فاطمه علیها السلام الگوی حیات زیبا

نویسنده : محمد جواد مروجی طبسی

3-انس با قرآن کریم

توجه ویژه حضرت زهرا به قرآن کریم در طول زندگی خود درس دیگری را به شیفتگان این کتاب آسمانی می دهد. گاهی اوقات که امام علی علیه السلام از مسجد به منزل می آمد ملاحظه می کرد، همان آیاتی که لحظاتی قبل بر پیامبر صلی الله علیه و آله نازل شده بر زبان فاطمه علیهاالسلام جاری است، با کمال تعجب می پرسید این آیات از چه راهی به شما رسیده است در حالی که لحظاتی بیش نیست که این آیات بر پیامبر صلی الله علیه و آله نازل شده؟!
فاطمه علیهاالسلام در پاسخ می فرمود: فرزندت حسن آنها را برایم تلاوت کرده است.(95)
و در روایت دیگری آمده است که حضرت فاطمه علیهاالسلام فرمود: حبب الی من دنیاکم تلاوة کتاب الله و النظر فی وجه رسول الله صلی الله علیه و آله و الانفاق فی سبیل الله ؛ سه چیز از دنیای شما را دوست دارم: تلاوت قرآن کریم، نگاه به چهره مقدس پیامبر صلی الله علیه و آله و انفاق در راه خدا.(96)
و پیش از این گذشت که وقتی سلمان فارسی جهت رساندن پیامی از پیامبر صلی الله علیه و آله به خانه فاطمه علیهاالسلام رفته بود، صدای قرآن خواندن فاطمه علیهاالسلام را از درون خانه شنیده و برای پیامبر صلی الله علیه و آله گزارش داد.(97)

4- دعا برای دیگران

حضرت فاطمه علیهاالسلام چگونه سخن گفتن با خدا و چگونه دعا کردن را به آیندگان آموخت، او همیشه دعا می کرد و همه چیز از خدا می خواست اما نه برای خود، فاطمه علیهاالسلام حتی در دعا کردن نیز ایثار می کرد و همه را بر خود مقدم می داشت.
امام حسن مجتبی علیه السلام فرمود: مادرم فاطمه علیهاالسلام را در شب جمعه ای دیدم که پیوسته در حال رکوع و سجود بود تا این که صبح دمید و شنیدم که مؤمنین و مؤمنات را نام می برد و بسیار برای آنان دعا می کرد، اما ندیدم حتی یکبار برای خودش دعا کند، از روی تعجب گفتم: مادر، چرا برای خودت دعا نمی کنی و از خدا چیزی نمی خواهی، همان گونه که برای دیگران دعا می کنی؟!
مادرم در پاسخ فرمود: یا بنی الجار ثم الدار ، فرزندم اول باید همسایه را در نظر گرفت.(98)

5- احترام فوق العاده به پیامبر صلی الله علیه و آله

بر پیامبر نازل گشت، حضرت فاطمه علیهاالسلام پدر را یا رسول الله خطاب می کرد.
امام حسین علیه السلام از مادرش فاطمه زهرا نقل می کند که فرمود:
از آن روزی که این آیه بر پیامبر نازل گشت، هیبت آن حضرت مانع شد که او را پدر خطاب کنم، از اینرو می گفتم: یا رسول الله. چون پیامبر این برنامه را از من مشاهده کرد، فرمود: دخترم! این آیه در باره تو و اهل بیت تو نازل نگشته است، زیرا تو از من هستی و من از تو می باشم، بلکه این آیه درباره اهل جفا و متکبران نازل گشته که احترام مرا نگه نمی دارند. دخترم! تو مرا با همان کلمه پدر خطاب کن که برای آرامش قلب من بهتر و به خوشنودی خداوند نزدیک تر است. سپس پیشانی مرا بوسید و مقداری از آب دهان خود به من مالید که از آن پس هرگز نیاز به عطر پیدا نکردم.(99)
شیخ مفید به نمونه دیگری از احترام فاطمه علیهاالسلام به پیامبر صلی الله علیه و آله اشاره می کند که در بخش خواستگاری از فاطمه علیهاالسلام بیان شد.