فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

14- چهار دستور مهم بهداشتی

در پایان این فصل، به منظور حسن ختام، چهار دستور بهداشتی بسیار مهمی را که امام علی (ع) به فرزند خود امام حسن (ع) داده، و فرموده: فرزندم آیا نمی خواهی تو را به چهار قاعده ارزشمند آموزش دهم، که بدین وسیله از طب و درمان بی نیاز شوی؟! می آوریم.
آن حضرت پس از دریافت موافقت فرزند فرمود: الا تجلس علی الطعام الا و انت جائع، و لا تقم عن الطعام الا و انت تشتهیه، وجود المضغ، و اذا نمت فاعرض نفسک علی الخلاء فاذا استعملت هذه استغینت عن الطب! (245)
هرگز بر سر سفره منشین، مگر اینکه خوب گرسنه شده باشی،
هنوز میل به غذا داشته باش، که از سفره برخیزی،
غذا را خوب در دهان جویده و آن را فرو ببر.
هرگاه خواستی به بستر خواب بروی، حتماً به قضای حاجت و تخلیه روده اقدام کن.
اگر این دستورات را بکار گرفتی، از پزشک و درمان بی نیاز خواهی شد.
آری، مطالبی را که به عنوان راز طول عمر، یا راز طول عمر افرادی که عمر دراز داشته اند، مورد بررسی قرار گرفت، و طبعاً اسرار و فرمولهای دیگری نیز در این زمینه وجود دارد (که بهمین مقدار بسنده شده) چنانچه مواردی را که گذاشت، مورد توجه خوانندگان عزیز قرار گیرد، می توان از آن بهره های فراوان و گاهی معجزه آسایی در جهت حفظ سلامت، برقراری نشاط و جوانی، و در نتیجه طول عمر، بدست آورد.

فصل نهم ضرورت حفظ محیط زیست از نظر اسلام

در فصلهای پیشین این کتاب، یکی از زمینه های بسیار مناسب سلامت، و جوان ماندن و طول عمر را، بطور خلاصه، محیط زیست سالم، به دور از آلودگیها و مسمومیتهای فرساینده و بیماری زا دانستیم، امام به منظور اهمیت مراقبت و رسیدگی به موضوع آلودگی محیط زیست که امروز بصورت یکی از آفات دردناک و خطرهای مهم زندگی انسانی و مخصوصاً شهری و حتی ضایعه جهانی در آمده، و همه ما در مورد ریشه یابی، پیشگیری و مبارزه با این فاجعه دلخراش مسئولیت داریم، در این کتاب فصل جداگانه ای برای آن گشودیم.
بدین لحاظ قبل از اینکه رهنمودها و مقررات ارزشمند اسلامی را، در این زمینه مورد ارزیابی قرار دهیم، به منظور اینکه مسئله آلودگی محیط زیست با نگرشی تقریبا همه جانبه مورد بررسی قرار گیرد.موضوع را با دیدگاهی گسترده پیگیری می کنیم. زیرا آلودگیهای میکربی و بیماری زای دنیای کنونی را عموماً، در سه بخش زیر، می توان خلاصه کرد:
1- آلودگیهای از روی بی مبالاتی و عدم مراقبت لازم:
2- آلودگیهای قهری و طبیعی در نظام حیات امروزی،
3- آلودگیهای جنگی و جنائی، معلول استعمار و توسعه طلبی های تجاوزگرانه.
اکنون به تشریح و توضیح موارد فوق، و نیز اهمیت و ضرورت مبارزه با آن می پردازیم.

1- آلودگیهای بی مبالاتی!

روال و به رشد زندگیهای شهرنشینی، که لازمه گسترش تمدن می باشد، عموماً تاکنون کم توجهی ها و بی مبالائی را بهمراه داشته، که زندگی انسان و حیوان و حتی نباتات را، در معرض فرسایش و خطر جدی قرار داده است! و اگر وضع آلوده محیط زیست انسان، همچنان بدینگونه ادامه یابد. برای مسمومیت زدائی آن اقدامات مؤثر و همه جانبه ای صورت نگیرد، زندگی با آلوده و تباه گردیدن سنگین، بصورت دردناک و رقت آوری در خواهد آمد!
کانون این آلودگیها که عموماً آب و خاک و هوا را در بر می گیرد زباله های شهری، کودهای شیمیایی، فضولات حیوانی، مواد پلاستیکی تجزیه ناپذیر، کالاهای مصنوعی از قوطیهای کنسرو، لاستیکهای مستعمل، لاشه ی اتومبیلها، فضولات بیمارستانی، مواد شیمیایی، فاضلابهای کارخانه ها، کشتارگاهها، اتومبیلهای فرسوده و معیوب تشکیل می دهد(246) کار زبانها و آثار دردناکی را هم که محیط زیست آلوده و مسموم روی زندگی انسان و سایر موجودات زنده گذاشته بجایی رسیده است که، بر پایه نتائج پژوهشی که بتازگی توسط سازمان ملل متحد انجام شده است، تهران و چهار شهر بزرگ دنیا، دارای آلوده ترین هوا در دهه 80 بوده اند، چهار شهر آلوده دیگر دنیا، در دوره مورد بررسی عبارت بوده اند از پاریس در فرانسه، میلان در ایتالیا، ریودوژانیر در برزیل، و سائوپولو در برزیل، و در شرایط کنونی فقط 7/1 میلیارد نفر از 5 میلیارد نفر جمعیت جهان در محیطهایی زندگی می کنند، که برای سلامتی انسان خطرناک نیست، نتائج تحقیقات کارشناسان سازمان ملل متحد نشان می دهد، بیش از 625 میلیون نفر از مردم جهان (عموماً ساکن کشورهای جهان سوم) در محیطهایی زندگی می کنند، که آلودگی هوای ناشی از بی اکسید گوگرد از حد مجاز گذشته، و سلامت و این گروه از جهانیان را، به مخاطره انداخته است!
این گزارش می فزاید: زیستگاه یک میلیارد و 250 میلیون نفر از مردم جهان، به دود و گرد و غبار بیش از حد آلوده است، در صورت بی تفاوتی نسبت به آلودگی فزاینده در هوا، که زمینه ساز بروز و شیوع طیف گسترده ای از بیماریهاست، نه تنها سلامت نسل امروز، بلکه تندرستی نسلهای آینده بشر نیز به مخاطره می افتد.(247)
بهره حال، آلودگی محیط زیست در دنیای امروز، به عقیده کارشناسان، از عمده عوامل به وجود آمدن فرسودگیها، کاهش عمرها، و افزایش بیماریها بوده، و در مورد چاره اندیشی و پیشگیری از این آفات دلخراش، ضمن اینکه اقدامات گسترده ای باید صورت داد، اولین و مهمترین گامی که می توانیم برای پالایش محیط زیست خو برداریم، اینست که، از همین امروز دیگر به آلودگی موجود اضافه نکنیم. (248) و بدین وسیله زمینه بسیاری از بیماریها را خنثی نماییم.