فاطمه علیها السلام الگوی حیات زیبا

نویسنده : محمد جواد مروجی طبسی

استقبال حوریان بهشتی

رسول خدا به فاطمه علیهاالسلام فرمود: هنگامی که به در بهشت می رسی، دوازده هزار حوریه، که تا کنون به ملاقات کسی نرفته و نخواهند رفت در حالی که مشعل های نورانی به دست دارند و بر شترانی از نور که جهازهایشان از طلای زرد و یاقوت سرخ و مهارهایشان از لؤلؤ و مروارید درخشان است سوارند، به استقبالت می شتابند.
پس وقتی داخل بهشت شدی، بهشتیان به یکدیگر ورودت را بشارت خواهند داد و برای شیعیانت سفره هایی از گوهر،(129) که بر پایه هایی از نور بر قرار ساخته اند، آماده می سازند و در حالی که هنوز سایر مردم گرفتار حساب رسی اند، آنان از غذاهای بهشتی می خورند.(130)

اولین سخن فاطمه علیهاالسلام در بهشت

سلمان فارسی از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله چنین روایت کرده است: هنگامی که فاطمه علیهاالسلام داخل بهشت می شود و در آن چه خداوند برایش مهیا کرده می بیند، این آیه را تلاوت می کند:
بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله الذی اذهب عنا الحزن ان ربنا لغفور شکور الذی أحلنا وار المقامة من فضله ؛ ستایش و سپاس ویژه خدایی است که اندوهمان را زدود. بدرستیکه پروردگار ما آمرزنده و پاداش دهنده است، پروردگاری که در سایه بخشش خود ما را به بهشت و اقامتگاه همیشگی مان فرود آورد. ما در آن جا با رنج و ملالی روبرو نمی شویم.(131)

نورانی شدن بهشت از نور فاطمه

ابن شهراشوب می نویسد: در بسیاری از کتابها، از جمله کشف ثعلبی و فضایل ابوالسعادات، در معنای این آیه لا یرون فیها شمسا و لا زمهریرا .(132)
و نمی بینند در بهشت نه آفتاب و نه سرمایی را. آورده اند که ابن عباس گفت: چنانکه بهشتیان در بهشت هستند، ناگاه نوری می بینند که باغهای بهشت را نورانی کرد. اهل بهشت اظهار می دارند: خدایا تو در کتابی که بر پیامبرت فرستادی، فرمودی: لا یرون فیها شمسا و لا زمهریرا ، بهشتیان در بهشت خورشیدی نخواهند دید.
ندا می رسد: این نور آفتاب و ماه نیست، بلکه علی و فاطمه علیهاالسلام از چیزی تعجب کرده خندیدند و از نور آن دو، بهشت روشن گردید.(133)