فهرست کتاب


داستانهای عارفانه در آثار استاد علامه آیة الله حسن زاده آملی جلد 2

عباس عزیزی

78 دریغ و درد که نیلی ز ضرب سیلی شد

روزی اینجانب خدمت استاد حسن زاده آملی رسیدم، ایشان برای لحظه ای جریان غضب فدک از حضرت زهرا علیه السلام را به خاطر آورده و آهی کشیدند، سپس فرمودند: نکته ای که می گویم مبالغه نیست و جریانی که در کوچه اتفاق افتاد حقیقت دارد.
ایشان در ادامه فرمایشاتشان واقعه و جریان برخورد حضرت زهرا علیه السلام با عمر را در کوچه بیان کرده و فرمودند، بماند که در کوچه چه گذشت، اما زمانی که فاطمه زهرا رحلت فرمودند: امام حسن بیشتر از امام حسین علیه السلام و حضرت زینب علیه السلام جزع و فزع می کردند، عده ای خدمت امام رسیدند و گفتند: آقا برخیزید و این همه گریه و بی تابی نکنید، شما فرزند بزرگ هستید و این گریه شدید شما باعث بی تابی بیشتر امام حسین علیه السلام و زینب که کوچک تر از شما هستند می شود.
امام حسن علیه السلام فرمودند: اگر برادرم حسین نیز مانند من می دانست که در کوچه چه گذشت و آن صحنه دلخراش و جگرسوز را می دید، او هم مانند من بلکه بیشتر بی تابی می کرد. چگونه برای مادرم نگریم در حالی که عمر چنان سیلی محکمی به صورت مادرم نواخت که بر زمین افتاد، سپس برخاسته و با هم به خانه آمدیم.

79 شبیه باری تعالی

افلاطون می گوید: اما آن کس که هدفش در دنیا، تنها لذت طلبی به وسیله خوردنی ها نوشیدنی ها و... است که ثمره و نهایت آنها چیزی جز بوی بد نیست و نیز جماع و لذت جنسی، پس نفس عقلیه او توان و مجال تشبه به باری تعالی را نمی یابد.
سپس افلاطون قوه شهوانیه انسان را به خوک و قوه غضبیه اش را به سگ و قوه عقلیه او را به فرشته تشبیه کرده، می گوید: کسی که شهوت بر او غلبه کند و هدفش ارضای آن باشد، مانند خوک است، و آن که قوه غضبیه بر او چیره شود، چون سگ، و کسی که قوه نفس عقلیه بر او غالب باشد و بیشتر اوقاتش به فکر و شناخت حقایق اشیا سپری شود، مسایل سخت علمی را از ذهن بگذراند، انسان فاضلی است که شبیه باری تعالی است؛ چون آنچه در باری تعالی یافت می شود عبارت است از: حکمت و قدرت و عدالت و نیکی و زیبایی و حقیقت. (73)

80 اولوالامر کیانند؟

از جابر بن عبدالله روایت است که می گوید:
چون این آیه نازل شد:
یا ایها الذین آمنوا اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم
به پیامبر صلی الله علیه و آله عرض کردم: ای رسول خدا! برای ما خدا و رسول را شناساندی؛ ولی اولوالامر که خداوند اطاعت شان را قرین اطاعت تو کرده است، کیان اند؟
پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: ای جابر! آنان جانشینان من و امام مسلمین، پس از من می باشند که اول شان علی بن ابی طالب علیه السلام و سپس حسین علیه السلام و سپس نه نفر از فرزندان حسین علیه السلام.