فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

9- تحقیقات دیگر پیرامون دراز عمرها

غیر از مطالبی که در زمینه راز طول عمر افرادی که عمر طولانی کرده اند و در بالا بیان شد، در این رهگذر به نتایج دیگری نیز که از تحقیقات مؤسسات علمی و پزشکی بدست آمده برخورد می کنیم که، وقت در آن می تواند نوعی نوعی آموزش و آمو زندگی تازه ای داشته باشد.
دکتر سینک فرانسوی در کتاب معروف خود دسنیک تور می نویسد؛ زیرا انسانها نمی میرند، بلکه آرام آرام خودکشی می کنند، زیرا به علت بهداشت نادرست و اقدامات ناصحیح، اغلب مردم ارگانهای بدن خود را به طرف پیری زودرس سوق می دهند، و آن موقعی که باید، در حاشیه کمال و پختگی کهولت باشند، با درد و رنج بسر می برند، یا سوی مرگ رهسپار می شوند.(238)
دکتر کینور رئیس سابق آکادمی پزشکی فرانسه در کتاب راه صد سال زندگی کردن یا هنر طولانی کردن عمر، که آن را خود در سن 90 سالگی نوشته می گوید: اصل اساسی دیر زیستن و طول عمر، درست نفس کشیدن، استفاده از اکسیژن کافی، و تغذیه صحیح است.
زیسکاردیستن رئیس جمهور سابق فرانسه، در محل اقامت خود لیون ضمن یک مصاحبه اظهار داشت: سیاست دوره سوم عمر، مبتنی بر مبارزه با تنهائی و دور افتادگی است، و عزلت را یکی از عوامل پیری معرفی کرده، که مورد تأکید متخصصان بهداشت روانی نیز قرار گرفته است.
پروفسور اودیه استاد دانشکده پزشکی مارسی می گوید: انسان به علت پشت سر گذاشتن چند سال عمر پیر نمی شود، بلکه وقتی پیر می شود، که، ایده های خود را از دست بدهد، از دست دادن ایده آل، روح را افسرده، پوست را چروکیده، و غبار مرگ را به چهره می پاشد، جوان کسی است که برانگیخته شود و بدون خستگی، حوادث را به مبارزه بطلبد، هر کس همانقدر جوان می ماند، که ایمان او جوان بماند.
پروفسور رابرت دوبره عضو انستیتوی علمی فرانسه، که در 95 سالگی از دنیا رفت، می نویسد: بکوشید تا زندگی سما با لطف و ظرافت توأم باشد، و با استفاده از قدرتهای روانی و حضور در دنیای فعال امروزی، زندگی را ادامه دهید، ذهن کنجکاو خود را حفظ کنید، با دانایان و امیدواران معاشرت داشته باشید.
برانلی مخترع بیسیم، 95 سال فعالانه زندگی کرد، و تحقیقات آزمایشگاهی خود را تا آخرین دقایق عمر دنبال نمود، و راز سلامت و طول عمر خود را، کار کردن و مثبت بودن می دانست. فیلسوف شهر فوتتیل و رئیس آکادمی علوم، صد سال عمر کرد، و در تمام دوران عمر، بدون خستگی و عوارض پیری به فعالیت و تحقیقات علمی خود ادامه داد، و کار و فعالیت و امید را در طول عمر خود دخیل می دانست.
دکتر پل ووآوئل 94 سال عمر کرد، و هرگز از عوارض پیری رنج نبرد، وی در کتاب معروف خود امید، فوق اضطراب انسان است نوشته است: آن دسته از پزشکان که به بیمار امید می دهند، در واقع به بیمار خود، قدرت درمان روح هدیه می کنند، و باید قبول کرد، که معجزه همیشه ممکن است روی دهد، و باید نیروی وقوع معجزه را بدست آورد.(239)

10- مشهدی جواد 135 ساله

روزنامه اطلاعات، شماره 17119 مورخ 21/9/1362 ضمن مقاله پیرمرد ایران، یکصد و سی پنجمین بهار را پشت سر گذاشت، زندگی مردی که به نام مشهد جواد را، که در کنار همسر صد ساله خود روزگار می گذارند، مورد بررسی قرار داده است.
نام برده طی مصاحبه ای اظهار داشته است: تاکنون هشت حکومت را دید- زمان فتحعلی شاه را خوب به یاد دارد، در یک خانواده روستائی شهرستان اهر متولد گردیده شغل او قالی بافی است و غذای او را اغلب شیر، ماست، عسل و میوه تشکیل می دهد، وی سه دختر و یک پسر، 24 نوه و 24 نتیجه دارد، و هرگز به پزشک مراجعه نکرده، و دارو نیز نخورده است.(240)

11- محمد شاه 212 ساله

روزنامه کیهان نیز گزارشی را از اسلام آباد آورده، و یک پیرمرد پاکستانی به نام محمد شاه 212 ساله را کاملاً سالم و با نشاط معرفی کرده، که در قرن 18 میلادی ایالت پنجاب متولد شده، و راز طول عمر این مرد، نخوردن گوشت بیان شده، نام برده هنوز تن به ازدواج نداده، مجرد زندگی می کند.(241)
همچنین روزنامه نوشتند: پیرترین مرد ایلام با 135 سال سن به کشاورزی و دامپروری اشتغال دارد، این مرد سالخورده که کمر احمدی نام دارد و در محل زادگاهش روستای کلان بخش ایوان غرب ایلام زندگی می کند، هر روز صبح برای فعالیتهای کشاورزی از خانه خارج می شود و پس از کار در کشتزارها ساعاتی نیز دامهای خود را برای چرا به صحرا می برد و در بعضی اوقات با خود مقداری هیزم برای تامین سوخت زمستانی از کوههای اطراف تا خانه حمل می کند.
وی جریانات سیاسی اجتماعی ایران، از اواخر دوران ناصرالدین شاه به بعد و ظلم هائی را که خوانین بر مردم منطقه روا داشته اند به خوبی به یاد دارد.
این پیرمرد روستایی که تاکنون هیچگونه داروئی مصرف نکرده است. مهمترین عامل سلامتی و طول عمر خود را عمل نمودن به احکام شریعت اسلامی در طول زندگی، استفاده از غذاهای محلی و آب هوای کوهستانی و اشتغال داشتن به کار کشاورزی، دامداری و صیادی در شکارگاههای منطقه می داند، وی پنج فرزند و 65 نوه و نتیجه دارد، که همگی در روستاهای این بخش زندگی می کنند.(242)