فهرست کتاب


داستانهای عارفانه در آثار استاد علامه آیة الله حسن زاده آملی جلد 2

عباس عزیزی

122- زهی مراتب خوابی که به ز بیداری است!

اینجانب بنابر فرموده شیخ الرئیس که فرمود: از عوامل ضعف بینایی چشم خوابیدن با شکم سیر است و لازم است بین غذای شب و خوابیدن فاصله انداخت.، همیشه مقید بودم شام را سر شب صرف کنم تا فاصله مورد نظر شیخ را مراعات کرده باشم که مبادا خدای نکرده چشمم که یکی از مهم ترین سرمایه های کسب دانش و پیمودن راه کمال است ضرر ببیند و این امر سبب شود که از تحصیل علم و کمال باز بمانم (یا در شب حتی الامکان از خوردن غذا خودداری کنم.)
ولی با این همه شبی از شب ها (در شب چهارشنبه 29 جمادی الاول 1405 قمری برابر با اسفند 1363) شامم به تاخیر افتاد و متاسفانه بعد از شام خواب شدیدی بر من عارض شد.
برای اینکه فرموده شیخ را عمل کرده باشم، بلند شدم و شروع کردم به قدم زدن و تا دوازده نصف شب بیدار بودم، ولی بر اثر شدت حالت خواب نتوانستم از خوابیدن خودداری کنم، لذا خوابیدم.
خواب شیرین بود و رویای شیرین تر که به زیارت حضرت ثامن الحجج، علی بن موسی الرضا علیه السلام تشرف حاصل کردم. در ابتدا به اشاره تفهیم فرمودند که: چرا کمتر خودت را به ما نشان می دهی و پس از آن به عبارت صریح به من فرمودند:
این قدر خودت را زحمت مده، ما چشم تو را تا آخر عمر ضمانت می کنیم.
الحمد لله که از این بشارت آن ولی الله اعظم که به لقب ضامن هم شناخته شده است، برایم یقین حاصل است که هر دو کریمه من تا آخرین دقایق عمرم بینا خواهند بود، چون ضامنشان معتبر است، چنانکه مشمول الطاق دیگر آن حضرت نیز بودیم و هستیم.
و آن که حضرت فرمود: چرا کمتر خودت را به ما نشان می دهی؟
شاید علتش این بود که در آن اوان، بر اثر تراکم اشتغال درس و بحث و تصنیف و تصحیح، مدتی به زیارت حضرت فاطمه معصومه علیه السلام خواهر آن جناب توفیق نیافتم و تشرف حاصل نکردم. شگفت این که در آن شب اصلا اندیشه آن جناب در خاطرم نبود. (115)

123- منزلت مردگان

اسحاق بن عمار گفت: از حضرت ابوالحسن الاول علیه السلام پرسیدم: آیا میت خانواده اش را زیارت می کند؟
فرمود: بله.
گفتم: در چند مدت زیارت می کند؟
فرمود: در جمعه ای و در ماهی و در سالی به اندازه منزلتش الخ. (116)(117)

124- مسح بر کفش جایز نیست!

از قیس بن ربیع روایت شده است: ابواسحاق سبیعی را درباره مسح از روی کفش پرسیدم، که آیا جایز است یا نه؟
او پاسخ داد: من دیده بودم که مردم از روی کفش مسح می کنند؛ تا آن که مردی از بنی هاشم را دیدم که تا آن زمان کسی چون او را ندیده بودم و او محمد بن علی بن الحسین علیه السلام بود، مساله را از او پرسیدم، ایشان مرا از این کار نهی فرمود و گفت: امیر مومنان علیه السلام، چنین مسح نمی کرد.
و فرمود: مسح بر کفش جایز نیست!
وقتی این را از ابو اسحاق شنیدیم، دیگر هیچ گاه از روی کفش، پای را مسح نکردم. (118)