فهرست کتاب


جایگاه مساجد در فرهنگ اسلامی

تهیه و تنظیم حجةالاسلام و المسلمین علی رضایی‏‏

اردو

مناسب است در ایام تعطیلی مدارس به تشکیل اردوهای مسجد توجه خاص مبذول شود تا ضمن فراهم آوردن وسایل و امکانات تفریحی برای نوجوانان و جوانان با روش های گوناگون انگیزه و علاقه به مسجد را در آنان بیشتر سازد.
این کار، هم اثر طبیعی بسیاری در کل جامعه دارد، و هم در بین حاضران در اردو تأثیرات شگرفی بر جای خواهد گذشت.

مسابقات

طرح و برگزاری مسابقات در مسجد بسیار مفید و پر تأثیر خواهد بود؛ این گونه مسابقات می تواند در سه بخش انجام پذیرد:
الف) مسابقات سراسری و عمومی: سؤال هایی درباره مسجد و آداب و احکام آن از کتابهای شخصی طرح شود و از طریق روزنامه های رسمی کشور در اختیار عموم قرار گیرد و جوایز ارزنده ای برای آن در نظر گرفته شود.
ب) مسابقات اختصاصی دانش آموزش: همین برنامه با همکاری جدی آموزش و پرورش در وقت مناسبی که ایام امتحانات یا ایام تعطیلی مدارس نباشد، در مقطع راهنمایی و دبیرستان و حتی دبستان، انجام شود.
ج) مسابقات اختصاصی نظامی: همین برنامه ها در محیطهای نظامی با همکاری سازمان های عقیدتی - سیاسی نیروهای نظامی و انتظامی برای سربازان وظیفه و در مقاطعی برای درجه داران انجام شود.
فایده و اثر این کار آن است که:
1 - کتب مختلف و متعددی با موضوع مسجد در اختیار شما زیادی قرار می گیرد.
2 - فرهنگ کتابخوانی در جامعه رواج می یابد.
3 - طبقات عظیمی از جوان ها و نوجوان ها و نیز زن و مرد کشور با مسائل مسجد آشنا می شوند.
توضیح اینکه، انتخاب زمان مناسب بسیار لازم و ضروری است.

نوار

از آنجا که به دلایل گوناگونی امکان فراگیری بسیار از احکام و آداب مسجد و نماز جماعت برای عده زیادی از زنان و مردان، بویژه جوانان و نوجوانان از طریق مطالعه مقدور نیست، تهیه نوارهای کاست و توزیع و فروش آن به صورت گسترده می تواند در تعلیم احکام، آداب، شرایط، قرائت حمد و سوره، و هر مسئله ای که مربوط به مسجد و نماز است، تأثیر شگرفی در سوق جامعه به سوی مسجد داشته باشد.