فهرست کتاب


نگاهی بر زندگی دوازده امام (علیهم السلام)

علامه حلی‏ ترجمه و پاورقی از:محمد محمدی اشتهاردی‏

ب: سؤال از معنای کلمه ای در قرآن

از ابوبکر سؤال شد معنای این آیه چیست که خداوند در قرآن می فرماید: (و فاکهة و ابا)(121) ابوبکر معنای (اب را ندانست و گفت کدام آسمان بر من سایه افکند؟ و یا کدام زمین مرا به پشت گیرد، یا چه کنم در مورد کتاب خدا که چیزی را ندانسته بگویم، اما (فاکهة که معنای آن را می دانیم (یعنی میوه) اما معنای (اب را خدا داناتر است.
سخن ابوبکر به سمع علی (ع) رسید فرمود: (عجبا! آیا او نمی داند که (اب یعنی علوفه و چراگاه؟! و قول خداوند که می فرماید: (و فاکهة و ابا) بیانگر شمردن نعمتهای الهی بر بندگانش است، نعمتهایی از غذا که برای آنان و حیواناتشان آفریده است که به وسیله آن، جان خود را زنده نگه می دارند و بدن خود را نیرومند می سازند. (فاکهة یعنی: میوه ها برای انسانها، اب یعنی: علوفه و چراگاه برای حیوانات).

5 و 6 - نمونه های دیگر در عصر خلافت عمر

نظیر این جریانات در زمان خلافت عمر نیز رخ داده است در اینجا به ذکر چند نمونه بسنده می شود:

نجات زن دیوانه

در روایات آمده است که: در زمان خلافت (عمر بن خطاب مردی با زن دیوانه ای زنا کرد، گواهان عادل بر این مطلب گواهی دادند، عمر دستور داد تا به آن زن، حد بزنند، مأمورین، آن زن را می بردند تا حد (صد تازیانه) را بر او جاری کنند.
علی (ع) در مسیر، او را دید و فرمود: (زن دیوانه از فلان قبیله چه کرده بود که او را می بردند؟
شخصی به علی (ع) گفت: (مردی با این زن زنا کرده و فرار نموده است و گواهان عادل گواهی بر این کار داده اند، عمر دستور جاری ساختن حد (تازیانه) بر این زن داده است.
علی (ع) فرمود: (این زن را به نزد عمر رد کنید و به عمر بگویید: آیا نمی دانی که این زن دیوانه از فلان طایفه است و پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود:
رفع القلم عن المجنون حتی یفیق؛ قلم تکلیف از دیوانه برداشته شده تا خوب شود.
این زن عقل خود را از دست داده است، پس مجازات ندارد. آن زن را نزد عمر برگرداندند و گفتار علی (ع) را به عمر رساندند عمر گفت: (خدا در کار علی (ع) گشایش دهد، نزدیک بود با جاری ساختن حد بر این زن، هلاک گردم، سپس زن را آزاد کرد و گفت:
(لولا علی لهلک عمر؛ اگر علی (ع) نبود، عمر هلاک می شد.