فهرست کتاب


آثار و برکات صلوات در دنیا، برزخ و قیامت

عباس عزیزی

8 - شرط استجابت دعای امت پیامبر

شخص یهودی خدمت امیر المؤمنین علی - علیه السلام - آمد، و از فضل خاتم الانبیاء - صلی الله علیه و آله - بر سایر انبیاء - علیهم السلام - سؤال نمود، و گفت که حق تعالی ملایکه را به سجده آدم - علیه السلام - امر کرد.
آن حضرت فرمود: افضل از آن را به محمد - صلی الله علیه و آله - کرامت نموده؛ زیرا که خود بر او صلوات فرستاد، و به ملایکه امر فرمود که بر او صلوات فرستند، و عبادت عباد را تا روز قیامت، در صلوات بر آن حضرت قرار داد، و فرمود که: ان الله و ملائکته یصلون علی النبی یا ایها الذین آمنوا صلوا علیه و سلموا تسلیماً و هر که در حال حیات یا بعد از وفات آن حضرت، بر او صلوات فرستد، حق تعالی به هر صلواتی ده صلوات بر آن کس می فرستد، و ده حسنه به او عطا می فرماید.
و هر که بعد از وفات آن جناب، بر او صلوات فرستد، آن حضرت مطلع می شود و بر آن کس صلوات و سلام می فرستد، مثل صلواتی که فرستاده است و حق سبحانه و تعالی، دعای امت او را، در هر چه از پروردگار سؤال نمایند، موقوف می دارد و به اجابت نمی رساند، تا آن که بر آن حضرت صلوات فرستند. و این برزگ تر و عظیم تر است از آن چه به آدم - علیه السلام - عطا فرمود.

9 - سیره امام سجاد (ع)

اللهم صل علی محمد و آله، فی کل اوان وقت و کل و علی کل حال عدد ما صلیت علی من صلیت علیه، و اضعاف ذلک کله بالاضعاف التی لا یحصیها غیرک، انک فعال لما ترید. ؛
بار خدایا! بر محمد و آل او درود فرست، در هر هنگام و هر زمان و بر هر حال، به شماره درودی که فرستاده ای بر هر که درود فرستاده ای. و چندان برابر همه آنها، به چندان برابری که جز تو آنها را نتواند شمرد؛ زیرا تو هر چه بخواهی، به جا آورنده ای. (4)

10 - صلوات هم وزن عرش

رب صل علیهم زنة عرشک و مادونه، و ملأ سمواتک و ما فوقهن، و عدد ارضیک و ما تحتهن و ما بینهن، صلوة تقربهم منک زلفی، و تکون لک و لهم رضی، و متصلة بنظائرهن ابداً. ؛
پروردگارا! برایشان درود فرست، هم وزن عرش خود و آن چه زیر عرش است (همه عالم)؛ و مقدار آن چه آسمان هایت و آن چه در بالای آن هاست را پر گرداند؛ و مقدار شماره زمین هایت و آن چه در زیر آنها و میان آنهاست (را پر سازد)؛ درودی که ایشان را به کمال قرب تو رساند؛ و برای تو و ایشان خوشنودی؛ و همیشه به مانندهای آن، درودها پیوسته باشد. (5)