فهرست کتاب


آثار و برکات صلوات در دنیا، برزخ و قیامت

عباس عزیزی

114 - برکت صلوات

مردی به امام جواد - علیه السلام - عرضه داشت:
پدرم مرده و مالی از خود به جای گذاشته که نمی دانم کجاست، من عیالمند و از دوستدارن شما هستم.
امام - علیه السلام - به او فرمود: شب پس از نماز عشا بر محمد و آل محمد صلوات بفرست، پدرت را در خواب می بینی، او محل مال را به تو نشان خواهد داد.
مرد به دستور آن حضرت (ع) عمل کرد. پدرش را در خواب دید که به او گفت: پسرم! مال در فلان محل است و به فرزند رسول خدا - صلی الله علیه و آله - بگو که من تو را بر محل مال آگاه نموده ام.
او از خواب بیدار شده، رفت و مال را از همان محل برداشت، و آن گاه جریان را به امام جواد - علیه السلام - خبر داد.
امام - علیه السلام - فرمود: سپاس خدای را که تو را گرامی داشت.

115 - رویت نبی در خواب

امام صادق (ع) فرمودند: هر کس می خواهد رسول خدا را در خواب ببیند، بعد از نماز عشا، غسل کاملی بکند و چهار رکعت نماز با چهارصد آیةالکرسی بخواند (در هر رکعت بعد از حمد صد بار) و هزار بار بر محمد و آل محمد صلوات بفرستد پس در جامه نویی که کسی در آن نخوابیده بخوابد، دست راست را زیر گونه راست بگذارد و صد بار تسبیحات اربعه را بگوید که دنبال آن لا حول و لا قوة الا بالله نباشد و صد بار بگوید: ماشاءالله. (60)

116 - برآورده شدن نیاز در خواب

از مجموع الدعوات تلعکبری از اهل بیت - علیهم السلام - روایت شده است که:
وقتی می خواهی در خواب آن چه را که نیاز داری ببینی و برای تو شرح دهند، سوره حمد - معوذتین - قل هو الله - انا انزلناه و آیة الکرسی را با وضو بر کف دست راستت بنویس و چون خوابیدی بگو: أهیا شراهیاً به من بنما در خوابم چنین و چنان و بگو اللهم صل علی محمد و آله سادتی و موالی و أرنی ذلک بقدرتک انک علی کل شی ء قدیر با طهارت در جامه پاک بخواب و سوره والشمس - واللیل - والتین را هر کدام هقت بار بخوان و پس از آن بگو: اللهم صل علی محمد و آل محمد و اجعل لی من أمری فرجاً و مخرجاً که در خواب به تو دستور کارت را بدهند، تا هفت شب پیاپی چنین کن، که یکی در شب یکم یا دوم یا پنجم یا هفتم به خوابت آید و چاره کار تو را به تو گوید. (61)