فهرست کتاب


نگاهی بر زندگی دوازده امام (علیهم السلام)

علامه حلی‏ ترجمه و پاورقی از:محمد محمدی اشتهاردی‏

گذری بر زندگی امام هشتم حضرت رضا (ع)

ویژگیهای زندگی امام رضا (ع)

بعد از امام موسی بن جعفر (ع) مقام امامت به پسرش حضرت ابوالحسن علی بن موسی الرضا (ع) رسید، چرا که او در فضایل سرآمد همه برادران و افراد خانواده اش بود و در علم و پرهیزکاری بر دیگران برتری داشت و همه شیعه و سنی بر برتری او اتفاق نظر دارند و همگان آن حضرت را به تفوق بر دیگران در جهت علم و فضایل معنوی می شناسند.
به علاوه پدر بزرگوارش امام کاظم (ع) بر امامت او بعد از خودش تصریح فرموده و اشاراتی نموده که درباره هیچیک از برادران و افراد خانواده او، چنین تصریح و اشاراتی ننموده است.
حضرت رضا (ع) به سال 148 هجری (یازدهم ذیقعده یا...) در مدینه چشم به این جهان گشود، و در طوس خراسان در ماه صفر(161) سال 203 هجری در سن 55 سالگی از دنیا رفت.(162)
مادر آن حضرت (ام البنین نام داشت که ام ولد بود. مدت امامت او و مدت سرپرستی او از امت، بعد از پدرش، بیست سال بود.

چند نمونه از دلایل امامت حضرت رضا (ع)

1 - تصریح و اشارات امام کاظم (ع) بر امامت حضرت رضا (ع)؛ این مطلب را جمع کثیری نقل کرده اند از جمله از اصحاب نزدیک و مورد اطمینان و صاحبان علم و تقوا و فقهای شیعیان (امام کاظم (ع)) که به نقل آن پرداخته اند، عبارتند از:
داوود بن کثیر رقی، محمد بن اسحاق بن عمار، علی بن یقطین، نعیم قابوسی و افراد دیگر که ذکر آنان به طول می انجامد.
(داوود رقی می گوید: به اباابراهیم (امام کاظم (ع)) عرض کردم: فدایت شوم! سن و سالم زیاد شده و پیر شده ام، دستم را بگیر و از آتش دوزخ مرا نجات بده، بعد از تو صاحب اختیار ما (یعنی امام ما) کیست؟
آن حضرت اشاره به پسرش امام رضا (ع) کرد و فرمود: (هذا صاحبکم من بعدی؛ امام شما بعد از من این پسرم می باشد.
2 - (محمد بن اسحاق می گوید: به ابوالحسن اول (امام کاظم (ع)) عرض کردم: آیا مرا به کسی که دینم را از او بگیرم، راهنمایی نمی کنی؟
در پاسخ فرمود: آن راهنما) این پسرم علی (ع) است روزی پدرم (امام صادق (ع)) دستم را گرفت و کنار قبر پیامبر (ص) برد و به من فرمود: (پسر جان! خداوند متعال (در قرآن) می فرماید: (... انی جاعل فی الارض خلیفة...)؛ من در روی زمین جانشین و حاکمی قرار خواهم داد(163)، خداوند وقتی سخنی می گوید و وعده ای می دهد، به آن وفا می کند.(164)
3 - (نعیم بن صحاف می گوید: من و هشام بن حکم و علی بن یقطین در بغداد بودیم، علی بن یقطین گفت: در حضور عبد صالح (امام کاظم (ع)) بودم، به من فرمود: (ای علی بن یقطین! این علی، سرور فرزندان من است، بدان که من کنیه خودم (یعنی ابوالحسن) را به او عطا کردم.
و در روایت دیگر آمده است که: هشام بن حکم (پس از شنیدن این سخن از علی بن یقطین) دستش را بر پیشانی خود زد و گفت: راستی چه گفتی؟ (او چه فرمود؟!). علی بن یقطین در پاسخ گفت: (سوگند به خدا! آنچه گفتم امام کاظم (ع) فرمود.
آنگاه هشام گفت: (سوگند به خدا! امر امامت بعد از او (امام هفتم) همان است (که به حضرت رضا (ع) واگذار شده است).
4 - (نعیم قابوسی می گوید: امام کاظم (ع) فرمود: (پسرم علی، بزرگترین فرزند و برگزیده ترین فرزندانم و محبوبترین آنان در نزدم می باشد و او به جفر(165) می نگرد و هیچ کس جز پیامبر یا وصی پیامبر به جفر نمی نگرد.