فهرست کتاب


گلهای باغ خاطره «110 خاطره و حکایت جالب و شنیدنی از مقام معظم رهبری »

حسن صدری مازندرانی

مثل آقای خامنه ای

همه دنیا دست هاشان، قلم هاشان بر طرف ضد ماست، حالا خود ما هم بنشینیم هی هر که هر چه دلش می خواهد بگوید، این صحیح است آیا؟ من امیدوارم که آقایان هم در گفتارشان مثل آقای خامنه ای، آقای رفسنجانی نصیحت کنند همه را، همه کسانی که هستند نصیحتشان کنند که یک قدری در امور تجدید نظر بکنند، این جور نباشد که همه اش هر عیب بگویند. خوب! یک قدری از چیزهایی که خدمت هایی کرده اند چطور گفته نمی شود؟ در بعضی قلم ها یک کلمه راجع به این که فلان خدمت هم شده است نمی شود، از اول شروع می شود، عیب، عیب، کجاست، کجاست، کجاست، کجاست، کجاست، همه آن وقت بعضی هاش ضرر می زند به حیثیت اسلام، بعضی هاش ضرر می زند به نظام. (98)
100

به دور از تشریفات و اسکورت

مقام معظم رهبری هر سال، چند شب روضه ی امام حسین (ع) دارند.
معظم له در سال 1367 به جبهه های جنوب تشریف بردند. چون زمان تشریف فرمایی ایشان به جبهه، مصادف با محرم بود، مراسم عزاداری و روضه ی ایشان در یگان های رزمی جنوب برگزار شد.
هر شب، در یکی از تیپ ها یا لشکرها، مراسم عزاداری سالار شهیدان را بر پا می نمود و در آن مراسم شرکت می کردند.
شبی به اتفاق معظم له، با یک مینی بوس - به دور از هر گونه تشریفات و اسکورت - به سوسنگرد رفتیم و مراسم روضه خوانی در تیپ 85 موسی بن جعفر (ع) برگزار شد. (99)
101

مطالعه رمان

حضرت آیت الله خامنه ای در مطالعه ی کتاب و کتاب خوانی ید طولانی دارند. ایشان بسیار از کتاب هایی را که وارد بازار می شود، چه کتاب های داخلی و چه کتاب های خارجی، تهیه کرده و مطالعه و حتی نقد می کنند. دریکی از دیدارهایی که معظم له از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران داشتند، در برخورد با ناشرانی که رمان های ترجمه شده و یا کتب تاریخی ترجمه شده را چاپ می نمودند، طوری سراغ دیگر آثار ترجمه نشده ی مؤلفان خارجی را می گرفتند و یا پیرامون کتب ترجمه شده اظهار نظر می کردند، که تمامی ناشران از این همه تبحر مقام معظم رهبری در حوزه ی کتاب شناسی به وجد می آمدند. طبیعی است که چنین شخصیتی نه تن ها بر تاریخ اسلام، بلکه بر تاریخ جهان احاطه دارد. (100)
102