فهرست کتاب


مهر و قهر

محمدرضا سبحانی نیا , سعید رضا علی عسگری

با آنها صمیمی تر و خودمانی تر بودند

خانم فریده مصطفوی: امام با نوه هایشان خیلی صمیمی و خیلی مهربان بودند.
شاید چون آنها بچه سال و بعضاً جوان بودند. حضرت امام با آنها خیلی رفیقتر و مهربانتر بودند. مثلاً وقتی که ما خدمتشان بودیم، سختشان بود که به ما کاری واگذار کنند. اما مثلاً به نوه ها می گفتند: این لیوان را آب کن. یا آن دوای مرا بده. یا آن استکان را برادر. خلاصه با آنها صمیمی تر و خودمانی تر بودند، آنها هم شیفته حضرت امام بودند. (203)

من با تمام وجود به شما عشق می ورزم

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ مهدی کروبی - دامت افاضاته - گزارش مشروح مسایل فرهنگی و تحصیلی فرزندان عزیز شاهد و اصل گردید: از تلاش مسوولین و صاحب نظرانی که به این امر مهم اهتمام نموده و در راه بارور شدن و شکوفایی استعدادهای سرشار و نونهالان و جوانان برنامه ریزی کرده اند، تشکر می نمایم.
از این که نوشته اید فرزندان عزیز شهدا و مفقودین و جانبازان و اسرا با جدیت و عشق و علاقه درس می خوانند، موجب غرور و شادمانی است. سلام گرم و محبت خالصانه ام را به این سرمایه های گرانبهای انقلاب، این یادگاران معلمین جاوید دانشگاه عشق و شهادت ابلاغ نمایید و از قول من به آنان بگویید که من با تمام وجود به شما عشق می ورزم و شما را از دل و جان دوست دارم و علاقه مندم که فرد فرد شما عالم و متخصصی متعهد برای اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله و سلم و مبارزی سرسخت علیه اسلام آمریکایی و مرفهین و پرچمدار وفاداری برای ایثار گران و شهیدان خود باشید و بتوانید با چراغ علم و عمل و تقوا، ظلمت نفاق و کج فکری ها و تحجرها و مقدس مآبی ها را از دامن اسلام بزدایید. کارنامه نورانی شهادت و جانبازی عزیزان شما، گواه صادقی بر کسب بالاترین امتیازات و مدارج تحصیلی معنوی آنان است که با مهر رضایت خدا امضا شده است و کارنامه شما در گرو تلاش و مجاهدت شما است. زندگی در دنیای امروز، زندگی در مدرسه اراده است و سعادت و شقاوت هر انسانی به اراده همان انسان رقم می خورد. اگر بخواهید عزیز و سربلند باشید، باید از سرمایه های عمر و استعدادهای جوانی استفاده کنید. با اراده و عزم راسخ خود به طرف علم و عمل و کسب دانش و بینش حرکت نمایید که زندگی زیر چتر علم و آگاهی آن قدر شیرین و انس با کتاب و قلم و اندوخته ها آن قدر خاطره آفرین و پایدار است که همه تلخی ها و ناکامی های دیگر را از یاد می برد.
بشریت با همه پیشرفت هایش در علوم و فنون، هنوز در گهواره طفولیت دانش است و تا رسیدن به بلوغ کامل، راه طولانی در پیش است. امیدوارم ملت های اسلامی و ملت بزرگ ایران با یک تحریک فرهنگی گسترده بتوانند مسلمانان را از فقر و تنگنای علمی در آورند. توصیه مجدد و اکید من به همه دست اندرکاران و مسوولین کشور این است که بیشتر از گذشته به امور فرهنگی این عزیزان توجه نمایند. من هدیه ای جز دعای خیر برای فرزندان شاهدان همیشه تاریخ، خصوصاً آنهایی که در تحصیل جزو شاگردان ممتاز شناخته شده اند ندارم. امیدوارم خداوند عطش علم آموزی را در آنان زیاد و سینه هاشان را دریای معارف خود گرداند و تعهد عمل را به آنان کرامت نماید. والسلام علیکم و رحمةالله.
روح الله الموسوی الخمینی (204)

جوانها را باید رعایت

خانم زهرا مصطفوی: اگر یکی از نوه های امام در سنین جوانی است پیش امام باشد. ایشان کاملاً برخوردشان با آنها و ما فرق می کند. در این حال با ما جدی تر برخورد دارند و مطالب را جدی تر مطرح می کنند. اما با دختران جوان به صورت شوخی برخورد دارند و مطالب را جدی تر مطرح می کنند. اما با دختران جوان به صورت شوخی برخورد می کنند. حتی اگر ما گاهی گله کنیم که مثلاً دخترمان گوش به حرفمان نداده ایشان همیشه جانب جوانها را می گیرند، یعنی معتقدند این جوانها هستند که باید رعایت حالشان را کرد. (205)