فهرست کتاب


نهضت آزادی

علی رضوی ‏نیا

لایحه قصاص و حکم ارتداد جبهه ملی

هنگامی که ابوالحسن بنی صدر نخستین رئیس جمهور پس از انقلاب، در خرداد ماه سال 1360 به فرمان امام از فرماندهی کل قوا عزل شد و طرح بررسی عدم کفایت رئیس جمهور در مجلس طرح گردید و به نوعی، ائتلاف منافقین و مارکسیست ها و ملی گرایان، روشن و آشکار شد، جبهه ملی طی اعلامیه ای از مردم خواست تا به این عنوان که انقلاب بزرگ ملت را از کلیه هدف های بنیادی خود منحرف کرده اند! به منظور حمایت از دموکراسی و فضای باز سیاسی و آزادی همه گروههای مخالف، دست به یک راهپیمایی گسترده بزنند و مخالفت خویش را با سیاست های نظام اسلامی اعلام دارند.
از سوی دیگر، جبهه ملی اندکی پیش از صدور این اطلاعیه، بیانیه دیگری نیز صادر کرده بود که در آن لایحه پیشنهادی قصاص که قرار بود در مجلس تصویب شود، محکوم شده بود. امام خمینی (ره) با دقت و هوشیاری کامل، پرده از راز این توطئه بزرگ برداشته و اعلام کردند که دعوت به راهپیمایی از سوی جبهه ملی، یک نمایش سیاسی نیست بلکه هدف اصلی این گردهمایی، محکوم کردن لایحه قصاص به عنوان یکی از ضروریات اسلام است.
ایشان در سخنانی به همین مناسبت، اقدام جبهه ملی را در جهت شوراندن مردم علیه نظام اسلامی و ضروریات اسلام، خیانتی بزرگ به اسلام دانستند که حتی رضاخان نیز چنین جسارتی به اسلام نکرده است. امام راهپیمایی جبهه ملی را مقابله با نص قرآن کریم و احکام ضروری اسلام خوانده و هشدار دادند که این حرکت در جهت مخالفت با موجودیت اسلام و انقلاب می باشد و اعلام کردند که جبهه ملی از امروز محکوم به ارتداد است.

جبهه ملی از دیدگاه امام

امام خمینی (ره) با شناختی که از سال های دور از جبهه ملی داشتند، ماهیت این جبهه و گروههای موتلفه و سران آن را به خوبی می شناخته و همواره در پی فرصتی برای افشای آنان بودند. ایشان در همان سخنرانی که حکم ارتداد جبهه ملی را صادر کردند، در این زمینه گفتند:
قضیه قصاص در جاهایی از قرآن تصریح شده است و لایحه قصاص، همان مسایل قرآن است و در این راهپیمایی که مسلمانان را به اصطلاح خودشان دعوت کرده اند که مردم قیام کنند در مقابل قرآن، مردم قیام کنند در مقابل احکام ضروریه اسلام. آنهایی که از بعضی جبهه ها هستند، تکلیفشان معلوم است. آنها از همان اول هم، از آن وقتی که تاسیس شد، مسئله اسلام پیش شان مطرح نبوده است. آنچه مطرح بوده، اگر راست بگویند همان ملی گرایی بوده است و من در این هم شک دارم. برای اینکه افرادی که سردسته اینها بودند و به ملی گرایی معروف بودند، ما دیدیم که بر ضد ملت قیام کردند. الان هم که خارج هستند، دعوت می کنند بر ضد این ملت قدرت ها فعالیت کنند... آیا نهضت آزادی هم قبول دارد آن حرفی را که جبهه ملی می گوید؟ آنها هم قبول دارند که این حکم، حکم قصاص که در قرآن کریم و ضروریه بین همه مسلمین است، غیر انسانی است؟... شما (نهضت آزادی) یک اشتباه بزرگی دارید و آن این است که خیال می کنید که حالا در زمان محمدرضا، اگر دو تا اعلامیه بر ضدش دادید، مردم به شما علاقه پیدا کردند، حالا هم اگر چنانچه اعلامیه مثلاً ضد دولت بدهید مردم علاقه پیدا می کنند... شما حسابتان را بیایید جدا کنید. رادیو بعدازظهر را ما باز کنیم، گوش کنیم ببینیم که نهضت آزادی اعلام کرده است که این اطلاعیه جبهه ملی، کفرآمیز است. من نصیحت می کنم این جمعیت متدین نهضت آزادی را، و آقای رئیس جمهوری را. دست بردارید از این تضعیف مجلس و تضعیف روحانیت و تضعیف ملت و روحیه ملت و تضعیف روحیه ارتش. شما وکلایی هستید در مجلس، محترم هستید، متدین هستید. جدا کنید حساب را از مرتدها. آنها مرتد هستند. جبهه ملی از امروز محکوم به ارتداد است. (14)

نهضت آزادی و سلطنت