فهرست کتاب


نگاهی بر زندگی دوازده امام (علیهم السلام)

علامه حلی‏ ترجمه و پاورقی از:محمد محمدی اشتهاردی‏

گذری بر زندگی امام دوم حضرت حسن مجتبی (ع)

ویژگیهای زندگی امام حسن (ع)

بعد از امیر مؤمنان علی (ع) مقام امامت به فرزندش امام حسن (ع) رسید. مادر امام حسن (ع) حضرت فاطمه سرور بانوان دو جهان، دختر پیامبر اسلام، سید رسولان، حضرت محمد (ص) است، کنیه او (ابومحمد می باشد.
او در شب نیمه ماه رمضان سال سوم هجری(135) در مدینه چشم به این جهان گشود، مادرش حضرت فاطمه (سلام الله علیها) روز هفتم تولدش او را در پارچه حریر بهشتی - که جبرئیل آن را برای پیامبر (ص) آورده بود - پیچید و نزد پیامبر (ص) آورد، پیامبر (ص) او را (حسن نامید و گوسفندی برای او قربانی کرد، این مطلب را جمعی، از امام صادق (ع) نقل کرده اند.
امام حسن (ع) از نظر اخلاق و روش و سیادت، شبیه ترین مردم به رسول خدا (ص) بود، این موضوع را جماعتی از انس بن مالک نقل کرده اند که او گفت:
لم یکن احد اشبه برسول الله (ص) من الحسن بن علی.
(هیچ کس نبود که مانند حسن (ع) به رسول خدا (ص) شباهت داشته باشد.
روایت شده: حضرت فاطمه (سلام الله علیها) حسن و حسین (علیهماالسلام) را به حضور رسول خدا (ص) آورد آن هنگام که رسول خدا (ص) در بستر بیماری و رحلت بود، عرض کرد: (ای رسول خدا! این دو نفر، فرزندان تو هستند، پس چیزی را از طریق ارث به آنان برسان.
پیامبر (ص) فرمود:
اما الحسن فان له هیبتی و سوددی و اما الحسین فان له جودی و شجاعتی.
(اما حسن (ع) پس برای اوست وقار و شکوه و بزرگواری من، و اما حسین (ع) پس از برای اوست سخاوت و شجاعت من.

وصیت امام علی (ع) به امام حسن (ع)

امام حسن (ع) وصی پدرش امیر مؤمنان بر خاندان و فرزندان و اصحاب پدرش بود و علی (ع) به او وصیت کرد که در آنچه وقف کرده و صدقه قرار داده نظارت کند و برای این موضوع، (عهدنامه ای نوشت که مشهور است.
و وصیت او به امام حسن (ع) بیانگر نشانه ها و ارکان دین و چشمه های حکمت و برنامه های اخلاقی است و بیشتر دانشمندان بزرگ، این وصیت را نقل کرده اند و بسیاری از فقها و اندیشمندان در جهت دین و دنیای خود از دستورهای آن وصیت، بهره مند شده اند.(136)