فعالیت کرد، و در رأس یاران با وفای آن امام بزرگوار قرار داشت، و محل دفن وی هم، در جوار مرقد مطهر امام حسین (ع) قرار دارد. (320) و خلاصه حبیب بن مظاهر از عمر طولانی خود، در جهت علم و معرفت، و جهات و فداکاری در راه خدا، و در نتیجه رسیدن به فیض بزرگ شهادت در میدان جنگ بهره مند گردید.

16- عمر پربار حماد بن عیسی

شخصیت بزرگوار دیگری را که، مناسب خواهد بود او را به عنوان یک دراز عمر پر بار و سعادتمند مورد شناسائی قرار دهیم حماد بن عیسی جهنی است.
عمر حماد آن قدر طولانی بود بود که توانست روزگار چهار امام، یعنی امام صادق، امام کاظم، امام رضا، و امام جواد (ع) را درک کند، و از خرمن علم و دانش و فضائل اخلاقی آن بزرگواران کسب فیض نماید.
از ویژگیهای ایمانی و اخلاقی حماد این بود که در زمینه نقل قول و بیان و احادیث ائمه اطهار، به قدری مراقبت و احتیاط به خرج می داد که، با وجود اینکه هفتاد حدیث از امام صادق (ع) آموخته بود، به خاطر اینکه مبادا در سخن پیشوایان اسلام، کم و کاستی از جانب او به وجود آید، فقط بیست حدیث آن را برای دیگران بیان می کرد! (321)
حماد اصالتا اهل کوفه بود، اما در شهر بصره اقامت گزیده بود، او درباره زکات و نماز هم دو کتاب نوشته است.(322)
از موفقیت و برکت دیگر زندگانی طولانی حماد این بود که وی، از امام موسی بن جعفر (ع) خواسته بود آن حضرت دعا کند، خداوند به او، همسر، فرزند، مستخدم، و انجام حج همه ساله عطا فرماید، و آن حضرت هم چنین دعایی را انجام داد و از جمله درخواست نمود، خداوند پنجاه مرتبه زیارت خانه خدا را نصیب حماد کند، و اینکار هم عملی گردید.
اما وقتی حماد خواست حج پنجاه و یکم خود را انجام دهد، همینکه در مسیر مکه به وادی قنات رسید، و برای غسل وارد نهر آب گردید غرق شد، و بدین جهت غریق حجفه نامیده شد!
آری، بدین ترتیب عمر طولانی و پر بار حماد که به حدود 90 سال می رسید، در سال 209 هجری، در زمان خلافت امام جواد (ع) به پایان رسید، و جسد آن بزرگوار را، در وادی سیاله به خاک سپردند. (323) وی عمر خود را در راه اطاعت و عبادت خداوند، و نیز نشر و بیان معاف اسلامی سپری و به پایان رسانید.