فاطمه علیها السلام الگوی حیات زیبا

نویسنده : محمد جواد مروجی طبسی

اولین سخن فاطمه علیهاالسلام در بهشت

سلمان فارسی از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله چنین روایت کرده است: هنگامی که فاطمه علیهاالسلام داخل بهشت می شود و در آن چه خداوند برایش مهیا کرده می بیند، این آیه را تلاوت می کند:
بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله الذی اذهب عنا الحزن ان ربنا لغفور شکور الذی أحلنا وار المقامة من فضله ؛ ستایش و سپاس ویژه خدایی است که اندوهمان را زدود. بدرستیکه پروردگار ما آمرزنده و پاداش دهنده است، پروردگاری که در سایه بخشش خود ما را به بهشت و اقامتگاه همیشگی مان فرود آورد. ما در آن جا با رنج و ملالی روبرو نمی شویم.(131)

نورانی شدن بهشت از نور فاطمه

ابن شهراشوب می نویسد: در بسیاری از کتابها، از جمله کشف ثعلبی و فضایل ابوالسعادات، در معنای این آیه لا یرون فیها شمسا و لا زمهریرا .(132)
و نمی بینند در بهشت نه آفتاب و نه سرمایی را. آورده اند که ابن عباس گفت: چنانکه بهشتیان در بهشت هستند، ناگاه نوری می بینند که باغهای بهشت را نورانی کرد. اهل بهشت اظهار می دارند: خدایا تو در کتابی که بر پیامبرت فرستادی، فرمودی: لا یرون فیها شمسا و لا زمهریرا ، بهشتیان در بهشت خورشیدی نخواهند دید.
ندا می رسد: این نور آفتاب و ماه نیست، بلکه علی و فاطمه علیهاالسلام از چیزی تعجب کرده خندیدند و از نور آن دو، بهشت روشن گردید.(133)

زیارت انبیا از فاطمه علیهاالسلام در بهشت

آنگاه که همه انبیا و اولیای خدا وارد بهشت شدند، آهنگ دیدار دختر پیامبر می کنند.
رسول خدا به فاطمه علیهاالسلام فرمود: هرگاه اولیای خدا در بهشت مستقر گردیدند، از آدم گرفته تا سایر انبیا همه به دیدارت می شتابند.(134)