فهرست کتاب


شب قدر قلب ماه رمضان

ناصر باقری بیدهندی

سوره قدر

بسم الله الرحمن الرحیم
انا انزلناه و فی لیله القدر و ما ادریک ما لیله القدر لیله القدر خیر من الف شهر تنزل الملائکة و الروح فیها باذن ربهم من کل امر سلام هی حتی مطلع الفجر
صدق الله العلی العظیم

سرآغاز

این اثر را به شهید راه دین و عدالت، علی علیه السلام برادر و جانشین بحق پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله که به دست شقی ترین و سنگدل ترین مردم جهان به شهادت رسید و روح بلند و لطیف تر از دریا وسیعتر از آسمانش، در شب قدر به ملکوت اعلی پرواز کرد و در جوار حق آرامش جاودانه یافت و مزارش پایگاهی مقاوم برای مبارزه با استکبار و پناهگاهی مطمئن برای درماندگان و میعادگاهی شور آفرین برای شب زنده داران و پرهیزگاران گشت، هدیه می کنم و از خدای متعال، مسألت دارم که ما را از پیروان واقعی علی علیه السلام که درود خدا بر او باد - قرار دهد.
مولف

قدر را قدر بدانیم

بسم الله الرحمن الرحیم - الحمدالله رب العالمین، و الصلوة و السلام علی الرسول الاعظم، محمد وآله الطیبین و الطاهرین، جمله الشریعه و قاده البشریه.
قرآن در شبی مبارک و پر برکت است نازل شده است، لذا به برکت نزول قرآن و فرشتگان و روح (1) در این شب، جهت سر و سامان دادن به امور بندگان، از قدر و منزلت خاصی برخوردار است، از بهترین شبهای سال است که مسلمانان اجتماع و اتحاد و برداری خود را به نمایش می گذارند.
شبی که هر کس آن را درک کند و احیا بدارد، گناهانش آمرزیده خواهد شد و زندگی نوینی خواهد یافت
شبی است پر برکت که سرنوشت کلیه موجودات در آن مقدر می گردد
استاد محمد رضا حکیمی در مورد این شب گفتاری ارزنده دارد که ذیلا به قسمتی از آن اشاره می شود:
(( آن شب که باید شکوائیه هجران را در نور دید و به امید وصل و دیدار بیدار نشست و از جام طهور ((سلام)) تا ((مطلع فجر سرمست بود، کدام شب است؟
آن شب، که شاعر حافظ قرآن با الهام گرفتن از قران آن را ((شب وصل)) می نامد و نامه هجران را در آن شب طی شده و پایان یافته می خواند، کدام شب نوزادی و دل افروز است؟
شبی که باید در عاشقی ثابت قدم بود، در طلب کوشند و بیدار ماند و دیدار جست و احیا گرفت و به نیایش پرداخت و کار خیر کرد و صالحات به جا آورده و به جا آورده و به نیازمندان رسید و دانایی طلبید و مذاکره علم کرد، شبی که در آن، کاری بی اجر نخواهند ماند.
شبی که باید به یاد روی آن محبوب عزیز، آن یار آواره از دیار و پنهان رخسار، با دردمندیهای عاشقانه نالید و دیدار روی او را از خدای طلبید
((شب وصل است وطی شد نامه هجر (2) - سلام فیه حتی مطلع الفجر
دلا در عاشقی ثابت قدم باش - که در این ره نباشد کار بی اجر
برآ ای صبح روشندل خدا را - که بس تاریک می بینیم شب هجر
دلم رفت و ندیدم روی دلدار - فغان از این تطاول، آه از این زجر (3)
حافظ در این غزل به ویژه با تضمین کلمات قرآنی (سوره قدر ) همه و همه به این معانی اشاره دارد:(( شب قدر)) و رابطه آن با امام و غیبت، ثابت قدم بودن در عاشقی، اگر چه مشکلات در کار باشد آرزوی ظهور و دمیدن صبح وصال به امید رهایی از شب تاریک هجران و سرانجام شکوه از طولانی بودن دوران فراق
آری، حافظ از دوری و مهجوری یار می نالد، اما با نظر به حقیقت امر می خواهد تا همگان در راه عشق و عاشقی، ثابت قدم باشند (4).
شب قدر، شب جدای اولیاء الله و اولیای شیطان است.
شب قدر، شب دعا و ندبه و شب نزول رحمت عام و کرم خداوندی است، شب آشتی بنده با خداوند و توبه و انابه و زدودن تیرگیهای گناه از دل شب خود سازی و نزدیک شدن به پروردگار است، زیرا که اوست: (( قابل التوبات)) و (( مجیب الدعوات)) و ((ستار العیوب)) و غفار الخطیئات)).
عزت و احترام این شب تا بدان حد است که قرآن درباره آن می گوید: ((لیله القدر خیر من الف شهر)) (5)شبی است که انجام اعمال عبادی در آن با عبادات هزار ماه برابر است و (6) شبی که هر لحظه آن تا سپیده دم توام با دور فرشتگان، سلام و سلامتی و رحمت و ایمنی و فرخندگی است.
این شب، شیاطین در بند اسارتند و زمینه برای انجام دادن کارهای خدا پسند و مفید به حال فرد و جامعه مهیاتر است، مومنان در آن شب از وسوسه ها و کید شیاطین در امان خواهند بود.
این شب، شب معین کردن روزی افراد است و بندگان به اندازه تلاش و جهدی که در عبادت داشته اند، پاداشی دریافت کرده و سهم می برند.
صاحب تفسیر (( لیقم القانتون، ابن المستغفرون؟)) کجایند جوانمردان شب خیزان که در آرزوی دیدار با بی خوابی، بی آرام بوده اند و در راه عشق شربت بلا نوشیده اند تا ما خستگی ایشان را مرهم نهیم و اندرین شب قدر ایشان را با قدر و منزلت باز گردیم که امشب، شب نوازش بندگان است و وقت توبه عاصیان. (7)شب یادآوری نعمتهای مادی و معنوی الهی است (نعمت ایمان و اسلام، نعمت رهبری و ولایت فقیه، نعمت سلامتی و عافیت، نعمت سلامتی و عافیت، نعمت فکر و اندیشه و.)
شب وصال نبی ختمی و لیله وصول عاشق حقیقی به محبوب خود)) (8)
شبی که به قول شاعر:
بهترین وقت عبادت در صیام - لیله القدر است با فضل تمام
بد شب احیا شب خیر و امید - هم برات و هم نوید
رحمت است و مغفرت یکسر تمام - کسب هر فیض و فضیلت در مقام
نور بود از سر به پا مسور بود دیده نااهل از آن کور بود
باز گردد هر دری در آسمان - دعوت آید از خدای مهربان
بس مبارک بوده امشب با یقین - نازل آید هر ملک سوی زمین
تنگ گردد، صحن گیتی بر ملک - رشک برده بر زمین امشب فلک
زان که امشب، طاعت اندر خاکدان - بهتر و برتر بود از آسمان
لیلة القدر است و بی شبهه بر دهر - افضل و اعلی بود، من الف شهر (9)
شب عروج انسان است، از خاک به افلاک؛ این شب با عظمت در رمضان واقع است که ماه خدا و با فضیلت ترین ماههاست و روزهایش بهترین روزها و ساعاتش بهترین ساعات است (10)
شب بیدار ماندن و بیدار کردن، آگاه شدن از مکتب و دسیسه های دشمن، تذکر دادن و یادآوری.
امشب آن نیست که در خواب رود چشم ندیم - خواب در روضه رضوان نکنند اهل نعیم
خاک را زنده کند، تربیت باد بهار سنگ باشد که دلش زنده نگردد به نسیم
بوی پیراهن گم کرده خود می شنوم - گر بگویم، همه گویند ضلالی است قدیم
ای رفیقان سفر، دست بداریم از ما - که بخواهیم نشستن به در دوست مقیم
عجب از کشته نباشد به در خیمه دوست - عجب از زنده که چون جان به در آورد سلیم