چگونه بهترین همسر باشم؟

محسن کاظمی‏

تقدیم به بهترین و ارزنده ترین بانوی عالم حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام)

آشنایی و معرفت به جایگاه انسانی از یک طرف و از طرف دیگر توجه به وظایف و تکالیف او می تواند کمک شایانی در جهت تکمیل ابعاد روحی و روانی بوده باشد.
بدیهی است که معرفت مقدمه ای برای نیل به حقیقت و کمال می باشد و روشهای صحیح و مشروع به این پیوست خود می تواند به سلامت مسیر و سرعت نیل به مقصود کمک فراوانی نماید.
آنچه در این اوراق گردآوری و تنظیم گشته به راهکارهای سالم و ارزنده همسرداری اشاره دارد تا مسیر زندگی و خانواده از معرفت بیشتر و سلامت افزونتری برخوردار بوده و مشکلات ناشی از عدم توجه که ناخواسته گریبان گیر جامعه اسلامی ما هم شده مرتفع و زوجهای جوان بتواند با توافق بیشتر به وظیفه اصلی و اساسی خود که کمال جوئی و کمال پروری است اقدام نمایند انشاء الله.
والسلام
واحد مطالعات اسلامی مرکز فرهنگی قدر

مقدمه مؤلف

زن یکی از زیباترین مظاهر لطف و رحمت الهی است که با خلقتش آسایش و آرامش به عالم هستی اهداء گشته است.
و در پی این آرامش و سکونت، مبنا و راهکار راهوار کمال در صحنه وجود نقش بسته است.
زن با بهترین نقش و اساسی ترین جایگاه پا در عرصه گیتی نهاد تا متانت و طمأنینه که سرمایه و هستی مردان است را مفهوم بخشیده و مرد را ناخودآگاه تا بسوی بالاترین ارزشها و کمالات همراهی نماید و با این افتخار بهشت را به بهترین بودن خویش زینت داده و افتخار آنرا داشته باشد که به کلمات مباهات آمیز نبی الله الاعظم و ائمه معصومین (علیهم السلام) آمده تا بفرمایند: بهشت زیر پای مادران است و قدر و منزلت زن و مادر را از بهشت هم بالاتر ببرند.
چه فخر و افتخاری بالاتر از اینکه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها هم یک زن بوده و حضرت نبی اکرم (صلی الله علیه وآله) اشرف خلایق و بالاترین و ارزشمندترین موجود و خلق بارها و بارها خود را فدائی حضرت فاطمه سلام الله علیها بخواند و مگر نه اینست که کلام پیامبر (صلی الله علیه وآله) کلام خداست.
و مگر نه اینست که در آن خطاب الهی علت خلقت را به او برمی گرداند و می فرماید: لو لا فاطمه لما خلقتکما یعنی اگر نبود فاطمه نه تو ای پیغمبر و نه علی امیرمومنین (علیه السلام) را خلق نمی کردم.
آنقدر در فزونی مقام و جایگاه او بخاطر وجود مبارک حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام) گفته های قدسی موجود است که مردان را مبتلا به یک رشک و غبطه می کند که خوشا به حال زنان با آن مقام رفیع.
با آرزوی آنکه بیشتر و بهتر جایگاه ارزشمند زن را شناخته و بتوانیم حق او را اداء نماییم.
آنچه در این اوراق گرد آوری شده شامل نکات زیبا و دلپذیری است که اولا شما را به معرفت و آشنائی بیشتر نسبت به خود راهنمائی می کند، ثانیا باارائه ی یکسری از دستورالعملهای ساده به زندگی شما شیرینی بیشتری داده و کانون پر از لطف شما را با رنگ زیبای خوشبختی گرمتر می نماید. والسلام / محسن کاظمی

زن و تعریف آن

یکی از واژه هائی که در طول تاریخ مورد ستم قرار گرفته و دائما به قربانگاه امیال و هواهای نفسانی رفته است واژه زیبای زن می باشد که به پیوست این واژه در طول تاریخ تعاریفی از زن نموده اند که آخرین آنها تعریفی است که عرب جاهلیت از آن نموده و دختران شیر خوار را زنده زنده در گورستان دفن می نموده است زن واژه فساد و کج فهمی و اسارت بخود گرفته بود و در یک کلام آن حقیقت زیبای زن با انگارهای هواپرستان به موجودی غیر انسان بیشتر شبیه می شد دیگر کسی از واژه زن مفهوم انسانیت و معنویت استنباط نمی کرد کسی برای زن معرفت و عرفان پروردگار قائل نبود و به عبارت دیگر نگارش منفی آنقدر در جوامع رشد کرد که زن به تمام معنا آئینه شهوت و رنگ پرستی و مدخواهی شد و چه کنیم که آثار رگه های زشت این نگرش جاهلی هنوز در قلب متمدن غرب هم ریشه دارد.
در اوج یک چنین تعریف و حقیقت جاهلی برای زن، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها با حضور در عرصه گیتی افتخار بزرگی آفرید و در مقابل آن تعریف جاهلی از زنان و به عبارت دیگر زنان جاهلی زنان فاطمی را معرفی و تعریف کرد و در طول دوران کوتاه زندگی خویش تک تک ابعاد روحی زن را عملا تعریف و تبیین نمود.
در مقابل هر کدام از روشهای زنان جاهلی روشی صحیح را ابداع نمود و با بیان و تعریف از یک طرف و عمل از سوئی بالاتر مرزی عمیق با تعریفی دقیق از زن به جامعه آن زمان و جوامع آینده خود عرضه نمود.
امروزه که بیش از هزار سال از زمان حیات ظاهری آن بزرگوار می گذرد نقش ارزنده آن حضرت در بیان تعریف صحیح زن معلوم و آشکار می شود.
آری، نه اینکه امروز زنان فاطمی و تعاریف فاطمی بکلی زندگی انسانها را گرفته است. خیر، ولیکن یکه تازی تعریف جاهلی از میان رفته و در مقابل این دیدگاه که زن اسوه مدپرستی و حسادت و چشم و هم چشمی و هزار افسونگری و نمود جاهلیت است از میان رفته و تعریف زیبای فاطمی با نقش و نمود ارزنده آن در جامعه رشد و تعالی یافته است.
تا آنجا که امروزه بسیاری از زنان ما در عرصه های صحیح فرهنگی بهترین افتخارات را می آفرینند و بدور از همه روشهای جاهلی روشهای ارزنده فاطمی را در زندگی پیاده می نمایند.
در پایان این نوشته آرزوی آن داریم تا روشهای فاطمی را از روشهای جاهلی شناخته و با ایجاد یک مرز مشخص بین آندو خود را در غالب تعریف ارزشمند فاطمی وارد نمائید.
شاید با این عمل زنگار کهنه ای که بر سیمای عطوف زن در پی قرنها نشسته مرتفع و زن با تمام ابعاد زندگی خود، بتواند در جهت احیاء فرهنگ دینی و اسلامی موثر واقع شود.
فراموش نکنید که این روش زندگی شماست که یا شما را جاهلی می کند و یا فاطمی.
صرفا محبت حضرت زهرا (علیها السلام) برای فاطمی شدن کافی نیست. نگاه منصفانه شما به تک تک رفتارها و اعمال می تواند در تشخیص جایگاه و حرکت خود بسوی بهتر شدن کمک شایانی بنماید.
با آرزوی آنکه زنان جامعه به کمک همدیگر گام موثرتری در جهت تبیین بیشتر رفتار فاطمی بردارند.