فاطمه علیها السلام الگوی حیات زیبا

محمد جواد مروجی طبسی

12- فاطمه مریم کبری است

و از جمله بیانات و سفارش هایی که رسول خدا صلی الله علیه و آله در حال احتضار به علی داشت این بود؛ علی جان؛ فاطمه علیهاالسلام امانت خدا و رسولش در نزد تو می باشد، پس از این امانت خوب نگهداری کن و می دانم که چنین خواهی کرد، بدان که او مریم کبری است.(15)

13- عزیزترین مردم نزد پیامبر

شیخ طوسی به سند خود از عبدالله بن حارث بن نوفل نقل کرده که گفت از سعد بن مالک شنیدم که می گفت: از رسول خدا شنیدم که می فرمود: فاطمه علیهاالسلام بضعة منی من سرها فقد سرنی و من ساءها فقد ساءنی، فاطمه علیهاالسلام أعز البریة علی ؛ فاطمه علیهاالسلام پاره تن من است هر که او را خشنود کند مرا خشنود کرده و هر که او را آزار دهد مرا آزار داده فاطمه علیهاالسلام عزیزترین مردم نزد من می باشد. (16)

14- محبوب ترین مردم

علامه مجلسی از برخی کتابهای مناقب به سند خود از اسامه نقل کرده که گفت: روزی در مسجد به علی و عباس گذر کردم در حالی که به بحث نشسته بودند، چون مرا دیدند از من خواستند که از پیامبر صلی الله علیه و آله برای شان اجازه ملاقات بگیرم.
گوید: به رسول خدا عرض کردم: این علی و عباس هستند که اجازه ملاقات می خواهند.
حضرت فرمود: آیا می دانی چه چیزی آنها را به این جا آورده است؟
گفتم: به خدا سوگند که نمی دانم.
فرمود: اما من می دانم برای چه به این جا آمده اند و سپس اجازه ورود به آنها داد.
پس آن دو وارد شده و پس از سلام و ادای احترام در محضرش نشسته و اظهار داشتند ای رسول خدا کدام یک از افراد خانواده ات در نزد تو محبوب تر هستند؟پیامبر پاسخ داد: فاطمه.(17)
اما نکاتی که از روایات گذشته به دست می آید به چند نکته خلاصه می شود: 1.پیامبر بزرگوار اسلام صلی الله علیه و آله عنایت ویژه ای بر تبیین شخصیت فاطمه علیهاالسلام و معرفی او و جایگاه والایش داشتند بدین جهت با بردن فاطمه علیهاالسلام در جمع صحابه و گرفتن دست او به معرفی دختر خود پرداخته، و او را پاره تن و قلب و تار موی و نور چشم و میوه دل خود دانسته که این مسئله بسیار مهم و قابل مطالعه است.
2.از روایات گذشته و ده ها روایت دیگر به دست می آید که فاطمه علیهاالسلام برتر از زنان تمام زنان عالم خلقت می باشد و هیچ یک از آنها در فضیلت و بلندی مرتبه به او نمی رسند، حتی مریم مادر حضرت عیسی، و این سخن از پیامبر صلی الله علیه و آله در شأن و مقام فاطمه بهترین پاسخ برای یاوه گویی برخی از ناآگاهان و یا غرض ورزان به مقام والای فاطمه علیهاالسلام است که گاهی از روی ناآگاهی و یا غرض ورزی می گویند، فاطمه علیهاالسلام همانند یکی از زنان عادی است.
بسی جای تعجب است مگر زنان عادی در زمان پیامبر نبودند؟ پس چرا این سخنان ارزشمند را درباره یکی از آنها نفرمود و چرا آن همه بر شخصیت فاطمه علیهاالسلام تکیه کرد.
3.هیچ گاه از سفارش نسبت به فاطمه علیهاالسلام دریغ نورزیده و پیوسته امت اسلامی را به احترام از وی و رعایت حق او فرا می خواند.
4.نکته پنجم این است که هر جا سخن از فاطمه علیهاالسلام به میان می آورد مسلمانان را به دوستی او و اهلبیت محترمش فرا خوانده و از دشمنی با آنها سخت بر حذر می داشت.