فهرست کتاب


سجاده عشق در فضیلت نماز شب

محمدمهدی علیقلی‏

تقدیم به محضر مقدس:

شیر زن کربلا دختر امیر المومنین (علیه السلام) حضرت زینب کبری سلام الله علیها که حتی نماز شب را در هنگام اسیری به جا آورد.
رها کن این تن خاکی رها کن - دلت را با حقیقت آشنا کن
وضویی گیر و بر سجاده عشق - خدا را با دلی روشن صداکن
محمد کریم جوهری
من مولانا امیرالمومنین علی (علیه السلام) فی المناجات:
الهی کفی بی عزا ان اکون لک عبدا و کفی بی فخرا ان تکون لی ربا انت کما احب فاجعلنی کما تحب
خداوندا مرا این عزت بس که بنده تو باشم. و این افتخار بس که پروردگارم تو باشی. الهی تو آن چنانی که من دوست دارم پس مرا آنچنان قرار ده که تو دوست داری.

نماز شب در کلام مقام رهبری

نماز شب بخوانید و آن هم نماز شب با توجه؛ نماز شبی که می فهمید چه می کنید، نه نمازی که در آن توجه نباشد. نماز شب باید با توجه و عنایت باشد اثر نماز شب در شما که جوان هستید، بسیار زیادتر از نماز شبی است که من می خوانم.
این اثرات را حفظ کنید و چیزهایی که برای هدف و تکاملتان لازم است، فرا بگیرید و ایام را از دست ندهید که این ایام و این فرصت ها، قابل بازگشت نیست.(1)

مقدمه حضرت آیة الله جعفر سبحانی دام عزه

بسم الله الرحمن الرحیم
نیایش در دل شب
روح روان انسان در قلمرو زندگی گرفتار هوا و هوس ها می گردد، غوغای زندگی در روز، مجال توجه عمیق به سرچشمه هستی را نمی دهد، ولی در دل شب، آنگاه که همه دیدگان در خواب شیرین فرو می روند و سکوت مرموزی محیط زندگی را فرا می گیرد، فرصت آن می رسد که انسان بستر گرم را ترک کرده، و پیوند معنوی خود را با مبدا وجود محکمتر و استوارتر سازد و زنگار روزانه زندگی را از روح روان با اشک دیده پاک نماید و هوا و هوسها را با ژرف نگری در زندگی کوتاه به امیدهایی در سرای دیگر تبدیل نمایند.
روح انسان بسان برکه ای است که در برابر آفتاب سوزان به تدریج تبخیر شده و به سرزمین خشک مبدل می گردد، و یا بر اثر واماندگی از آب تازه دچار آلودگی می شود ولی اگر این برکه با رودهای در حال جریان، و یا دریاچه و دریایی در ارتباط باشد نه هستی او پایان می پذیرد و نه دچار آلودگی می گردد.
انسان هر چه لبریز از قداست و معنویت باشد، سر انجام از نظر سرمایه محدود است. فشار روزگار و خواسته های نفس، مایه کاهش سرمایه ها می گردد ولی اگر با داشتن چنین سرمایه ای، پیوسته با مبدا فیض آن هم در دل شب در ارتباط باشد، سرمایه معنوی کاهش نیافته بلکه افزایش می یابد.
از این جهت پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) یکتا شاگرد مکتب خود امیرالمومنان (علیه السلام) را به نماز شب سفارش می کند و می فرماید: علیک بصلاة اللیل(2) بر تو باد به نماز شب و در حدیث دیگر می فرماید:
کرامت و عزت مومن در دو چیز است نیایش در دل شب و خودداری از عرض و ناموس مردم(3)
پیشوایان معصوم علیه السلام یاد آور می شوند که نماز شب پاک کننده آلودگیهای روز است.(4)
کتاب حاضر که به خوانندگان شوریده دلی که به پرورش روح و روان در سایه تهجد در دلیل و نیایش در شب، علاقمندند، تقدیم می شود شما را با برنامه های نیمه شب مردان خدا و آثار سازنده آن آشنا می سازد و با خواندن این دفتر به نام سجاده عشق روشن می شود که چرا نیایش؛ در دل شب سنت پیامبران و دأب صالحان بوده است.(5)
این اثر دینی و اخلاقی را به مولف گرامی آن، آقای محمد مهدی علیقلی تبریک گفته و علاقه مندان به تهذیب نفس و پرورش روح را به مطالعه این کتاب سفارش می کنیم و گفتار خود را با آیه مبارکه: ان ناشئه اللیل هی اشد وطأ و اقوم قیلا(6) به پایان می رسانیم.
والسلام
قم - موسسه تحقیقاتی و تعلیماتی امام صادق (علیه السلام)
جعفر سبحانی
21/12/74
برابر با بیستم شوال 1416
با تشکر از استاد بزرگوار آیت الله جعفر سبحانی که مقدمه ای بر این کتاب مرقوم فرموده اند.
مولف