گل آغاز بهار درنگی در آفتاب کلام رهبری

نویسنده : محمد حسن رستمی، تقی متقی

مقدمه:

رهبر معظم انقلاب؛ حضرت آیت الله العظمی خامنه ای - مد ظله العالی - در دو پیام نوروزی خود طی سال های 73 و 74 بر چند نکته بسیار مهم و حیاتی برای کشور تأکید ورزیدند و همگان را در یک بسیج عمومی به رعایت آن فرا خواندند:
1. وجدان کاری؛
2. انضباط اجتماعی؛
3. انضباط اقتصادی و مالی؛
هر چند این مفاهیم آن قدرها دور از ذهن نبوده و هر کس تا حدودی برداشت هایی ذهنی از آن ها دارد، اما قبل از وارد شدن به بحث های ریشه ای و مراجعه به آیات و احادیث، شایسته است که از کلام خود رهبری آنچه را که در توضیح و تبیین بیشتر این امور مطرح شده اند بر دایره غور و بررسی ریخته و پس از روشن شدن جوانب قضیه، دیدگاه اسلام را در این باره بدانیم.
بنا بر این، مجموعه بحث های خود را به یاری خدا در سه فصل تقدیم شما خوانندگان عزیز خواهیم کرد.
در این جا از همه عزیزانی که با همدلی و بذل محبت های خود، ما را در به سامان رساندن این مجموعه یاری کردند، سپاس گذاریم. خصوصاً از مسؤول محترم دفتر مطالعات و تحقیقات دفتر نمایندگی ولی فقیه در جهاد سازندگی جناب حجةالاسلام حاج آقا حسینی و جناب حجةالاسلام ناصر رفیعی که در تدوین بخش سوم این مجموعه از پایان نامه ایشان استفاده کردیم، نهایت تقدیر و تشکر را داریم.
به امید آن که از اقیانوس بی کران ولایت، در حجم حقیر این واژه های زلال، جرعه ای فراهم آوریم، تشنه کامان کوثر لایزالی را
چنین باد!

فصل اول وجدان کاری

طرح مطلب

ولی امر مسلمین در بخشی از پیام نوروزی سال 73 چنین فرمودند:
... تذکری که می خواستم عرض کنم این است که دو چیز را از آغاز سال شروع کنیم و به عنوان شعاری برای خودمان قرار دهیم. آن دو چیز عبارت است از وجدان کاری و انضباط اجتماعی، که دو شاخص بسیار مهم است. هر کس و در هر کجا که هستیم، چه این کار، شخصی یا کاری برای نان در آوردن باشد و چه کاری اجتماعی و مردمی و مربوط به دیگران باشد؛ همانند کارهای مهم اجتماعی و مسؤولیت های کشوری، همه این امور را با برخورداری از وجدان کاری انجام دهیم... .