فهرست کتاب


نگاهی بر زندگی دوازده امام (علیهم السلام)

علامه حلی‏ ترجمه و پاورقی از:محمد محمدی اشتهاردی‏

نمونه هایی از دلایل امامت امام حسن عسکری (ع)

1 - (یحیی بن یسار عنبری می گوید: ابوالحسن امام هادی (ع) چهار ماه قبل از وفات خود به (امامت) پسرش امام حسن عسکری (ع) وصیت کرد، من و عده ای از دوستان را بر آن وصیت به گواهی گرفت.
2 - (علی بن عمر نوفلی می گوید: در محضر امام هادی (ع) در صحن خانه اش بودم، پسرش (محمد در کنار ما عبور کرد، به امام هادی (ع) عرض کردم: فدایت گردم! این آقا (یعنی محمد) بعد از شما امام و صاحب ماست؟
در پاسخ فرمود: (لا، صاحبکم من بعدی الحسن؛ نه، بلکه امام و صاحب شما بعد از من، حسن (ع) است.
3 - (علی بن مهزیار می گوید: به امام هادی (ع) عرض کردم: پناه می برم به خدا! اگر برای شما اتفاقی (یعنی مرگ) رخ دهد ما به چه کسی رجوع کنیم (و او را امام خود قرار دهیم؟).
در پاسخ فرمود: (عهدی الی الاکبر من ولدی یعنی الحسن (ع)؛ عهد (امامت) من به بزرگترین فرزندان من یعنی حسن (ع) است.
4 - معرفی امام حسن عسکری (ع) در مجلس سوگواری امام جواد (ع): جماعتی از بنی هاشم که یکی از آنان (حسن بن حسین افطس بود هنگام وفات امام جواد (ع) در خانه امام هادی (ع) اجتماع کرده بودند و برای امام هادی (ع) در صحن خانه فرشی در زمین گسترده بودند و مردم در محضرش نشسته بودند، گفتند: تخمین زدیم که از آل ابوطالب و بنی عباس و قریش 150 نفر مرد بودند غیر از غلامان و سایر مردم. ناگاه امام هادی (ع) به حسن بن علی (امام حسن عسکری) نگاه کرد که گریبان چاک کرده و در سمت راست آن حضرت ایستاده و ما او را نمی شناختیم پس از ساعتی که حسن عسکری (ع) ایستاده بود امام هادی (ع) به او رو کرد و فرمود:
(پسر جان! شکر خدا را در وجود خودت تازه کن که خداوند موضوع تازه ای در مورد تو فرموده است.
حسن عسکری (ع) گریه کرد و کلمه استرجاع به زبان آورد و گفت:
الحمد لله رب العالمین و ایاه اسئل تمام نعمه علینا و انا لله و انا الیه راجعون.
(حمد و سپاس خداوندی را که پروردگار جهانیان است و تنها از درگاه او تکمیل نعمتش را بر ما مسألت می نمایم و همه ما از آن خدا هستیم و همه ما به سوی او باز می گردیم.
ما سؤال کردیم: این جوان کیست؟
گفتند: این شخص، حسن بن علی (ع) فرزند او یعنی فرزند امام هادی (ع) است، به نظر ما می آمد که حضرت حسن عسکری (ع) در آن وقت، بیست سال یا در این حدود، سال دارد، در آن وقت او را شناختیم. و دانستیم که امام هادی (ع) با امامت و قائم مقامی او بعد از خودش اشاره نمود.

نشانه ای از امامت امام حسن عسکری (ع)

(ابوهاشم جعفری می گوید: از تنگی و فشار زندان و دشواری کند و زنجیر (که در زندانهای بنی عباس مبتلا بودم) به امام حسن عسکری (ع) شکایت کردم، در نامه ای برای من نوشت:
(تو همین امروز ظهر، نماز ظهر را در خانه خودت می خوانی.
همانگونه که فرموده بود، هنگام ظهر مرا از زندان آزاد کردند و نماز ظهر را در منزل خودم خواندم و من از نظر مخارج زندگی در فشار و تنگدستی بسر می بردم و می خواستم در نامه ای که برای آن حضرت نوشتم، از او بخواهم که کمک مالی کند ولی شرم کردم آن را بنویسم لذا به خانه ام رفتم، آن حضرت صد دینار برای من فرستاد و به من نوشت:
(هرگاه نیاز پیدا کردی شرم و ملاحظه نکن، آن را از ما بخواه که به خواست خدا، آنچه بخواهی به تو خواهد رسید.
و روایات در این راستا، بسیار است که برای رعایت اختصار به همین مقدار بسنده می شود.

سایر خصوصیات آخر عمر امام حسن عسکری (ع)

حضرت ابومحمد امام حسن عسکری (ع) در اول ماه ربیع الاول سال 260 هجری، بیمار شد و در روز جمعه هشتم همین ماه در همین سال، وفات یافت، او هنگام وفات، 28 سال داشت و جسد مطهر او را در (سامرا در خانه خود کنار قبر پدر بزرگوارش، به خاک سپردند.
پسرش حضرت مهدی منتظر (ارواحنا له الفداء) را که امید جهانیان برای تشکیل حکومت حق جهانی است، بجای گذارد.