فهرست کتاب


آثار و برکات صلوات در دنیا، برزخ و قیامت

عباس عزیزی

بخش دوازدهم: آداب فرستادن صلوات

148 - نخست به ابراهیم صلوات بفرستید!

شب بود، جمعی از اصحاب در محضر رسول خدا - صلی الله علیه و آله - نشسته بودند و از بیانات آن بزرگوار بهره مند می شدند، آن بزرگوار در آن شب این جریان را بیان کرد و فرمودند:
آن شب که من را به سوی آسمان ها به معراج بردند یعنی در شب 17 یا 21 ماه رمضان سال 10 یا 12 بعثت هنگامی که به آسمان سوم رسیدم، منبری برای من نصب نمودند، من بر عرشه منبر قرار گرفتم و ابراهیم خلیل - علیه السلام - در پله پایین عرش منبر قرار گرفته بودند و سایر پیامبران در پله های پایین تری قرار داشتند. در این هنگام علی - علیه السلام - ظاهر شد که بر شتری از نور، سوار بود و صورتش مانند شب چهارده می درخشید، و جمعی چون ستارگان تابان در اطراف او بودند، در این وقت، ابراهیم - علیه السلام - به من گفت:
این (اشاره به علی (ع) کدام پیامبر بزرگ و یا فرشته بلند مقام است؟
گفتم: او نه پیامبر است و نه فرشته؛ بلکه برادرم و پسر عمویم و دامادم و وارث علمم علی بن ابی طالب است.
پرسید: این گروهی که در اطراف او هستند، کیانند؟
گفتم: این گروه، شیعیان علی بن ابی طالب هستند.
ابراهیم - علیه السلام - علاقه مند شد که جزء شیعیان علی - علیه السلام - باشد به خدا عرض کرد: پروردگارا!من را از شیعیان علی بن ابی طالب - علیه السلام - قرار بده.
در این هنگام جبرییل نازل شد و آیه 81 سوره صافات را خواند و ان من شیعته لأبراهیم.؛ و از شیعیان او در اصول اعتقادات ابراهیم است.
پیامبر - صلی الله علیه و آله - به اصحاب فرمود: هر گاه بر پیامبر پیشین صلوات فرستادید، نخست به من صلوات بفرستید، سپس به آنها، جز در مورد ابراهیم خلیل - علیه السلام - که هر گاه خواستید به من صلوات بفرستید، نخست به ابراهیم خلیل - علیه السلام - صلوات بفرستید.
پرسیدند: چرا؟
فرمودند: به همین دلیل که بیان کردم، او آرزو کرد تا از شیعیان علی بن ابی طالب باشد.

149 - صلوات جامع

عمار ساباطی گوید:
من نزد امام صادق - علیه السلام - بودم، مردی گفت: اللهم صل علی محمد و اهل بیت محمد امام - علیه السلام - به او فرمود: ای مرد! دایره را بر ما تنگ ساختی. آیا نمی دانی که اهل بیت همان پنج تن اصحاب کساء هستند و بس؟
مرد پرسید: چگونه بگوییم؟
فرمود: بگو: اللهم صل علی محمد و آل محمد تا این که ما و شیعیان ما نیز داخل باشیم.