فهرست کتاب


داستانهای عارفانه در آثار استاد علامه آیة الله حسن زاده آملی جلد 2

عباس عزیزی

27- تو خود حدیث مفصل بخوان

بنده حدود سی سال پیش صحبتی با یک ریاضیدان داشتم تا اینکه کلام کشید به شکل هندسی قطاع، من از او به خاطر غرض الهی که در نظر داشته سوال کردم: عزیز من! از این شکل چند حکم هندسی می توان استفاده کرد؟
گفت: شاید هفت تا ده حکم؟
گفتم: مثلا بیست تا چطور؟
گفت: شاید ممکن باشد.
گفتم: دویست تا و دو هزار تا چطور؟
همین طور به من نگاه می کرد.
گفتم: دویست هزار چطور؟
خیال می کرد که من سر مطایبه و شوخی دارم و به مجاز حرف می زنم. بعد به او گفتم: آقا!خواجه نصیر الدین طوسی از این شکل، چهار صد و نود و هفت هزار و ششصد و شصت و چهار حکم هندسی استنباط کرد.
پس چه جای تعجب است قرآن را که هر حرف آن دارای هفتاد هزار معنا و بیش از آن باشد و همان طور که خداوند سبحان غیر متناهی است، قرآن هم که کتاب اوست غیر متناهی است و مانند بحر و دریایی است که پایان ندارد و انسان می تواند به هر اندازه ای بخواهد در قرآن غواصی نماید و به درجاتش عروج کند.

28- رفع حجاب

مرحوم کلینی روایتی را از ابو بصیر نقل کرده است که امام صادق علیه السلام فرمود: روزی رسول خدا علیه السلام از حارثه بن مالک بن نعمان انصاری پرسید: چگونه ای، ای حارثه بن مالک؟
حارثه عرض کرد: مومنی واقعی، ای رسول خدا صلی اله علیه و آله!
حضرت صلی اله علیه و آله فرمود: هر چیزی را حقیقت و نشانه ای است؛ حال، حقیقت و نشانه قول تو چیست؟
گفت: ای رسول خدا! نفس خویش را از دنیا دور ساخته ام، و شبم را به بیداری میگذرانم، و روزم را به تشنگی سپری می نمایم.
گویی عرض خدای را می بینم که محاسبه و حساب مردم بر پا شده است. بهشتیان را می نگرم که به زیارت یکدیگر می روند، و فریاد و ناله دوزخیان را می شنوم که در آتشند.
(چون سخن او بدین جا رسید) پیامبر صلی اله علیه و آله فرمود: تو، بنده ای هستی که خداوند قلبش را نورانی گردانیده؛ پس حال که بصیر و بینا گشته ای، بر آن ثابت و استوار باش!
حارثه گفت: ای رسول خدا!برای من دعا نمایید تا در رکاب شما به شهادت رسم!
پس حضرت نیز چنین کرد و فرمود: خداوندا! شهادت را روزی اش گردان!
چند روز بعد، حارثه، به فرمان رسول خدا صلی اله علیه و آله در جنگی شرکت جست. جنگ شروع شد و او نفر هشتم و یا نهمی بود که به فیض شهادت نایل آمد.
در روایتی دیگر که کلینی از ابوبصیر نقل می کند، حارثه دهمین نفری است که بعد از جعفر بن ابی طالب علیه السلام به شهادت می رسد. (27)

29- اصحاب کساء

اصحاب کساء در مباهله فقط فاطمه و پدر او و شوهر او و دو فرزند او حسن و حسین بودند و احدی با آنها همراه نبود.
هیچ کس مدعی نشد که جز پیامبر و حضرت وصی، امام امیرالمومنین علی و کفو وی فاطمه و دو فرزند ایشان حسن و حسین شخص دیگری در مباهله داخل بوده اس. بدون شک مدعی شخص دیگر بر خدا و رسولش دروغ بسته است.
الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایتهم ،
ستایش خدای را که مار از متمسکان به ولایت ایشان قرار داده است. (28)