فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

9- بهره وری و خلاقیت سالخوردگان

مطلب مهمی را که همه باید در نظر داشته، و چه جوان بوده و چه سالمند و کهنسال باشیم، هرگز آن را فراموش نکنیم، این است که هیچ لحظه ای از عمر نباید، بیهوده و بی فایده بر ما بگذرد، حتی در روزگار پیری و فرتوتی نیز انسان می تواند، به نوعی که درخور توان و استعداد او باشد، کار و خدمتی از خود بروز دهد، خاصه اینکه در سنین کهنسالی، اگر چه عموم استعدادهای جسمی و روانی انسان به تحلیل می رود، اما در مقابل یک سلسله استعدادهائی که ابتکار و خلاقیت می آفریند، فعالتر و کار آمدتر می گردد.
دکتر شارل ریشیه زیست شناس معروف در این باره می نویسد: نیروی حافظه و تمام قوای وابسته به آن، اندک اندک، در فاصله سنین بیست تا چهل و پنجاه سالخورده و پیر و فرتوت می گراید... و کسانیکه سخت سالخورده و پیر فرتوت شده اند، نیروی حافظه خویش را از دست می دهند، اما بر عکس قوه ابداع و نیروی ابتکار، که از هوس و فراست سرچشمه می گیرد، در میان سنین سی تا چهل و پنجاه سالگی، به اوج درخشش و کمال و توانائی خویش می رسد، و از آن پس تا سنین پنجاه و پنج و شصت سالگی به آهستگی کاهش می یابد، و در هفتاد و پنج سالگی متلاشی و نابود می شود، هر چند در این میان مواردی از نوابغ عالم وجود دارند، که بر این فرضیه و قاعده همگانی خدشه وارد آورده، صحت آن را مورد تردید قرار می دهند، و از این زمره اند، بزرگان نامداری (303) که عمده موفقیتهای خود را، در روزگار پیری به دست آورده اند، مانند:
1- ولتر، شاعر و نویسنده نامدار فرانسوی، که نوشته ها و آثار ارزشمندی آفرید، و 84 سال عمر کرد.
2- تالیران، مرد سیاسی فرانسوی، که در دوران طوفانی فرانسه به خاطر کاردانی خود، در پستهای دولتی باقیمانده و 74 سال عمر کرد.
3- گوته، شاعر و نویسنده معروف آلمانی مؤلف کتاب فاوست که از پر اوج ترین آثار ادبی جهان است، وی 73 سال عمر کرد.
4- پاولف، زیست شناس روسی، که به خاطر تألیفات خود درباره غدد هاضمه برنده جایزه پزشکی نوبل شد، و 77 سال زندگی کرد.
5- لئون تولستوی، داستانسرای بزرگ روسی، مؤلف شاهکار جهانی جنگ و صلح که 87 سال عمر کرد.
6- گالیله، فیزکدان و ستاره شناس معروف ایتالیائی و کاشف قوانین سقوط احسام که 78 سال زندگی کرد.
7- برنارد شاو، نویسنده معروف انگلیسی، که در سال 1952 به خاطر تألیفات ارزشمند خود، به دریافت جایزه نوبل موفق شد، و 96 سال عمر کرد.
8- پیر کورنی، شاعر و درام نویس فرانسوی، پدید آورنده هنر کلاسیک در تأثیر، و مؤلف کمدیهای ارزشمند که 76 سال عمر کرد.
سپس دکتر ویکتور موگوولتز می نویسد: اینها همگی در سالهای پیری خود منشأ آثار فراوان و اعمال درخشان گردیده اند.(304)

10- تحصیل در 65 سالگی!

همانطور که بیان کردیم، بسیاری از سالخوردگان، در روزگار پیری و نقاهت اواخز عمر، دست به ابتکار و اقدامات مهم و چشمگیری زده، و منشأ خدمات ارزشمندی به جامعه بشریت بوده اند، و احیاناً افرادی هم در گوشه و کنار یافت می شوند، که در سن کهنسالی دست بیک اقدام فوق العاده زده اند.
به عنوان نمونه خانم آدلین دو والت زینولدز را می توان نام برد، که وی در سن 65 سالگی شروع به تحصیلات عالی کرد، و در سن 68 سالگی لیسانس هنری دریافت کرد!
وی در شرح زندگی خود می گوید: در سن 65 سالگی، بعد از اینکه چهار فرزند و یک دسته نوه ام را بزرگ و تربیت کرده بودم، بطور جدی و مصمم شروع به تحصیل کردم، و در سن 68 سالگی به دریافت لیسانس از دانشگاه کالیفرنیا موفق گردیم.(305)
نویسنده ای که شرح خانم آدلین را آورده، می گوید:
آن وقت که وی با من صحبت می کرد، 82 ساله بود، و هنوز هم در کنفرانسهای علمی و سخنرانیها و خدمات هنرمندی شرکت می کرد، و حتی می کوشید، برای لاغر شدن خود اقدام کند، که به اینکار عم موفق شده بود، و این خانم به عنوان یکی از ستارگان بزرگ سینما و رادیو و تلویزیون، طی یک سخنرانی، برای جوانان دنیای نو شرح می داد، که چگونه توانسته است، عمر طولانی صد ساله ای داشته باشد.(306)

11 - راز طول عمر اینگونه سالمندان

راز طول عمر اینگونه سالخوردگانی که حتی در روزگار پیری و فرتوتی خود هم، توانسته اند، منشاء آثار ادبی و فرهنگی و علمی و سیاسی باشند و از عمر خود بهره ارزشمند ببرند، و به جامعه نیز خدمت بنمایند، عموماً غیر از تغذیه مناسب، رعایت استراحت، و نظم در زندگی بوده است.
دکتر دیل کارنگی درباره چرچیل که در اثناء جنگ دوم جهانی، در ابتداء هفتاد سالگی نخست وزیر انگلیس بود، و با کمال قدرت شبانه روزی شانزده ساعت کار می کرد، و امور خطیر امپراطوری در زمان جنگ را اداره می نمود، راز موفقیت او را خواب و استراحت لازم دانسته است. (307)
کارنگی درباره روکفلر که رکورد ثروتمندی و طول عمر 98 سالگی را شکست، می گوید: وی علاوه بر استعداد طول عمر که آن را به ارث برده بود، علت عمده موفقیتش این بود که، هر روز نیم ساعت می خوابید.(308)
علت موفقیت ادیسون و انرژی و استقامت عجیبی که داشت، این بود که هر وقت که دلش می خواست، می خوابید!
من با هنری فورد اندکی قبل از 80 سالگی تماس گرفته، و از نشاط و طراوت او متعجب شدم، او گفت: هرگز جائی که بتوانم بنشینم، نمی ایستم، و آنجا که بتوانیم دراز بکشم، نمی نشینم،! (309)
دکتر احمد آرام، در عین حالیکه اکنون 87 سال دارد، و از نزدیک او را بارها دیده ام، با وجود تألیف و ترجمه دهها جلد کتاب و آثار علمی و فرهنگی، هنوز هم شبانه روز به مطالعه و تحقیق و ترجمه ادامه می دهد، و دارای نشاط و شادابی خوبی است.
دکتر عبدالکریم قریب، که چند سالی است با او همکاری داشته ام، با وجود تأسیس مراکز فرهنگی، تألیف و ترجمه کتابهای کلاسیک در چند دوره ( که آثار علمی او در رشته زمین شناسی، ادبی، و کشاورزی از بیست جلد تجاوز می کند.)
77 سال دارد، اخیراً هم تحت عنوان مبارزه با عوارض پیری کتابی نوشته، و هنوز هم صبح زود خیز و با نشاط و با چابکی به فعالیت و فرهنگی ادامه می دهد.
باری، رازی که به عنوان علت طول عمر، در وجود رجال مذهبی و علمی دریافت کرده ام، غیر از قدرت نیرومند ایمان و معنویت، عموماً خودداری از اعتیاد به دخانیات، تنظیم برنامه غذایی مناسب، رعایت اصول بهداشت، و برنامه داشتن در زندگی می باشند، که آنان توانسته اند هم عمر و طولانی داشته، و هم از عمر دراز و پر برکت خود در جهت هدایت فکری و علمی جامعه، اقدامات مفید و جاودانه ای انجام دهند .
امام علی (ع) فرموده: ان عمرک مهر سعادتک، ان انفذته فی طاعة ربک.(310)
اگر بتوانی عمر خود را در راه اطاعت خداوند بسر ببری، بدین ترتیب توانسته ای عمر را با تأیید و تثبیت مهر سعادت به پایان برسانی،.