فهرست کتاب


صحیفة الحسن علیه السلام ( دعا و کلمات امام حسن علیه السلام )

, ترجمه و تنظیم:جواد قیومی اصفهانی‏

مقدمه دفتر

بسم الله الرحمن الرحیم
بی شک کمال مطلق الله است، و انسان برای رسیدن به سوی کمال مطلق راهی پر فراز و نشیب و طولانی را باید بپیماید.
پر واضح است که پیمودن چنین راهی، بدون رهبری پیشوای معصوم، امکان پذیر نیست، گرچه خداوند حکیم بشر را به نیروی عقل مجهز ساخته و کتابهای آسمانی برای او فرستاده، اما با این وصف باز هم ممکن است در مسیر خود، دچار لغزش گردد، مسلما وجود پیشوای معصوم خطر گمراهی را کاهش داده و از اصالت مکتب دفاع می کند؛ از تفسیرهای نادرست از کج اندیشیها، و تحریف حقایق دین، جلوگیری بعمل می آورد.
اینجاست که فلسفه وجود حجت الهی در هر زمان - ظاهر باشد یا پنهان - آشکار می گردد و چه زیباست این تشبیه که پیامبر و امام، قلب عالم هستی اند قلب تپنده ای که واسطه فیض الهی در کالبد جهان انسانیت است و اگر لحظه ای از تپش باز ایستد، زمین، اهلش را فرو خواهد برد.
از این رو، خداوند برای هدایت بشر، پیامبران را برانگیخت، و آنان با استمداد از وحی الهی، رسالت تبشیر و انذار را به عهده گرفتند. سلسله عظیم پیامبران با نبوت پیامبر اسلام حضرت محمدبن عبدالله صلی الله علیه و آله پایان پذیرفت و عصر امامت آغاز گردید؛ همان امامتی که چونان نبوت، مقامی الهی است و خداست که امام معصوم علیهم السلام را با نام و نشان به وسیله پیامبر صلی الله علیه و آله برای جانشینی وی معین کرد بی تردید راه صلاح و تکامل به پیروی از ایشان ختم می شود و آنانکه خود را از این چشمه زلال و جوشان محروم کنند جز سقوط و هلاکت نصیبی نخواهند داشت.
ما خرسندیم که پیرو آنان بوده و راه و رسم ایشان را الگوی خود ساخته ایم و سند جاوید ما این کلمات درربار امام خمینی رحمةالله است که فرمود:
ما مفتخریم که ائمه معصومین، از علی بن ابیطالب گرفته تا منجی بشر حضرت مهدی صاحب زمان - علیهم الاف التحیات و السلام - که به قدرت خداوند قادر، زنده و ناظر امور است ائمه ما هستند. (1)
ما مفتخریم که ادعیه حیاتبخشی که او را قرآن صاعد می خوانند از ائمه معصومین ماست. ما به مناجات شعبانیه امامان و دعای عرفات حسین بن علی علیهم السلام و صیحفه سجادیه، این زبور آل محمد و صحیفه فاطمیه که کتاب الهام شده از جانب خداوند تعالی به زهرای مرضیه است از(2) ماست.
کتاب حاضر، مجموعه ای از دعاها خطبه ها، کلمات قصار دومین پیشوای معصوم امام حسن مجتبی علیه السلام که از منابع مختلف گردآوری شده و تحت عنوان صحیفة الامام الحسن علیه السلام با ترجمه فارسی به علاقمندان عرضه می شود.
این دفتر، پس از بررسی، ویرایش و اصلاحاتی چند، آن را به زیور طبع آراسته و در اختیار دوستداران اهل بیت علیهم السلام قرار میدهد، امید که آن را چراغی فراروی زندگی خود قرار دهند و مورد پذیرش حقتعالی قرار گیرد.
دفتر انتشارات اسلامی، وابسته به جامعه مدرسین، حوزه علمیه قم

یک حدیث

عن رسول الله صلی الله علیه و آله
و اما الحسن فانه ابنی و ولدی و بضعة منی و قرة عینی و ضیاء قلبی و ثمرة فؤادی، و هو سید شباب اهل الجنة، و حجة الله علی الامد، امره امری، وقوله قولی، من تبعه منی و من عصاه فلیس منی.
فمن بکاه لم تعم عینه یوم تعمی العیون
و من حزن علیه لم یحزن قلبه یوم تحزن القلوب.
و من زاره فی بقیعه ثبتت قدمه، علی الصراط یوم التزل فیه الاقدام
امالی الصدوق: 99
بحارالانوار 44: 148
عوالم العلوم 16: 269
از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله روایت شده:
و امام حسن، او پسرم، و فرزندم و پاره تنم و نور چشمم و روشنایی قلبم و میوه دلم است، و او سرور جوانان اهل بهشت و حجت خداوند بر مردم می با شد، فرمان او فرمان من و سخنش سخن من است، هر که از او پیروی کند، از من پیروی کرده، و هر که نافرمانی او را نماید، مرا نافرمانی کرده است.
هر که بر او بگرید، در روزی، که چشمها کور می گردند، دیدگانش کور نمی گردد.
و هر که بر او محزون شود در روزی که قلبها در حزن و اندوه قرار دارد قلبش محزون نمی باشد.
و هر که او را در بقیع زیارت می کند گامهایش بر روی صراط ثابت بماند، در روزی که گامها بر روی آن می لغزد.

مقدمه مؤلف