فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

11- محمد شاه 212 ساله

روزنامه کیهان نیز گزارشی را از اسلام آباد آورده، و یک پیرمرد پاکستانی به نام محمد شاه 212 ساله را کاملاً سالم و با نشاط معرفی کرده، که در قرن 18 میلادی ایالت پنجاب متولد شده، و راز طول عمر این مرد، نخوردن گوشت بیان شده، نام برده هنوز تن به ازدواج نداده، مجرد زندگی می کند.(241)
همچنین روزنامه نوشتند: پیرترین مرد ایلام با 135 سال سن به کشاورزی و دامپروری اشتغال دارد، این مرد سالخورده که کمر احمدی نام دارد و در محل زادگاهش روستای کلان بخش ایوان غرب ایلام زندگی می کند، هر روز صبح برای فعالیتهای کشاورزی از خانه خارج می شود و پس از کار در کشتزارها ساعاتی نیز دامهای خود را برای چرا به صحرا می برد و در بعضی اوقات با خود مقداری هیزم برای تامین سوخت زمستانی از کوههای اطراف تا خانه حمل می کند.
وی جریانات سیاسی اجتماعی ایران، از اواخر دوران ناصرالدین شاه به بعد و ظلم هائی را که خوانین بر مردم منطقه روا داشته اند به خوبی به یاد دارد.
این پیرمرد روستایی که تاکنون هیچگونه داروئی مصرف نکرده است. مهمترین عامل سلامتی و طول عمر خود را عمل نمودن به احکام شریعت اسلامی در طول زندگی، استفاده از غذاهای محلی و آب هوای کوهستانی و اشتغال داشتن به کار کشاورزی، دامداری و صیادی در شکارگاههای منطقه می داند، وی پنج فرزند و 65 نوه و نتیجه دارد، که همگی در روستاهای این بخش زندگی می کنند.(242)

12- زن 170 ساله عمانی

همین امسال، روزنامه اطلاعات نوشت: کهن سال ترین زن ساکن امیرنشین عمان در سن 170 سالگی وفات یافت، بنابه گزارشهای مطبوعات محلی، این زن تمام زندگی خویش را در ده بسر برده و تا آخرین روزهای حیات، حال و روحیه نسبتاً خوب داشت و به کار در خانه و مواظبت از دامها ادامه دارد، و 10 نفر از 12 نفر فرزند این زن که آنها نیز مدتی طولانی عمر کرده بودند قبل از مرگ او فوت کرده بودند. (243)

13- سرزمین صد ساله ها

آذربایجان شوری را سرزمین صدساله ها نام نهاده اند و همواره دراز عمرترین انسانها از این گوشه دنیا برخاسته اند، سرزمینی با طبیعت پاک و دست نخورده و هوای سالم و به دود نیالوده، طبق آمار رسمی در آنجا بیش از 1500 تن از مردم از 100 سال بیشتر دارند و 15 هزار نفر بیشتر از 90 سال دارند، آذربایجان شوروی را سرزمین صدساله ها، یا موزه انسانهای کهنسال نام نهاده اند، در این که چرا این سرزمین آدمهای دراز عمر را در خود جای داده است، بحث های بسیاری است؛ برخی گمان می دارند، به خاطر آب و هوای این منطقه است، و برخی از نوع تغذیه حرف می زنند و جالب اینجاست که با زندگی ابتدائی روستایی و مشکل بهداشت و زایمان و غیره شانس زنان در داشتن عمرهای طولانی بیشتر از مردان است!
ژیولاندوم آلاخیاروا از اهالی آذربایجان شوروی اینک 151 سال دارد و از نسل زنانی است که رکورد طول عمر را شکسته اند. یکی از هم ولایتی های او شیرین گازائف بود که در سال 1971 در 154 سالگی در گذشت. خبر گزاری تای اعلام داشت آلاخیاروا مادر 15 فرزند است که یکی از آنها اکنون 104 سال دارد. که هم اکنون در سلامت کامل به سر می برد و به تنهایی در منطقه کوکاسو در آذربایجان شوروی زندگی می کند.
یک پروفسور روسی موسوم به داود و نیان در حال حاضر به تحقیق و بررسی در مورد شرایط جسمی و شیوه زندگی این صد ساله ها پرداخته است. او اخیراً به این نتیجه رسیده است که فعالیت جسمی در سلامت این افراد بسیار مؤثر است.
اغلب آنها اسب سواران ماهری هستند و در مسابقات اسب سواری که ترتیب می یابد شرکت دارند. اخیراً در یکی از این مسابقات یکی از برندگان 100 ساله و دیگری 115 ساله بوده است. نکته جالب توجه دیگر این است که غذای اصلی آنها سبزیجات و میوه و عسل خالص و همچنین شیر و پنیر است.
نکته مهم دیگر اینکه آنها از همه مشکلات و مصائب دنیا دورند و زندگی ساده و شادی دارند، چندی پیش بود که خبر ازدواج یک زن و مرد 105 ساله در ناحیه اعلام شد.
دانشمندان و محققین به این نتیجه رسیده اند که زندگی طبیعی و به دور از جنجالهای ماشینی و تمدن تغذیه خوب و سالم و ورزش و فعالیت جسمی می تواند و طول عمر آدمهای این سرزمین موثر باشد. (244)