فهرست کتاب


نگاهی بر زندگی دوازده امام (علیهم السلام)

علامه حلی‏ ترجمه و پاورقی از:محمد محمدی اشتهاردی‏

کتاب ارشاد مفید

علامه بزرگ و استاد اعظم محمد بن محمد بن نعمان حارثی بغدادی معروف به (شیخ مفید از مراجع بزرگ و رئیس جهان تشیع در عصر خود بود که در یازدهم ذیقعده سال 338 یا 336 هجری قمری در روستای (سویقه ابن بصری از توابع (عکبرا که در ده فرسخی شمال بغداد، قرار گرفته، متولد شد و به سال 413 هجری قمری در بغداد درگذشت و قبر شریفش در حرم کاظمین (علیهماالسلام) می باشد. او تألیفات بسیار دارد، یکی از تألیفات او کتاب شریف (الارشاد فی معرفة حجج الله علی العباد معروف به (ارشاد مفید است، این کتاب مکرر چاپ شده است و یکبار در اوایل قرن دوازده هجری، توسط مولا محمد مسیح کاشانی، معروف به (مولا مسیحا (شاگرد و داماد محقق حسین خوانساری) ترجمه شده و به نام (تحفة السلیمانیه به اسم شاه سلیمان صفوی، به سال 1303 در ایران به چاپ رسیده است.(45) و اخیراً این کتاب ترجمه شده و در دسترس است.
ذکر مطلب فوق پیرامون کتاب (ارشاد مفید برای آن بود که دانسته شود کتاب حاضر، تلخیص و انتخاب با مقداری تغییرات، از همان کتاب ارشاد مفید است که توسط علامه حلی - قدس سره - انجام گرفته و در حقیقت، این کتاب منسوب به دو نفر از علمای معتبر و برجسته شیعه است و نظر به اینکه علامه حلی آن را تهذیب و تکمیل کرده، به نام وی طبع و منتشر شده است.
خدا را شکر که توفیق ترجمه آن به فارسی، نصیبم شد و به این افتخار نایل شدم که زبان و قلمم همواره پیرامون زندگی محمد و آل محمد - صلوات الله علیهم اجمعین - به کار افتد و خوشه چین خرمن فضایل آنان باشم.
یادآور می شوم که گاهی عبارات کتاب، نیاز به توضیح داشت که در پاورقی و گاهی در متن میان پرانتز، به آن پرداخته شد. و نیز یادآوری می شود چنانکه مؤلف معظم (علامه حلی) کراراً خاطرنشان کرده اند، بنای این کتاب بر اختصار است، از این رو در مورد شهادت امامان (علیهم السلام) غالباً به ذکر تاریخ رحلت آنان اکتفا شده، به اینکه همه آنان جز حضرت مهدی - سلام الله علیه - یا با شمشیر و یا با زهر، به شهادت رسیدند و این از درسهای بزرگ زندگی آنان است که در راستای دین همواره به مبارزه با طاغوتیان برخاستند و هیچ گاه تسلیم ظلم و ستم نشدند تا اینکه در این راه به شهادت رسیدند. به هرحال، باید گفت: این کتاب فهرستی گذرا بر زندگی دوازده امام (علیهم السلام) است.
مطلب دیگر اینکه: چون مؤلف کتاب، از مراجع و رجال بزرگ جهان تشیع است و همانند فروغی تابان در پیشانی فرهنگ اسلام، می درخشد، شرح مختصری از زندگی او را در مقدمه آوردیم تا از زندگی فرهنگ ساز او نیز بهره مند گردیم.
قم - محمد محمدی اشتهاردی
جمادی الاولی 1409 - دیماه 1367

مقدمه مؤلف

حمد و سپاس سزای خداوند عظیم الشأن است؛ خدایی که توانا و صاحب انواع مواهب و نعمتها و بزرگواریهاست؛ خدایی که ما را به وسیله سرور پیامبران و سرلوحه پاکمردان و سرسلسله برگزیدگان حضرت محمد مصطفی (ص) او که گرامیترین همه جهانیان و برگزیده پروردگار هستی است هدایت فرمود.
حمد و سپاس خداوندی را که ما را (از راههای گمراهی و سقوط) حفظ نمود، به وسیله برترین اولیا و شریفترین اوصیا، پیشوای پرهیزگاران حضرت علی مرتضی امیر مؤمنان و برترین راست قامتان درگاه حق، صلوات ابدی و همیشگی خدا بر این دو و بر آل این دو، امامان دین و راهنمایان مسلمانان و بر اصحاب آنان، آنان که شریف و گرامی هستند و بر تابعین آنان که پیرو نیک و در مسیر حق، تا روز قیامت هستند.

نام و محتوای این کتاب

اما بعد، این کتاب، حاوی نامهای امامان معصوم (علیهم السلام) و تاریخ عمر شریف آنان و ذکر قبر و مزارشان و ذکر نام فرزندان آنان و یادآوری پاره ای از سرگذشت آنان است که آگاهی به آن پرفایده و آموزنده است تا آنان که خواهان رشد و تعالی هستند، مقام ارجمند پیامبر و آلش (علیهم السلام) را بشناسند و در پرتو این شناخت، فرق بین ادعا (ی خشک) و اعتقاد (باور حقیقی) آشکار گردد.
نام این کتاب، عبارت است از: (المستجاد من کتاب الارشاد (تلخیص و انتخاب نیکی از کتاب ارشاد)، خداوند، توفیق دهنده و سامان بخش است و جزا دهنده روز رستاخیز می باشد.