فهرست کتاب


شیخ محمد حسین زاهد (ره)

حمید رضا جعفری

مقدمه:

امام محمد باقر علیه السلام

من علم باب هدی فله اجر من عمل به و لا ینقص اولئک من اجورهم شیئا و من علم باب ضلال کان علیه مثل اوزار من عمل به و لا ینقص اولئک من اوزارهم شیئا

هر کسی بابی از هدایت را تعلیم دهد،مانند پاداش تمام کسانی را به آنان چیزکم نمی شود.
و هرکسی بابی از ضلالت به دیگران بیاموزد، مانند گناهان تمام کسانی که به آن عمل کرده اند، را دارد بدون اینکه از گناه آنان چیزی کاسته گردد.
امام موسی کاظم علیه السلام
فقیه واحد ینقذ یتیما من ایتامنا، المقطعین عن مشاهدتنا والتعلم من علومنا،اشد علی ابلیس من الف عابد
وجود یک فقیه که یتیمی از یتیمان ما را که از مشاهده ما و فراگیری علوم ما گسسته شده اند، نجات دهد، برای ابلیس از هزار عابد سختر است .(1)
محدث نوری رحمت الله علیه در مقدمه کتاب ((الفیض القدسی ))که در احوال علامه مجلسی نوشته است، چنین آغاز می کند.
((یاد کرد گذشتگان نیک نهاد، عالم راسخ که به نور امامان خود علیه السلام هدایت پذیرفتند و آثار آن بزرگواران صلوات الله علیهم را
پی گرفتند به سیره مولای خود اقتدا کردند، بار خود را در پی نگاه آنها به زمین افکندند واز غیر ظرف آنها ننوشیدند، یادآوری و موعظه ای برای آیندگان و کمکی به نسل های بعد برای صعود به مدارج کمال وبا توجه به کارهای پسندیده است .
یاد عالمان گذشته وسیله است برای عمل به آنچه وارد شده در مورد تشویق به همنشینی و معاشرت به آن عالمان و اخباری که در ترغیب به سخن گفتن به آنها رسیده است .
کسی که چشم خود را به زوایای از سیره بزرگان گذشته بدوزد علم و عبادت و فضل و زهد آنها را می بیند، چنانکه خود را با آنها معاشرت داشته اند از سخنان و حرکات و سیره و آداب آنان بهره می گیرد و این نیکی ها
را وی می گیرد. (2)
اما چه شد از میان بزرگان و تربیت یافتگان مکتب اهل بیت شیخ محمد حسین زاهد انتخاب شد تا به نسل امروز و آیندگان معرفی گردد.
چند سال پیش در این فکر بودم که چرا تا چهره های درخشان و علمای ربانی در قید حیات هستند، نباید به شیفتگان مکتب اهل بیت معرفی گردند.لذا به یکی از اساتید(حضرت استاد آقای محمد علی جاودان یکی از شاگردان آقای حق شناس )پیشنهاد کردم که زندگی و شرح حال حضرت آیت الله حق شناس - حفظه الله تعالی - به رشته تحریر بیاورم .(3)بعد از موافقت ایشان مقدمات کار را شروع کردم ولی به دلیل دور بودنم از تهران به کندی پیشرفت می کرد. در ابتدا به سراغ اساتید ایشان رفتیم زندگی و شرح حال هر کدام از اساتید را از منابع یا مصابحه ها تکمیل کردیم .تا نوبت به اولین استاد ایشان یعنی شیخ محمد حسین زاهد رسید .در لابلای کتب شرح حال نویسی مطلبی که معرف آن بزرگوار باشد پیدا نشد مگر چند سطری .بدین جهت تصمیم گرفته شد، شرح حال مختصری از ایشان تهیه شود .
امید چندانی وجود نداشت، چرا که از فوت آن مرحوم بیش از 50 سال می گذشت .پیدا کردن آشنایان آن مرحوم بعد از این مدت کاری دشوار می نمود.وقتی هم موفق می شدیم آنها را پیدا کنیم، یا براثر کهولت سن بسیاری از مطالب و دیده ها و شنیده های خود را به طور طبیعی به فراموشی سپرده بودند و یا بر اثر بیماری توانایی انجام مصاحبه و نقل خاطره را نداشته اند .از همه مهمتر خود حضرت آیت الله حق شناس که براثر بیماری توان انجام مصاحبه را نداشتند.
اما باامید به لطف پروردگار و راهنمایهای ارزشمند حضرت استاد جاویدان کار را شروع کردم کمی که کار را شروع کردم کمی که کار پیشرفت کرد از طرف یکی از ارادتمندان شیخ پیشنهاد شد، کتاب مستقلی راجع به تا شیخ محمد حسین زاهد تهیه شود. بعد از مشورت و موافقت آقای جاودان تمام توان خود را جهت تهیه کتابی مستقل صرف کردم.
همانطور که پیش بینی کرده بودم بعضی از شاگردان شیخ حتی توانایی صحبت کردن را نداشتند و بعضی از آنها کمتر از چیزی به خاطر می آورند. با این مشکلات کار شروع شد و توفیق همراهی کرد.هر چه کار پیشرفت می کرد علاقه ام به کار بیشتر می شد؛ چرا که با برخورد با شاگردان و تربیت شدگان مکتب شیخ محمد حسین زاهد کسانی را مشاهده می کردم که واقعاً تربیت اسلامی شده اند و افرادی با تقوا و متدین هستند. دیدن و مصاحبه با آنها حظ معنوی بهمراه داشت و مشکلات را آسان می کرد. باخود می گفتم: شیخ محمد حسین زاهد چگونه رفتار کرده است که چنین شاگردانی تربیت
کرده و به جامعه تحویل داده است. این فکر مرا مصمم می کرد تا شاگردان آن مرحوم را هرکجا که باشند، جستجو کنم.
سرانجام بعد از یک سال مجموعه پیش رو حاضر گردید.
تذکر:
- تمام مطالب خاطراتی است که شاگردان آن مرحوم نقل کرده اند که اصل آن به صورت نوار یا نوشته نزد نگارنده محفوظ می باشد.
- بعد از ضبط و جمع خاطرات بهترین شیوه ای که برای نقل خاطرات انتخاب شد، این بود که از زبان نگارنده خاطرات نقل شود(مگر جایی که نقل اسم راوی در پاورقی ذکر شده است.
ویژگی این شیوه این است که تمام مطالب کتاب از روال و آهنگ واحدی برخوردار است و همچنین خواننده محترم در برخورد با اسامی مختلف دچار سردرگمی نمی شود.
- از نقل خاطراتی که اطمینان به آنها حاصل نشده پرهیز گردیده.
- از ذکر خاطرات تکراری پرهیز شده است مگر اینکه نقل خاطره، نکته خاصی داشته باشد.
- چون خاطرات به صورت مصاحبه و محاوره بوده است برای اینکه نوشتاری شود از شکل خود خارج شده است، گرچه قالب همان قالب است. مطالبی که کم یا زیاد شده است برای قالب نوشتاری مطلب می باشد.
در پایان از تمام کسانی که این حقیر را در گردآوری این مجموعه یاری کردند بالاخص حضرت استاد جاودان کمال تشکر و امتنان را دارم.
ظوآخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمین قم مقدسه 1381 هجری شمسی حمید رضا جعفری
فصل اول

معرفی شیخ