فهرست کتاب


نگاهی بر زندگی دوازده امام (علیهم السلام)

علامه حلی‏ ترجمه و پاورقی از:محمد محمدی اشتهاردی‏

بازگشت خورشید در زمان خلافت علی (ع)

بعد از رحلت رسول خدا (ص) نیز خورشید (یک بار دیگر) برای امیر مؤمنان علی (ع) بازگشت که داستانش از این قرار است:
وقتی که امیر مؤمنان علی (ع) خواست در سرزمین بابل (نزدیک کوفه) از این سوی رود آب فرات به آن سو بگذرد (و به سوی جبهه صفین یا نهروان حرکت کند) بسیاری از همراهان آن حضرت به عبور دادن چارپایان و اثاثیه خود از رود فرات اشتغال داشتند. علی (ع) با گروهی نماز عصر خود را به جماعت خواند ولی هنوز همه یارانش از آب نگذشته بودند که خورشید غروب کرد، با توجه به اینکه نماز عصر بسیاری از آنان قضا شد و عموم آنان از فضیلت نماز جماعت با علی (ع) محروم گشتند، وقتی به محضر علی (ع) رسیدند، با او در این باره سخن گفتند، آن حضرت وقتی گفتار آنان را شنید، از درگاه خدا خواست تا خورشید را برگرداند به اندازه ای که همه یارانش نماز عصر را با جماعت و در وقت عصر بخوانند. خداوند دعای امیر مؤمنان علی (ع) را به استجابت رساند و خورشید به همان نقطه فضایی که هنگام وقت عصر در آن قرار می گرفت بازگشت. مسلمین، نماز عصر را با آن حضرت به جماعت خواندند و پس از سلام نماز، خورشید غروب کرد و هنگام غروب، صدای هولناک و بلندی از آن برخاست که مردم از ترس وحشتزده شدند و ذکر: سبحان الله و لا اله الا الله و استغفر الله و الحمد لله را بسیار به زبان آوردند و خدای بزرگ را به خاطر این نعمت (ردالشمس) که بر ایشان آشکار نمود، حمد و سپاس گفتند و خبر این حادثه عجیب، به همه جا از شهرها و نقاط دوردست رسید و در میان مردم شایع گردید.(130)

اشعار سید حمیری پیرامون برگشتن خورشید

سید حمیری (شاعر آزاده و حماسه سرای تشیع که مختصری از شرح حالش در پاورقی چند صفحه قبل گذشت)(131) در این باره چنین سرود:
ردت علیه الشمس لما فاته - وقت الصلوة وقد دنت للمغرب
حتی تبلج نورها فی وقتها - للعصر ثم هوت هوی الکوکب
و علیه قد ردت ببابل مرة - اخری و ما ردت لخلق معرب
الا لیوشع اوله من بعده - ولردها تأویل امر معجب
یعنی:
(خورشید برای علی (ع) هنگامی که نماز عصر در وقتش از او قضا شد، بازگشت با اینکه نزدیک بود غروب کند، به گونه ای که در نقطه وقت عصر قرار گرفت و می درخشید و بعد از نماز عصر، همچون ستاره ای که در پنهانی فرو رود، فرو رفت.
و بار دیگر در سرزمین بابل (نزدیک کوفه) خورشید برای علی (ع) بازگشت و برای هیچ کس از آنان که بیان قاطع (برای اثبات نبوت و امامت خود) دارند، خورشید باز نگشت، مگر برای یوشع (وصی موسی)(132) و بعد از او برای علی (ع) و این بازگشت خورشید، بیانگر موضوع عجیب و شگفتی است (و دارای معنای بلند است).

فرزندان علی (ع)

در اینجا به ذکر فرزندان امیر مؤمنان علی (ع) و تعداد آنان و نامهای آنها می پردازیم و به مختصری از امور مربوط به آنان اشاره می نماییم. امام علی (ع) دارای 27 فرزند پسر و دختر بود:
1 - امام حسن (ع).
2 - امام حسین (ع).
3 - زینب کبری (سلام الله علیها).
4 - زینب صغری که کنیه اش (ام کلثوم بود.
(مادر این چهار فرزند، حضرت فاطمه بتول، سرور زنان دو جهان، دختر سید رسولان و خاتم پیامبران، محمد (ص) است.
5 - محمد (معروف به محمد حنفیه) که کنیه اش ابوالقاسم بود، مادرش (خوله دختر جعفر بن قیس الحنفیه نام داشت.
6 و 7 - عمر و رقیه که دوقلو بودند و مادرشان (ام حبیب دختر ربیعه بود.
8 - عباس.
9 - جعفر.
10 - عثمان.
11 - عبدالله.
(این چهار نفر در کربلا همراه برادرشان امام حسین (ع) به شهادت رسیدند، مادرشان (ام البنین دختر حزام بن خالد بن جعفر بن دارم می باشد.
12 - محمد اصغر که کنیه اش ابوبکر بود.
13 - عبیدالله (این دو فرزند نیز در کربلا همراه برادرشان امام حسین (ع) به شهادت رسیدند، مادرشان (لیلی دختر مسعود دارمی است).(133)
14 - یحیی که مادرش (اسماء بنت عمیس خثئمی بود.
15 - ام الحسن.
16 - رمله (مادر این دو (ام سعید دختر عروة بن مسعود ثقفی بود).
17 - نفیسه.
18 - زینب صغری.
19 - رقیه صغری.
20 - ام هانی.
21 - ام الکرام.
22 - جمانه که کنیه اش ام جعفر بود.
23 - امامه.
24 - ام سلمه.
25 - میمونه.
26 - خدیجه.
27 - فاطمه (این یازده نفر از مادران مختلف بودند).
حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بعد از پیامبر (ص) پسری سقط کرد که رسول خدا (ص) در آن وقت که او در رحم مادر بود نامش را (محسن گذاشت(134)، بنابراین، مطابق قول شیعه، فرزندان امیر مؤمنان علی (ع) 28 نفر بودند، خداوند آگاهتر و حاکمتر است.