فهرست کتاب


داستانهای عارفانه در آثار استاد علامه آیة الله حسن زاده آملی جلد 2

عباس عزیزی

70 وظایف زمان بدعت

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: هر گاه در امت من بدعتی پدیدار گردد، باید دانشمند، دانش خویش را آشکار سازد، پس هر کس چنین نکند، لعنت خداوند بر او باد، از شهریار چیره(خداوند) و اینکه آنان را در خانه آخرت برند ترسناک بودند. (64)

71 نزول ملائکه بر محراب زهرا(س)

در علل الشرایع به اسنادش از عیسی بن زید بن علی علیه السلام روایت کرده است که گفت: از ابو عبد الله امام صادق علیه السلام شنیدم که: فاطمه علیه السلام بدین علت محدثه نامیده شده است که ملائکه از آسمان فرود می آمدند و او زا ندا می کردند، چنانکه مریم فرزند عمران را ندا می کردند، پس می گفتند: ای فاطمه! خداوند تو را برگزید و پاکت گردانید و تو را بر همه زنان عالمیان برتری داد. ای فاطمه! پروردگارت را فرمان بردار باش، و سجده کن و با رکوع کنندگان رکوع کن.، و ملائکه را حدیث می کرد و ملائکه او را حدیث می کردند. با ملائکه سخن می گفت و ملائکه با او سخن می گفتند پس در شبی به ملائکه گفت: آیا مریم دختر عمران برتر از همه زنان عالمیان نیست؟
ملائکه گفتند: همانا که مریم سیده زنان عالم خودش بوده است، و خداوند عزوجل تو را سیده نساء عالم خودت و عالم مریم و سیده نساء اولین و آخرین گردانیده است. (65)

72 خواندن نهج البلاغه در بهشت

آقا حاج میرزا مهدی الهی قمشه ای رضوان الله تعالی علیه بارها در مجالس درس اظهار می فرمود:
من آرزویم این است نهج البلاغه را در بهشت از آقا امیرالمومنین درس بگیرم.
وگاهی که سخن از مردن پیش می آمد می فرمود: برویم در بهشت نهج البلاغه را پیش امیر المومنین بخوانیم. (66)