فهرست کتاب


نهج البلاغه موضوعی

عباس عزیزی

278. برپا کننده احکام نورانی و نشانه های روشن گر

أوری قبس القابس، و أضاء الطریق للخابط، و هدیت به القلوب بعد خوضات الفتن و الاثام، و أقام بموضحات الاعلام، و نیرات الاحکام
آن گاه که نور الهی را ابلاغ و در پهنه هستی منتشر ساخت که جویندگان انوار خداوندی را به مقصدشان نایل ساخت و راه را بر گمشده در تاریکی های جاهلیت روشن نمود، هم به وسیله او بود که دل های فرو رفته در فتنه ها و گناهان هدایت گشت. پیامبری عزیز که پرچم ها و علایم راهنما را برپا داشت و احکام نورانی خداوندی را ابلاغ و اجرا فرمود. (275)

279. فرمان بردن از پیامبر و اولیای امر

من کتاب للاشتر حین ولاه مصر -: و اردد ألی الله و رسوله ما یضلعک من الخطوب، و یشتبه علیک من الامور؛ فقد قال الله تعالی لقوم أحب ارشادهم: (یا أیها الذین آمنوا أطیعوا الله و أطیعوا الرسول و أولی الامر منکم، فان تنازعتم فی شی ء فردوه ألی الله و الرسول) فالرد ألی الله: الاخذ بمحکم کتابه، و الرد ألی الرسول: الاخذ بسنته الجامعة غیر المفرقة
در نامه به مالک اشتر فرمودند: آن گاه که مشکل بزرگی تو را عاجز کرد و موضوع برایت مورد تردید قرار گرفت آن را به خدا و رسول صلی الله علیه و آله واگذار کن؛ زیرا خدای عزیز به مردمی که ارشاد آنان را دوست دارد چنین سفارش می کند (شما که ایمان آورده اید! از خدا، رسول و (اولی الامر) خودتان اطاعت کنید و اگر در موضوعی اختلاف پیدا کردید آن را به خدا و رسول صلی الله علیه و آله واگذار کنید واگذار کردن مشکلات به خدا این است که مطالبی را که از قرآن درک می کنیم عمل کنیم و رجوع کردن به رسول خدا صلی الله علیه و آله این است که سفارش های او را که مایه وحدت است (و از پیامبر صلی الله علیه و آله صادر شده بپذیر و آن مطالبی را که تفرقه افکن می باشد کنار بزن. (276)

280. وضع روزگار پیامبر

بعثه و الناس ضلال فی حیرة، و حاطبون فی فتنه قد استهوتهم الاهواء و استزلتهم الکبریاء
خداوند سبحان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را در حالی فرستاد که مردم در وادی حیرت گمراه و در آشوب مشوش و منحرف بودند، هواهای نفسانی آنان را در خود غوطه ور ساخته و کبر و نخوت در لغزشگاهشان انداخته بود. (277)