فهرست کتاب


روحانیت و سیاست از دیدگاه امام خمینی (ره)

رسول سعادتمند

پیشگفتار

احیاء مجدد اسلام در سطح جهان به عنوان دینی که مدعی اداره جوامع انسانی بر اساس احکام الهی است، مرهون تلاش و ایمان بزرگمردی است که حیات پر بار خود را وقف این آرمان مقدس نمود.
امام خمینی رحمةالله این مجدد عظیم الشان با عقیده راسخ و آگاهی کامل از ابعاد همه جانبه دین اسلام، این حرکت رهایی بخش را در جهان اسلام بنیان گذارد و با سرافرازی مسوولیت خود را به پایان رساند و با دلی آرام و قلبی مطمئن به سوی جهان باقی شتافت و در جوار رحمت دوست آرمید. و اکنون ما هستیم و با مسوولیت بس سنگین استمرار راه آن بزرگوار. البته تداوم این انقلاب آزادیبخش همچون پیروزی آن در گرو مسائل بسیاری است که در راس آنها توجه و پافشاری بر هدایتها و افکار بنیادین آن امام راحل است.
بدون تردید امام رحمه الله این حرکت عظیم را بر اساس اعتقاد به جامعیت اسلام و توانایی آن در اداره جامعه بنیان گذاردند، ایشان برای تحقق هدف والای خویش، خطرات و موانع بیشماری پیش روی داشتند که زیان بار تر و نزدیکتر از همه آنها، فکر جدایی دین از سیاست و عدم دخالت روحانیت در سیاست بود که سالیان متمادی به طرق گوناگون به کل جامعه و بویژه به کانون اسلام یعنی حوزه های علمیه و روحانیت القا شده بود. آن امام عزیز برای زدودن آثار این تبلیغات سو متحمل رنج ها و مشقتهای فراوان گردید، تا این که به فضل پروردگار، روحانیت معظم برای انجام مسوولیت خطیر دینی و ایفای نقش تاریخی خود با آن مرجع روشن ضمیر، همگام و همصدا گردید، و خداوند نیز وعده یاری (ان تنصروا الله ینصرکم...) را برای یاوران دینش محقق ساخت.
امروز نیز بعد از گذشت بیست سال از پیروزی انقلاب اسلامی، اسلام و روحانیت همچنان مورد تهاجم دشمنان خارجی و ایادی داخلی آنان قرار دارد که متأسفانه اخیراً این تهاجمات به صورت گسترده تر و در اشکال مختلف شدت یافته است، و هدف اصلی آن نیز بیرون راندن اسلام و روحانیت از صحنه اجتماع و سیاست و در نهایت پایمال کردن ثمره مجاهدتهای آن امام عظیم الشان و به هدر دادن خونهای پاک شهدای راه انقلاب و اسلام است.
بیم آن می رود که این تبلیغات مسموم در میان اقشار ملت و یا در میان بعضی از حوزویان که ناظر مشکلات و کمبودها و کاستی ها و احیاناً سو رفتارها هستند، مؤثر افتد و آنها را از ادامه راه دلسرد نماید، لذا برای خنثی کردن این تبلیغات زهرآگین لازم است که تلاش گسترده ای انجام پذیرد که به نظر می رسد تبیین افکار و اندیشه های امام خمینی قدس سره بنیانگزار جمهوری اسلامی ایران در این زمینه، می تواند تأثیر بسزایی داشته باشد.
این مجموعه مختصر نیز در همین راستا فراهم آمده است، امید است که روحانیت معظم بویژه طلاب جوان که کمتر توفیق درک زمان حضور ایشان را داشته اند با مروری دوباره بر رهنمودهای آن امام راحل، از این ذخیره الهی بهره گیرند و همچنان استوار و امیدوار به فضل و نصرت پروردگار در صحنه حاضر باشند. این مجموعه در چهار فصل تنظیم گردیده است:
فصل اول: عوامل جدایی روحانیت از سیاست
فصل دوم: لزوم دخالت روحانیت در سیاست
فصل سوم: توطئه ها برای برکناری روحانیت از سیاست
فصل چهارم: روحانیت و انتخابات
یادآوری 1: تکرار یک موضوع تحت عناوین مختلف در این مجموعه ضمن این که حاوی نکات دیگری می باشد، بیانگر اهتمام اکید و حساسیت بسیار امام رحمه الله نسبت به موضوع مورد نظر است.
یادآوری 2: مطالب این مجموعه مختصر از میان مجموعه آثار موضوعی تبیان روحانیت و حوزه های علمیه از دیدگاه امام خمینی قدس سره (که به همت مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی قدس سره فراهم آمده است)، گزینش گردیده است.
یادآوری 3: عناوین این مجموعه یا عیناً بخشی از کلام امام راحل و یا مأخوذ از محتوای کلام ایشان است که توسط تنظیم کننده گزینش شده است، لذا از خوانندگان محترم خواهشمند است که در انتساب عناوین به امام قدس سره این نکته را رعایت فرمایند
ناشر

فصل اول:

عوامل جدایی روحانیت از سیاست