فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

فصل نهم ضرورت حفظ محیط زیست از نظر اسلام

در فصلهای پیشین این کتاب، یکی از زمینه های بسیار مناسب سلامت، و جوان ماندن و طول عمر را، بطور خلاصه، محیط زیست سالم، به دور از آلودگیها و مسمومیتهای فرساینده و بیماری زا دانستیم، امام به منظور اهمیت مراقبت و رسیدگی به موضوع آلودگی محیط زیست که امروز بصورت یکی از آفات دردناک و خطرهای مهم زندگی انسانی و مخصوصاً شهری و حتی ضایعه جهانی در آمده، و همه ما در مورد ریشه یابی، پیشگیری و مبارزه با این فاجعه دلخراش مسئولیت داریم، در این کتاب فصل جداگانه ای برای آن گشودیم.
بدین لحاظ قبل از اینکه رهنمودها و مقررات ارزشمند اسلامی را، در این زمینه مورد ارزیابی قرار دهیم، به منظور اینکه مسئله آلودگی محیط زیست با نگرشی تقریبا همه جانبه مورد بررسی قرار گیرد.موضوع را با دیدگاهی گسترده پیگیری می کنیم. زیرا آلودگیهای میکربی و بیماری زای دنیای کنونی را عموماً، در سه بخش زیر، می توان خلاصه کرد:
1- آلودگیهای از روی بی مبالاتی و عدم مراقبت لازم:
2- آلودگیهای قهری و طبیعی در نظام حیات امروزی،
3- آلودگیهای جنگی و جنائی، معلول استعمار و توسعه طلبی های تجاوزگرانه.
اکنون به تشریح و توضیح موارد فوق، و نیز اهمیت و ضرورت مبارزه با آن می پردازیم.

1- آلودگیهای بی مبالاتی!

روال و به رشد زندگیهای شهرنشینی، که لازمه گسترش تمدن می باشد، عموماً تاکنون کم توجهی ها و بی مبالائی را بهمراه داشته، که زندگی انسان و حیوان و حتی نباتات را، در معرض فرسایش و خطر جدی قرار داده است! و اگر وضع آلوده محیط زیست انسان، همچنان بدینگونه ادامه یابد. برای مسمومیت زدائی آن اقدامات مؤثر و همه جانبه ای صورت نگیرد، زندگی با آلوده و تباه گردیدن سنگین، بصورت دردناک و رقت آوری در خواهد آمد!
کانون این آلودگیها که عموماً آب و خاک و هوا را در بر می گیرد زباله های شهری، کودهای شیمیایی، فضولات حیوانی، مواد پلاستیکی تجزیه ناپذیر، کالاهای مصنوعی از قوطیهای کنسرو، لاستیکهای مستعمل، لاشه ی اتومبیلها، فضولات بیمارستانی، مواد شیمیایی، فاضلابهای کارخانه ها، کشتارگاهها، اتومبیلهای فرسوده و معیوب تشکیل می دهد(246) کار زبانها و آثار دردناکی را هم که محیط زیست آلوده و مسموم روی زندگی انسان و سایر موجودات زنده گذاشته بجایی رسیده است که، بر پایه نتائج پژوهشی که بتازگی توسط سازمان ملل متحد انجام شده است، تهران و چهار شهر بزرگ دنیا، دارای آلوده ترین هوا در دهه 80 بوده اند، چهار شهر آلوده دیگر دنیا، در دوره مورد بررسی عبارت بوده اند از پاریس در فرانسه، میلان در ایتالیا، ریودوژانیر در برزیل، و سائوپولو در برزیل، و در شرایط کنونی فقط 7/1 میلیارد نفر از 5 میلیارد نفر جمعیت جهان در محیطهایی زندگی می کنند، که برای سلامتی انسان خطرناک نیست، نتائج تحقیقات کارشناسان سازمان ملل متحد نشان می دهد، بیش از 625 میلیون نفر از مردم جهان (عموماً ساکن کشورهای جهان سوم) در محیطهایی زندگی می کنند، که آلودگی هوای ناشی از بی اکسید گوگرد از حد مجاز گذشته، و سلامت و این گروه از جهانیان را، به مخاطره انداخته است!
این گزارش می فزاید: زیستگاه یک میلیارد و 250 میلیون نفر از مردم جهان، به دود و گرد و غبار بیش از حد آلوده است، در صورت بی تفاوتی نسبت به آلودگی فزاینده در هوا، که زمینه ساز بروز و شیوع طیف گسترده ای از بیماریهاست، نه تنها سلامت نسل امروز، بلکه تندرستی نسلهای آینده بشر نیز به مخاطره می افتد.(247)
بهره حال، آلودگی محیط زیست در دنیای امروز، به عقیده کارشناسان، از عمده عوامل به وجود آمدن فرسودگیها، کاهش عمرها، و افزایش بیماریها بوده، و در مورد چاره اندیشی و پیشگیری از این آفات دلخراش، ضمن اینکه اقدامات گسترده ای باید صورت داد، اولین و مهمترین گامی که می توانیم برای پالایش محیط زیست خو برداریم، اینست که، از همین امروز دیگر به آلودگی موجود اضافه نکنیم. (248) و بدین وسیله زمینه بسیاری از بیماریها را خنثی نماییم.

2- آلودگیهای قهری و طبیعی

منظور از آلودگیهای قهری و طبیعی به حسب ظاهر، پیدایش و افزایش ضایعات و فضولات صنایع تولیدی است که، پس از انقلاب صنعتی سرزمینهای مسکونی انسانها را بصورت زباله دان گسترده ای در آورده، و عوارض آن نیز سلامت افراد و صحت جوامع بشری را مختل و فرسوده نموده، و حتی بسیاری از راضی شهری، مناطق ساحلی، آب دریاها و رودخانه ها را، به صورت لجنزارها و فاضلابهای دردناکی در آورده، و گاهی به صورت گسترده و ناگهانی غیر از زیانهای بیماری زا و فرساینده، حیات و هستی هزاران انسان بی گناه را نیز به کام هلاکت و نیستی کشیده است!
در مورد ضایعات ناگهانی و مراکز منابع صنعتی، موارد زیر را مورد توجه قرار می دهیم.
1- در سال 1954 تعدادی کارخانه، مسئول به وجود آمدن حادثه خلیج میناماتا گردیدند، و این حادثه مرگ 43 ژاپنی را بهمراه داشت، که آنان از مسمومیت ناشی از متیل جیوه به کام مرگ رفتند.(249)
2- در سال 1984 (1363) کارخانه تولید کننده مواد شیمیایی حشره کش آمریکایی (موسوم به یونیون کارباید واقع در شهر هفتصد هزار نفری بوپال هند، ساعات 11 شب دچار نشست گازهائی سمی و میکربی گردید، که قربانیان آن حادثه 2518 نفر بود، و اعلام کردند دست کم 50 هزار نفر بزودی کور خواهند شد، و دهها هزار کودک، معلول به دنیا خواهند آمد، و خلاصه گازهای سمی توانست حداقل بر یک چهارم جمعیت آن شهر اثر بگذارد! (250)
3- در سال 1986 طی یک آتش سوزی در یکی از انبارهای ساندوز در شهر پان سوئیس مقدار معتنابهی مواد حشره کش به بیرون از انبار راه یافت، در این حادثه نیز جیوه در میان دیگر آلوده کنندگان محیط زیست وجود داشت، و بخش مهمی از محیط را آلوده ساخت. (251)
الف - تجارت ظالمانه و استعمار گرانه!
در بالا نیز اشاره کردیم، بخشی از فضولات و ضایعات صنعتی جهان امروز، را می توان واقعا طبیعی و قهری دانست، و ظاهر کار نیز چنین نشان می دهد، اما در ضمن مواردی که در بالا از باب ارائه نمونه اشاره شد. خواننده محترم متوجه می گردد که، اصولاً دنیای لجام گسیخته امروز، در پوشش صنعت خویش و تجارت ظالمانه، بوسیله تولید و گسترش بازار ضعف، اهداف شوم استعمارگرانه خویش را برگرده ملل محروم و کشورهای جهان سوم تحمیل می کند!
بهمین دلیل، کنگره آمریکای جهانخواره، سرگرم بحث درباره برنامه صادرات تولیدات خود به خارج و کشورهای جهان سوم می باشد، و این در حالی است که داورهای جدید و حشره کش خود را، پس از دهها بار آزمایش، در آزمایشگاههای پراکنده خود در جهان تجویز نمی کند، و آزمایشهای اینگونه شرکتها روی سگها و گروههای دیگری از حیوانات خانگی انجام می گیرد، البته یکبار این آزمایشها در مصر (1976) بر روی کودکان، داوطلب انجام گرفت، و این کودکان را دولت مصر فراهم آورده بوده! (252)
آری، صنعت مسموم دفع آفات نباتی و حشرات که با مواد شمی فراوان سرو کار دارد، صنعت پیچده ای است، این صنعت سالها پیش از کشورهای پیشرفته برچیده شده، و در کشورهای جهان سوم متمرکز شده است، علت انتقال این صنعت بجهان سوم، حفظ کشورهای پیشرفته از آلودگی محیط زیست، و نیز پایین بودن هزینه تولید آن در کشورهای جهان سوم است، و روی این حساب از سوی آمریکا و انگلستان، توده های فقر زده جهان سوم، چیزی جز آزمایشگاه و آسیاب مواد مصرفی کشورهای پیشرفت نیستند! (253)
سازمان حفظ محیط زیست در آلمان فدرال اعلام کرد، در حاشیه اجلاس فوق العاده سازمان جهانی حفظ محیط زیست وابسته به سازمان ملل متحد، که در (نایروبی) برگزار گردیده، فاش شد که، شرکتهای مختلف آلمان، سلانه یکصد چهل هزار تن سموم آفات به کشورهای جهان سوم صادر می کنند، که بیشتر آن برای سلامت آنها مضر بوده، و بهمین دلیل مصرف آن در آلمان فدرال ممنوع شده است!
بگفته رئیس سازمان محیط زیست آلمان، سالانه 5 هزار نفر، در کشورهای جهان سوم، در اثر استفاده از این گونه سموم آفاتی نباتی، جان را از دست می دهند!
جالب توجه این است که، مخالفت با صدور اینگونه سموم آفات نباتی، از آنجا مورد توجه اروپائیان قرار گرفته است که: از کشورهای جهان سوم انواع قهوه موز، و میوه های دیگر به کشورهای اروپائی صادر می شود، و به علت مصرف اینگونه سموم ذکر شده مسموم، سلامت مصرف کننده، اروپائی نیز به خطر افتاده است.(254)
ب - ماجرا در لبنان فاش شد!
لبنان که هم اکنون 13 سال است، به خاطر جنگ داخلی و هجومهای غارتگرانه و ویرانگرانه اسرائیل غاصب و متجاوز می سوزد، و هزاران کشته و معلول در راه استقلال خویش و آزادی از چنگال خونین صهیونیسم بجای گذاشته، از تازه ترین کشورهای جهان سوم است، که با تخلیه و پذیرش فضولات شیمیایی و سمی ارسالی از اروپای غربی دچار مشکل شده است!
اخیراً کشف شده، حداقل 2300 تن فضولات و زباله های شیمیایی، که مقامات لبنانی آن را خطرناک و سمی داشته دانسته اند، از ایتالیا به این کشور انتقال یافته، و در کوهستانهای استان کسروان در حدود 32 کیلومتری شمال بیروت کشف شده، و به دنبال افشای این عمل غیر قانونی و خلاف اخلاق دولت ایتالیا، وزارت دادگستری لبنان، ارسال سی هزار تن دیگر از زباله شیمیایی ایتالیا به لبنان را لغو می کند، البته این ماجرا یکی از چند موردی است که انجام آن در کشورهای آفریقا خاورمیانه، و آمریکای لاتین، سوی اروپا به خاطر انتقال و دفن زباله های صنعتی و شیمیایی واقع شده است! سال قبل نیز شرکت ایتالیائی ژلی واکسن قصد کرده بود، یک کشتی 9 هزار بشکه ای فضولات شیمیایی را به، جیبوتی، ونزوئلا و سوریه ارسال دارد که موفق نشده بود!
آن وقت دولت ایتالیا در پی فضاحت چنین عمل خائنانه ای، یک گروه 16 نفره کارشناسی را به لبنان فرستاده، که مدت 50 روز مشغول بودند، تا دوباره فضولات مورد بحث را در ده هزار بشکه و 15 کانتیز که از ایتالیا آورده بودند، بسته بندی کنند.(255)
ج - نمونه هائی از آلودگیهای قهری
در مورد آلودگیهای قهری نظام حیاتی جهان، در لندن کنفرانس بررسی تخریب لایه اوزون تشکیل گردید، و اعلام کرد: آلودگی شدید هوا باعث از بین رفتن لایه اوزون از سطح کرد زمین شده، و تاثیر آن هم افزایش درجه حرارت، و به وجود آمدن اختلال در کشاورزی و سرانجام خشکسالی و قحطی خواهد بود. (256)
اضافه بر این، دکتر را بین راسل جونز از محققان محیط زیست انگلیس، در این کنفرانس اعلام کرد: اگر رقیق شدن لایه اوزون باروند فعلی ادامه پیدا کند، بزودی سرطان پوست، و آب مروارید چشم از امراض رایج جهان خواهد شد، وی گفت، اشعه ماوراء بنفش اینک در لایه اوزون جذب می شود، اما اگر به دلیل وجود مواد شیمیایی، در هوا به سیر خود ادامه دهد، و هر درصدی از این لایه از بین برود، درصد خطر سرطان افزایش خواهد یافت، روند فعلی تخریب اوزون چنان سریع است، که در 60 سال آینده نیمی از این لایه نابود خواهد شد، بر اثر تخریب این لایه در حال حاضر تنها در آمریکا سالانه بیست هزار مرگ جدید رخ می دهد، که چهل سال آینده این تعداد به ده برابر افزایش خواهد یافت. (257)
اضافه بر اینگونه آلودگیهای دردناک و وحشت آور، درباره آلودگیهای عمومی که بلای جان ملتهای صنعتی و پیشرفته هم شده، آن را هم به اعلام خطر و چاره اندیشی واداشته است!
گزارش خبرگزاری فرانسه، به نقل از روزنامه مردم چاپ پکن حاکی است: نابودی محیط زیست و چین سالانه در حدود 24 میلیارد دلار زیان به این کشور وارد می کند، و این رقم در سال دو هزار (12 سال دیگر) همچنان رو به افزایش است، و بر اساس تحقیقی که یک گروه از کارشناسان چینی به مدت چهار سال در سراسر این کشور انجام داده اند، آلودگیهای جوی و آبی و آلودگیهای ناشی از فضولات شیمیایی در حدود ده میلیارد دلار به چین خسارت وارد می کند، زیرا همه ساله فقط 2/34 میلیارد تن زباله وارد آبهای جاری این کشور می شود، و به منابع کشاورزی و جنگلی چین سالانه در حدود 5/13 میلیارد دلار خسارت وارد می شود! (258)
در کنار اینگونه آلودگیهای قهری، آثار زیانبار فضولات صنعتی به عنوان یک بلای وحشتناک و بهائی را که دنیا باید بپردازد، نمی توان نادیده گرفت، که در بالا نمونه های آن را مطالعه کردیم، و اخیراً هم شرکت ملی حمایت از محیط ریست در عربستان (حجاز) در شهر (الجبیل) اقدام به احداث یک کارخانه دفع فضولات خطرناک، با ظرفیتی معادل 10000 تن در سال نموده است، تا شاید بتواند، از عوارض دردناک و بیماری زا چنین فضولات شیمیایی صنعتی جلوگیری به عمل آورد! (259)