فهرست کتاب


نگاهی بر زندگی دوازده امام (علیهم السلام)

علامه حلی‏ ترجمه و پاورقی از:محمد محمدی اشتهاردی‏

مقدمه دفتر

بی شک انسان برای رسیدن به کمال مطلق (الله، باید راهی پرفراز و نشیب را بپیماید و با دقت از گردنه های صعب العبور بگذرد. پرواضح است که پیمودن چنین راهی، بدون رهبری معصوم، امکان پذیر نخواهد بود.
از این رو، خداوند با لطف خود برای هدایت بشر پیامبران را برانگیخت تا آنان به وسیله وحی، واسطه فیض الهی برای انسان شده و تبشیر و انذار وی را به عهده بگیرند. پس از پایان عصر نبوت که با بعثت خاتم انبیا حضرت محمد (ص) انجام پذیرفت، عصر امامت برای دفاع از مکتب و استمرار راه انبیا آغاز شد، همان امامتی که چونان نبوت، مقامی الهی است و خداست که امامان معصوم را با نام و نشان، به وسیله پیامبر (ص) برای جانشینی وی، معین کرد. بی تردید، راه صلح و تکامل به پیروی از ایشان ختم می گردد و آنانکه خود را از این چشمه زلال و جوشان محروم سازند، جز سقوط و هلاکت، بهره ای نخواهند داشت.
ما بسیار خرسندیم که آنان را به عنوان رهبر برگزیده و راه و رسمشان را الگوی خود ساخته ایم و سند جاوید ما سخنان درربار امام خمینی (ره) است که فرمود:
(ما مفتخریم که ائمه معصومین (علیهم السلام) از علی بن ابی طالب گرفته تا منجی بشر؛ حضرت مهدی صاحب زمان (علیهم آلاف التحیات والسلام) که به قدرت خداوند قادر زنده و ناظر امور است، ائمه ما هستند.(1)
کتاب حاضر، برگردان به فارسی کتاب (المستجاد من کتاب الارشاد است که منتسب به عالم بزرگوار و وارسته؛ (مرحوم علامه حلی می باشد و سیری است بر زندگی دوازده امام معصوم (علیهم السلام) و بیان کننده پرتوی از فضایل و مناقب ایشان که در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است، امید آنکه چراغی فروزان، فرا راه مردم کمال اندیش باشد و سبب گردد که راه درست را یافته و به آن گام نهند.
این دفتر، پس از بررسی، ویرایش و اصلاحاتی چند، آن را مجدداً حروفچینی نموده و به زیور چاپ آراسته و در اختیار حقیقت جویان و دوستداران اهل بیت (علیهم السلام) قرار می دهد، امید که مورد پذیرش حقتعالی قرار گیرد. در خاتمه از خوانندگان محترم تقاضا داریم هرگونه انتقاد یا پیشنهادی که دارند به آدرس قم / دفتر انتشارات اسلامی / صندوق پستی 749 / بخش فارسی ارسال کنند.
با تشکر
دفتر انتشارات اسلامی
وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

گذری بر زندگی علامه حلی

پیشگفتار مترجم

برای آشنایی با مؤلف این کتاب به مطالب هشتگانه زیر توجه کنید: