فهرست کتاب


زندگانی حضرت زهرا علیهاالسلام ترجمه و تحقیق از جلد 43 بحارالانوار

علامه محمد باقر مجلسی رحمة الله علیه مترجم و محقق:محمد روحانی علی‏آبادی

5 - بحارالانوار، ج 8 ص 151 رقم 89:

تفسیر فرات الکوفی (165): عبید بن کثیر معنعا، عن سلمان رضی الله عنه قال:
قال بعض أزواج النبی صلی الله علیه و آله: یا رسول الله ما لک تحب فاطمة حبا ما تحب أحدا من أهل بیتک؟ قال: انه لما اسری بی الی السماء انتهی بی جبرئیل (علیه السلام) الی شجرة طوبی، فعمد الی ثمرة من أثمار طوبی ففرکه بین اصبعیه، ثم أطعمنیه، ثم مسح یده بین کتفی، ثم قال: یا محمد! ان الله تعالی یبشرک بفاطمة من خدیجة بنت خویلد. فلما أن هبطت الی الارض فکان الذی کان فعلقت خدیجة بفاطمة، فأنا اذا اشتقت الی الجنة أدنیتها ریح الجنة، فهی حوراء انسیة
ترجمه: فرات بن ابراهیم کوفی از عبید بن کثیر، با سند معنعن از سلمان فارسی روایت کرده است:
بعضی از زنان پیامبر - منظور عایشه است - به رسول خدا گفتند: ای رسول خدا! چقدر فاطمه را دوست داری در حالی که هیچ یک از اهل بیتت را این قدر دوست نمی داری! پیامبر فرمود: هنگامی که به سوی آسمان برده شدم جبرئیل مرا نزد درخت طوبی برد، پس میوه ای از آن را چیده و پوست آن را گرفت و به من داد تا بخورم و سپس با دست خود بین دو کتف مرا مسح کرد و گفت: ای محمد! خداوند تو را بشارت می دهد به دختری به نام فاطمه از همسرت خدیجه. و هنگامی که به زمین بازگشتم خدیجه به فاطمه حامله گردید، پس هرگاه شوق بهشت پیدا می کنم او را در بر می گیرم و از وی بوی بهشت را استشمام می نمایم، پس فاطمه حوریه ای انسانی است.

6 - بحارالانوار، ج 8 ص 119 رقم 6:

عیون أخبار الرضا (166)، التوحید (167)، أمالی الصدوق (168): الهمدانی، عن علی، عن أبیه، عن الهروی، قال: قلت للرضا علیه السلام: یابن رسول الله أخبرنی عن الجنة و النار أهما الیوم مخلوقتان؟ فقال: نعم و ان رسول الله صلی الله علیه و آله قد دخل الجنة و رأی النار لما عرج به الی السماء.
قال: فقلت له: فان قوما یقولون: انهما الیوم مقتدرتان غیر مخلوقتین.
فقال: علیه السلام ما اولئک منا و لا نحن منهم، من أنکر خلق الجنة و النار فقد کذب النبی صلی الله علیه و آله و کذبنا و لیس من ولایتنا علی شی ء و خلد فی نار جهنم، قال الله عزوجل: (هذه جهنم التی یکذب بها المجرمون، یطرفون بینها و بین حمیم ءان)(169) ، و قال النبی صلی الله علیه و آله: لما عرج بی الی السماء أخذ بیدی جبرئیل فأدخلنی الجنة فناولنی من رطبها فأکلته فتحول ذلک نطفة فی صلبی هبطت الی الارض واقعت خدیجة فحملت بفاطمة ففاطمة حوراء انسیة، فکلما اشتقت الی رائحة الجنة شممت رائحة ابنتی فاطمة (170)
ترجمه: هروی گوید: از امام رضا علیه السلام خواستم راجع به بهشت و جهنم برایم توضیح دهد و بگوید که آیا آنها خلق شده اند. فرمود: آری آنها خلق شده اند وجود دارند و رسول خدا داخل بهشت شده و به هنگام معراجش آتش جهنم را دیده و از آن خبر داده است.
گفتم: دسته ای از مردم می گویند: آنها هنوز خلق نشده اند و جزو مقدرات هستند و در قیامت خلق خواهند شد، امام فرمود: آنها از ما نیستند و ما نیز با آنها کاری نداریم، کسی که خلق بهشت و جهنم را انکار کند نبی و پیامبر اسلام را انکار نموده و ما را منکر شده و از ولایت ما نصیبی نبرده است و در جهنم داخل می شود، و خداوند فرمود: این جهنمی است که گناهکاران آن را تکذیب می کردند، پس در آن می گردند تا باور کنند آنچه را که انکار می کرده اند. و پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله گفته: هنگامی که به آسمان عروج کردم جبرئیل دست مرا گرفت و مرا داخل بهشت کرد و خرمایی بهشتی را به من داد که آن را خوردم و در اثر آن نطفه ای در صلب من ایجاد گردید، پس هنگامی که به زمین بازگشتم با خدیجه همبستر شدم و او به فاطمه حامله گردید، پس فاطمه حوریه ای انسانی است، هرگاه که مشتاق بوی بهشت می گردم وی را می بویم چرا که بوی بهشت می دهد.

7 - بحارالانوار، ج 8 ص 120 رقم 10:

تفسیر علی بن ابراهیم قمی (171): کان رسول الله صلی الله علیه و آله یکثر تقبیل فاطمة - علیها و علی أبیها و بعلها و أولادها ألف ألف التحیة و السلام - فأنکرت ذلک عائشة فقال رسول الله صلی الله علیه و آله: یا عائشة! انی لما اسری بی الی السماء دخلت الجنة فأدنانی جبرئیل من شجرة طوبی و ناولنی من ثمارها فأکلته فحول الله ذلک ماء فی ظهری، فلما هبطت الی الارض واقعت خدیجة فحملت بفاطمة فما قبلتها قط الا وجدت رائحة شجرة طوبی منها
علی بن ابراهیم قمی در تفسیرش گوید:
رسول اکرم دخترش فاطمه را زیاد می بوسید، پس عایشه حسادت می ورزید لذا پیامبر به وی گفت: ای عایشه! هنگامی که... . (172)