پرتوی از خورشید(داستان هایی از زندگی مقام معظم رهبری (مدظله العالی))

نویسنده : علی شیرازی

مقدمه

مردان بزرگ را به آسانی نمی توان شناخت. برخی از آنان که پیش از عصر خود پا به عرصه حیات گذاشته اند؛ در پهنه شخصیت شناسی ما را با دشواری مضاعفی رو به رو می سازند.
گاه اشخاصی به میدان معرفت مردان بزرگ وارد نمی شوند. چهره بزرگان نیز در نگاه های خاصی قرار می گیرد و بدین سبب، مردم آن گونه که لایق انسان های برجسته و فرزانه می باشد، شناختی نسبت به آنان پیدا نمی کنند.
بهترین راه شناخت چنین فرزانگانی، آگاهی از نظرات فرهیختگان سیاسی، مذهبی، اجتماعی و... است؛ چون هر کدام از دریچه ای به جهان هستی و مخلوقات آن می نگرند و از مجموع باورهای آنان نسبت به این فرزانگان، می توان معرفتی در خور فرزانگان یافت.
نگارنده با این نگرش، در این وادی قدم به جاده تلاش گذاشت؛ تا بتواند با استفاده از زاویه دید ده ها انسان برجسته، قطره ای از دریای معرفت رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی را به نگارش در آورد. هیچ قلمی توانایی ترسیم کامل ابعاد زندگی رادمردان تاریخ را ندارد. از این رو، نگارنده که قصد داشت در حد توان، شمه ای از اوصاف مرادش را توصیف کند. از سال 1373 با گام هایی آهسته - تک و تنها، سراغ بسیاری از یاران همراه را گرفت و پس از ثبت و ضبط خاطرات آنان - که بسیاری از آن ها نزد مولف موجود می باشد - کار نگارش را آغاز کرد.
یافتن بزرگان همراه و متقاعد نمودن آنان به ضرورت بیان خاطرهایشان، کار دشواری بود، گاه در سفر نیز ادامه داشت. بخشی از خاطره ها در مدینه منوره و مشهد مقدس جمع آوری شده است.
چه روزهایی که قلم خسته به دنبال نگارنده می دوید تا بتوانیم با هم تلاش جدیدی را به جامعه بزرگمان ارزانی داریم. بزرگانی نوشتار نگارنده را مطالعه کردند و زحمت زیادی را متحمل شدند تا در نقل ها، غیر از واقعیت رخ ننمایاند. یارانی نیز نویسنده را در ویرایش خاطرات، یاری کردند و موسسه بوستان کتاب قمانتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم چاپ و انتشار آن را عهده دار شد؛ کتابی که شاید بتواند پاسخ گوی نیاز جامعه امروز ما باشد و با بیان ناگفته هایی از زندگی مقام معظم رهبری، نمایی از شخصیت حضرت آیة الله خامنه ای پرداخته است. امید است خوانندگان از رفتارهای نیکوی وی، درس بگیرند و خود را با آن ها آراسته کنند. پس از مطالعه این کتاب، آرزو خواهیم کرد ساعت هایی از عمرمان را با او بگذرانیم، از نگاهش لذت ببریم و با حرف هایش به تهیه معرفت و عرفان سیر کنیم. این حقیقت را نگارنده در نگاه مرادش یافته است.
در پایان وظیفه خود می دانم از همه بزرگان و صاحبان خرد، شخصیت های کشوری و لشگری و تمامی کسانی که در تدوین این نوشتار، دست دوستی نگارنده را فشردند و بنده را در این راه یاری کردند، سپاسگزاری نمایم و از همه عزیزانی که گاه بنا بر ضرورت، دخل و تصرفی - به لحاظ ویرایشی - در گفتار آنان شده است، معذرت خواهی کنم.
علی شیرازی

بخش اول علم و آگاهی

فقیه

بنده به عنوان کسی که با آیة الله خامنه ای آشنایی دارم، عرض کنم که ایشان اهل نظر و اجتهاد هستند.
سی سال پیش، وقتی در مشهد، در مسجد گوهرشاد با ایشان ملاقات کردم، آن موقع ایشان از مدرسان محترم مشهد بودند.
من آن زمان، در مشهد از آیة الله خامنه ای پرسیدم: چه چیزی تدریس می کنید؟ معظم له فرمودند: مکاسب.
مکاسب از مهم ترین و مشکل ترین کتب علمی است، به نظر من ایشان فقیه و مجتهد است.
آیة الله فاضل لنکرانی