فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

13- سرزمین صد ساله ها

آذربایجان شوری را سرزمین صدساله ها نام نهاده اند و همواره دراز عمرترین انسانها از این گوشه دنیا برخاسته اند، سرزمینی با طبیعت پاک و دست نخورده و هوای سالم و به دود نیالوده، طبق آمار رسمی در آنجا بیش از 1500 تن از مردم از 100 سال بیشتر دارند و 15 هزار نفر بیشتر از 90 سال دارند، آذربایجان شوروی را سرزمین صدساله ها، یا موزه انسانهای کهنسال نام نهاده اند، در این که چرا این سرزمین آدمهای دراز عمر را در خود جای داده است، بحث های بسیاری است؛ برخی گمان می دارند، به خاطر آب و هوای این منطقه است، و برخی از نوع تغذیه حرف می زنند و جالب اینجاست که با زندگی ابتدائی روستایی و مشکل بهداشت و زایمان و غیره شانس زنان در داشتن عمرهای طولانی بیشتر از مردان است!
ژیولاندوم آلاخیاروا از اهالی آذربایجان شوروی اینک 151 سال دارد و از نسل زنانی است که رکورد طول عمر را شکسته اند. یکی از هم ولایتی های او شیرین گازائف بود که در سال 1971 در 154 سالگی در گذشت. خبر گزاری تای اعلام داشت آلاخیاروا مادر 15 فرزند است که یکی از آنها اکنون 104 سال دارد. که هم اکنون در سلامت کامل به سر می برد و به تنهایی در منطقه کوکاسو در آذربایجان شوروی زندگی می کند.
یک پروفسور روسی موسوم به داود و نیان در حال حاضر به تحقیق و بررسی در مورد شرایط جسمی و شیوه زندگی این صد ساله ها پرداخته است. او اخیراً به این نتیجه رسیده است که فعالیت جسمی در سلامت این افراد بسیار مؤثر است.
اغلب آنها اسب سواران ماهری هستند و در مسابقات اسب سواری که ترتیب می یابد شرکت دارند. اخیراً در یکی از این مسابقات یکی از برندگان 100 ساله و دیگری 115 ساله بوده است. نکته جالب توجه دیگر این است که غذای اصلی آنها سبزیجات و میوه و عسل خالص و همچنین شیر و پنیر است.
نکته مهم دیگر اینکه آنها از همه مشکلات و مصائب دنیا دورند و زندگی ساده و شادی دارند، چندی پیش بود که خبر ازدواج یک زن و مرد 105 ساله در ناحیه اعلام شد.
دانشمندان و محققین به این نتیجه رسیده اند که زندگی طبیعی و به دور از جنجالهای ماشینی و تمدن تغذیه خوب و سالم و ورزش و فعالیت جسمی می تواند و طول عمر آدمهای این سرزمین موثر باشد. (244)

14- چهار دستور مهم بهداشتی

در پایان این فصل، به منظور حسن ختام، چهار دستور بهداشتی بسیار مهمی را که امام علی (ع) به فرزند خود امام حسن (ع) داده، و فرموده: فرزندم آیا نمی خواهی تو را به چهار قاعده ارزشمند آموزش دهم، که بدین وسیله از طب و درمان بی نیاز شوی؟! می آوریم.
آن حضرت پس از دریافت موافقت فرزند فرمود: الا تجلس علی الطعام الا و انت جائع، و لا تقم عن الطعام الا و انت تشتهیه، وجود المضغ، و اذا نمت فاعرض نفسک علی الخلاء فاذا استعملت هذه استغینت عن الطب! (245)
هرگز بر سر سفره منشین، مگر اینکه خوب گرسنه شده باشی،
هنوز میل به غذا داشته باش، که از سفره برخیزی،
غذا را خوب در دهان جویده و آن را فرو ببر.
هرگاه خواستی به بستر خواب بروی، حتماً به قضای حاجت و تخلیه روده اقدام کن.
اگر این دستورات را بکار گرفتی، از پزشک و درمان بی نیاز خواهی شد.
آری، مطالبی را که به عنوان راز طول عمر، یا راز طول عمر افرادی که عمر دراز داشته اند، مورد بررسی قرار گرفت، و طبعاً اسرار و فرمولهای دیگری نیز در این زمینه وجود دارد (که بهمین مقدار بسنده شده) چنانچه مواردی را که گذاشت، مورد توجه خوانندگان عزیز قرار گیرد، می توان از آن بهره های فراوان و گاهی معجزه آسایی در جهت حفظ سلامت، برقراری نشاط و جوانی، و در نتیجه طول عمر، بدست آورد.

فصل نهم ضرورت حفظ محیط زیست از نظر اسلام

در فصلهای پیشین این کتاب، یکی از زمینه های بسیار مناسب سلامت، و جوان ماندن و طول عمر را، بطور خلاصه، محیط زیست سالم، به دور از آلودگیها و مسمومیتهای فرساینده و بیماری زا دانستیم، امام به منظور اهمیت مراقبت و رسیدگی به موضوع آلودگی محیط زیست که امروز بصورت یکی از آفات دردناک و خطرهای مهم زندگی انسانی و مخصوصاً شهری و حتی ضایعه جهانی در آمده، و همه ما در مورد ریشه یابی، پیشگیری و مبارزه با این فاجعه دلخراش مسئولیت داریم، در این کتاب فصل جداگانه ای برای آن گشودیم.
بدین لحاظ قبل از اینکه رهنمودها و مقررات ارزشمند اسلامی را، در این زمینه مورد ارزیابی قرار دهیم، به منظور اینکه مسئله آلودگی محیط زیست با نگرشی تقریبا همه جانبه مورد بررسی قرار گیرد.موضوع را با دیدگاهی گسترده پیگیری می کنیم. زیرا آلودگیهای میکربی و بیماری زای دنیای کنونی را عموماً، در سه بخش زیر، می توان خلاصه کرد:
1- آلودگیهای از روی بی مبالاتی و عدم مراقبت لازم:
2- آلودگیهای قهری و طبیعی در نظام حیات امروزی،
3- آلودگیهای جنگی و جنائی، معلول استعمار و توسعه طلبی های تجاوزگرانه.
اکنون به تشریح و توضیح موارد فوق، و نیز اهمیت و ضرورت مبارزه با آن می پردازیم.