فهرست کتاب


جهانگشای عادل

سید جمال الدین دین‏پرور

هنگامه قیام، معلوم نیست

امام باقر (ع):
سئل ابو جعفر (ع) هل لهذا الامر وقت؟فقال کذب الوقاتون، کذب الوقاتون کذب الوقاتون:
از امام پنجم پرسیدند امام قائم به کدامین زمان قیام می کند؟حضرت در پاسخ سه بار فرمودند: آنها که زمان ظهور را تعیین می کنند، دروغ می گویند. در طول تاریخ همواره شیادهایی در صدد سوء استفاده از موقعت ها بوده اند.تا از اعتقادات مردم سود شخصی ببرند، عشق به امام زمان در دلهای مومنان به اندازه است که مشتاق زیارت آن بزرگوار و ارتباط با آن حضرتند، و این ممکن است زمینه بهربرداری نااهلان را فراهم سازد لذا ائمه اطهار مردم را هشدار داده اند که از زمان ظهور کسی جز خدا خبر ندارد و اگر کسی چنین ادعایی نماید باید او را تکذیب کرد.

فضیلت منتظران

امام زین العابدین علیه السلام:
ان اهل زمان غیبته القائلین بامامته و المنتظرین لظهوره افضل من اهل کل زمان لان الله تبارک و تعالی اعطاهم من العقول و الافهام و المعرفه ما صارت به الغیبه بمنزله المشاهده....
قطعا شیعیان و منتظران امام زمان از مردم هر زمان دیگری برترند، زیرا خدای تبارک و تعالی ببرکت اندیشه و درک و شناختی که بدان یخشیده است.غیبت امام، چونان ظهور او می باشد.
یاران حضرت مهدی از نظر شناخت و رشد فکری و کمال عقلی و سطح بسیار بالا هستند.به اندازه ای که در زمان غیبت هم به آن حضرت ایمان و اعتقاد کامل دارند و در انجام وظائف زیاد قصور و کوتاهی نمی کنند و به بهانه غیبت و عدم حضور از زیر بار مسؤلیتها شانه خالی نمی کنند زیرا مقام امام و امامت را با دلیلهای روشن شناخته بطوریکه هیچگونه شبهه و ابهامی در نظر آنان وجود نداشته و مانند حظور امام در راه خدا تلاش می کنند.

فریاد توحید

امام صادق (ع)
اذا قام القائم المهدی، لایبقی ارض الانودی فیها شهاده ان لا الا الله و ان محمدا رسول الله.
آنگاه که امام قائم حضرت مهدی (ع)قیام کند، بانگ یکتا پرستی و رسالت پیامبر عزیز اسلام در سراسر جهان طنین افکند.
خداوند در نظام آفرینش مقرر فرموده که سرانجام سراسر گیتی در زیر پرچم اسلام و رسالت حضرت ختمی مرتبت در آید و جامعه بشری ببه کمال مطلوب برسد و برای تحقق این ههدف زمینه های آنرا نیز فراهم کرده که در راس همه آنها راهبر عادل معصوم است که توانائی و شایستگی آنرا دارد، زمان آنرا هم خود می داند یعنی شرایط دقیقی که بتواند از آن راهبر عادل در سطح جهان بر خوردار باشد.
این آرزوی بشریت آنگاه جامعه عمل می پوشد که سراسر عالم خداپرست و مسلمان شوند و این به دست با کفایت مهدی منتظر امام زمان عجل الله تعالی فرجه خواهد بود.