فاطمه علیها السلام الگوی حیات زیبا

نویسنده : محمد جواد مروجی طبسی

1- نقل روایت درباره جانشینی علی علیه السلام

بسیاری از مسلمانان پس از رحلت پیامبر بزرگوار اسلام، به خاطر ترس و وحشتی که از دستگاه حاکم داشتند، حقایق زیادی را کتمان کردند گویا هرگز آنها را از پیامبر نشنیده اند.
اما فاطمه علیهاالسلام نه تنها به خود اجازه چنین کاری نداد بلکه شجاعانه و به بهانه های مختلف حقایق را پیرامون ولایت و امامت علی بن ابی طالب اظهار کرد و آنچه را که در این خصوص از پیامبر شنیده بود برای مردم بازگو نمود.
او در پاسخ محمود بن لبید که پرسیده بود راز پیامبر صلی الله علیه و آله در موقع رحلت با تو چه بود؟
فرمود: خدا را گواه می گیرم که شنیدم او - پیامبر - می فرمود: علی خیر من اخلفه فیکم؛ علی بهترین فردی است که او را پس از خودم در بین شما قرار می دهم و او امام و جانشین من است. و همچنین دو فرزندش و نه فرزند از نسل حسین علیه السلام که اگر از آن ها پیروی کنید خواهید دید آن ها هدایت گر و هدایت یافته هستند و اگر با آنان مخالفت کردید تا روز قیامت در بین شما - امت - اختلاف خواهد بود.(192)

2- یاد آوری ماجرای غدیر خم

مهمترین سند ولایت امیرمؤمنان علی علیه السلام همان جریان فراموش نشدنی روز غدیر خم بود که رسول خدا، علی را به امر پروردگار در برابر چشمان ده ها هزار نفر به خلافت و جانشینی پس از خود نصب فرمود. فاطمه زهرا علیهاالسلام که خود شاهد اعلام جانشینی علی از سوی پیامبر بود، روی همین ماجرا اصرار و پافشاری می کرد.
محمود بن لبید از جمله کسانی است که سخن فاطمه علیهاالسلام را ضمن ملاقاتی با وی در کنار قبر حمزه برای ما نقل کرده است، او می گوید: روزی فاطمه علیهاالسلام را در کنار قبر حمزه سیدالشهدا دیدم که به شدت می گریست، کمی صبر کردم تا آرام گرفت، از او پرسیدم: ای سیده من! می خواهم از شما چیزی بپرسم که پیوسته فکر مرا به خود مشغول داشته است.
فاطمه علیهاالسلام فرمود: بپرس.
گفتم: آیا پیامبر صلی الله علیه و آله پیش از رحلت خود سخنی در مورد جانشینی و امامت علی علیه السلام فرموده است؟
فاطمه علیهاالسلام فرمود: واعجباه أنسیتم یوم غدیر خم؟؛ بسی جای تعجب است! آیا روز غدیر خم را به فراموشی سپرده اید؟
محمود بن لبید گوید: در تأیید سخن حضرت فاطمه عرض کردم: آری! بیاد دارم و مطلب همان است که شما می فرمایید.(193)

3- گام در گام علی علیه السلام در مجالس انصار

حمایت فاطمه علیهاالسلام هرگز به نقل حدیث و روایت درباره شخصیت والای علی علیه السلام و تکیه کردن بر امامت و جانشینی او خلاصه نمی شد، بلکه آن یکی از شیوه های بود که فاطمه علیهاالسلام در دفاع از حریم ولایت در پیش گرفته بود.
شیوه دیگر این که فاطمه علیهاالسلام همراه امام خود به مجالس انصار می رفت، تا شاید آنان را از خواب غفلت بیدار کرده و حق علی علیه السلام را بازستاند.
ابن قتیبه مورخ بزرگ می نویسد: علی فاطمه را سوار بر مرکب می کرد و همراه خود شبانه به مجالس انصار می برد تا به دفاع از حق علی علیه السلام پرداخته و از آنان یاری بطلبد اما انصار در پاسخ می گفتند: ای دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله! ما با اینان بیعت کردیم و اگر شوهر و عمو زاده تو زودتر به نزد ما می آمد، هرگز به سراغ شخص دیگری نمی رفتیم.
حضرت علیهاالسلام در پاسخ می فرمود: آیا سزاوار بود که پیامبر صلی الله علیه و آله را دفن نکرده در خانه اش رها می ساختیم و بخاطر این موضوع با مردم به نزاع می پرداختیم؟!(194)