فهرست کتاب


نگاهی بر زندگی دوازده امام (علیهم السلام)

علامه حلی‏ ترجمه و پاورقی از:محمد محمدی اشتهاردی‏

فضایل و معجزات علی (ع)

اخبار علی (ع) از آینده

آیات روشن خدا در شأن علی (ع) ویژگیهایی که خداوند مخصوص علی (ع) نموده و معجزه هایی که از او دیده شده دلیل بر صدق امامت او و وجوب پیروی از او و تثبیت حجت بودن آن حضرت می باشد اینگونه آیات و معجزات از جمله رویدادهای ویژه ای است که خداوند، پیامبر و رسولان خود را به وسیله آنها از دیگران امتیاز بخشید و آنها را نشانه های صدق آنان قرار داد.
قسمتی از این آیات و نشانه ها در مورد امیر مؤمنان علی (ع) از روایات بسیار به دست می آید، مانند اینکه آن حضرت از حوادث آینده خبر می داد، با اینکه کاملا آن حوادث پوشیده بودند و یا اصلا در وقت خبر دادن وجود نداشتند و بعد دیده می شد که خبر او کاملا مطابق آن است که خبر داده بود و این موضوع از روشنترین معجزات پیامبران (علیهم السلام) بوده آیا به گفتار خداوند در قرآن توجه ندارید که حضرت عیسی (ع) را با اعطای معجزات روشن و نشانه های عجیب که دلالت بر صدق نبوت او داشت مجهز کرد به طوری که حضرت مسیح (ع) به امت خود می گفت: ...وانبئکم بما تأکلون و ما تدخرون فی بیوتکم...(124)
(و از آنچه می خورید و در خانه خود ذخیره می کنید به شما خبر می دهم.
و نظیر آن را که از نشانه های شگفت انگیر صدق پیامبر اسلام (ص) است، در مورد پیامبر اسلام (ص) قرار داد از جمله: پیامبر (ص) از پیروزی رومیان بر ایرانیان، قبل از چند سال از وقوع آن خبر داد بر اساس وحی قرآنی که در آغاز سوره روم آمده است:
الم غلبت الروم فی ادنی الارض و هم من بعد غلبهم سیغلبون فی بضع سنین...
(... رومیان مغلوب شدند و این (شکست) در سرزمین نزدیکی رخ داد، اما رومیان بعد از مغلوب شدن، به زودی پیروز می شوند در چند سال آینده.
و همچنین پیامبر (ص) درباره جنگ بدر، قبل از وقوع آن از پیروزی مسلمین و شکست دشمن خبر داد، و همانگونه که خبر داده بود واقع شد، خبر آن حضرت بر اساس این آیه قرآن بود که (سیهزم الجمع و یولون الدبر).(125)
(به زودی همه دشمنان شکست می خورند و از جنگ، پشت کنند.
خبر رسول خدا (ص) از پیروزی مسلمین در جنگ بدر، قبل از آنکه وقوع یابد و سپس وقوع آن مطابق خبر آن حضرت دلیل آشکار بر صدق نبوت آن حضرت بوده و بیانگر ارتباط او با منبع وحی می باشد.
و از اینگونه نشانه ها بسیار است که ما برای رعایت اختصار از ذکر آنها خودداری کردیم.

در مورد امیر مؤمنان علی (ع) درباره اخبار او از آینده و معجزات دیگر نیز از مسلمات است که هیچ کس نمی تواند آن را انکار کند مگر از روی ناآگاهی یا جهل و ظلم و کینه توزی، چرا که روایات بسیار و قاطع، این موضوع را اثبات می کند و صفحات تاریخ گواهی می دهد و دانشمندان سنی و شیعه آن را نقل کرده اند مانند اینکه: آن حضرت پس از آنکه بعد از قتل عثمان، مسلمین با او بیعت کردند قبل از جنگ با ناکثین (طلحه و زبیر) و قاسطین (معاویه و پیروانش) و مارقین (خوارج نهروان) خبر از آینده داد و فرمود: (من مأمور شده ام که با این سه فرقه، بجنگم و همانگونه که خبر داده بود، همانطور شد.
و آن حضرت در مدینه به طلحه و زبیر که در ظاهر عازم مکه بودند و از آن حضرت اجازه رفتن به مکه برای انجام عمره گرفتند، فرمود: (سوگند به خدا! آنان عزم رفتن به مکه را ندارند، بلکه عازم بصره (برای راه اندازی جنگ جمل) هستند و همانگونه که خبر داده بود همانطور شد.
و در این مورد به ابن عباس فرمود: (من به آنان اذن (رفتن به مکه) را دادم، با اینکه به نیرنگ و توطئه آنان آگاه می باشم و از پیشگاه خدا، پیروزی بر آنان را می طلبم و خداوند به زودی نقشه آنان را نقش برآب می کند و توطئه آنان را خنثی می نماید و مرا بر آنان پیروز می گرداند و همانگونه که آن بزرگوار خبر داده بود، عین آن واقع شد.
اینک در اینجا به چند نمونه دیگر از معجزات علی (ع) توجه کنید.

1 - داستان ابن عباس و تحقق پیش بینی علی (ع)

مورد دیگر اینکه: حضرت علی (ع) در محل (ذی قار (نزدیک بصره) نشسته بود و از مردم برای (جنگ با ناکثین) بیعت می گرفت، به آنان فرمود: (از جانب کوفه هزار نفر - نه یک نفر کم و نه یک نفر زیاد - به سوی شما می آیند و با من تا پای ایثار جان، بیعت می کنند.
(ابن عباس می گوید: من از این خبر، پریشان شدم و ترسیدم که مبادا یک نفر از هزار نفر کم یا زیاد گردد، آنگاه موجب شک و تردید و دهن کجی منافقین شود (که بگویند دیدی علی (ع) دروغ گفت) همچنان اندوهگین بودم، کم کم جمعیتی از جانب کوفه آمدند آنان را شمردم 999 نفر بودند، دیگر کسی نیامد، با خود گفتم: (انا لله و انا الیه راجعون) سخن علی (ع) را چگونه باید توجیه کرد، همچنان در فکر فرو رفته بودم، ناگهان شخصی را دیدم که از جانب کوفه می آید، وقتی نزدیک آمد، دیدم لباس موئین پوشیده و شمشیر، سپر و آفتابه به همراه دارد، به حضور امیر مؤمنان علی (ع) رفت و عرض کرد: (دستت را دراز کن تا با تو بیعت کنم.
علی (ع) فرمود: (برای چه هدفی بیعت کنی؟.
او گفت: (بیعت با تو کنم که پیرو و گوش به فرمان تو باشم و در رکاب تو تا ایثار جان با دشمن بجنگم و در این راستا بمیرم و یا خداوند پیروزی را نصیب تو کند.
امام علی (ع) به او فرمود: (نامت چیست؟.
او عرض کرد: (من اویس هستم.
- به راستی تو اویس قرنی هستی؟.
- آری.(126)
امام علی (ع) فرمود: (الله اکبر! حبیبم رسول خدا (ص) به من خبر داد که من مردی از امتش را ملاقات می کنم که (اویس قرنی نام دارد، او از افراد حزب الله است و از حزب رسول خدا (ص) می باشد، مرگش قرین شهادت است و از شفاعت او (در قیامت) جمعیتی به تعداد نفرات دو قبیله (بزرگ) ربیعه و مضر، وارد بهشت می شوند.
(ابن عباس می گوید: (سوگند به خدا! شادمان شدم و اندوهم در مورد هزار نفر (که کم و زیاد نشود) برطرف شد.