فهرست کتاب


مهر و قهر

محمدرضا سبحانی نیا , سعید رضا علی عسگری

تصمیم گرفتیم شما را نصیحت کنیم

حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان: امام بعضی از نامه های بی شماری که از عاشقان ایشان به دفتر واصل می شد با عاطفه و ملاطفت خاصی پاسخ می دادند. در این میان بعضاً نامه های بچه ها دیده می شد که امام با خط خودشان به آنها ابراز علاقه می کردند، نمونه زیر یکی از این موارد بی شمار است:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام بر امام عزیز، ما بچه های کلاس پنجم جهاد مدرسه فاطمیه هستیم. چون در کتاب دینی ما نامه امام محمد تقی علیه السلام را به فرمانده سیستان و نصیحتهایی را که امام به ایشان کرده اند نوشته، ما هم تصمیم گرفتیم که برای شما نامه ای نوشته و شما را نصیحت کنیم. ولی اماما، ما شما را نمی توانیم نصیحت کنیم، زیرا شما بزرگوارید و از همه گناهان بدورید. اماما، ما بچه های کوچک از ته قلبمان، خواهشی از شما داریم و امیدواریم لیاقت آنها را داشته باشیم. اول آنکه: ای پدر بزرگوارمان، ای پیر جماران، ای روح خدا، با خط زیبای خودتان برای ما جواب بنویسید و آموزگارانمان را در آن نصیحت کنید...
و امام در پاسخ مرقوم فرمودند:
فرزندان عزیزم! نامه محبت آمیز شما را قرائت کردم. کاش شما عزیزان، مرا نصیحت می کردید که محتاج آنم. امید است با نشاط و خرمی درسهایتان را خوب بخوانید، و در همان حال به وظایف اسلامی که انسانها را می سازد عمل کنید، و اخلاق خود را نیکو کنید، و اطاعت و خدمت پدران و مادرانتان را غنیمت شمارید، و آنها را از خود راضی کنید، و به معلمهایتان احترام زیاد بگذارید. سعی کنید برای اسلام و جمهوری اسلامی و کشورتان مفید باشید. از خداوند تعالی، سلامت و سعادت و ترقی در علم و عمل برای شما نور چشمان آرزو می کنم.
سلام بر همه شماها.
29 شهر صفر 1403 - روح الله الموسوی الخمینی (201)

جوانان

جلسه با نوجوانان

آیت الله نوری همدانی: زمانی که امام در پاریس بودند اغلب در آن جا می دیدم که ایشان نشسته و برای 5 یا 6 نوجوان دختر و پسر جلسه ای ترتیب داده با آنها صحبت می کنند. و برای ساختن و آماده کردن و روشن نمودن آن ها وقت طولانی مصرف می کنند. گاهی من تعجب می کردم از این که مثلاً یک مرجع بزرگ یک ساعت نشسته برای عده ای نوجوان دارد اوضاع سیاسی را تحلیل می کند و مسایل اسلام را تشریح می کند. (202)