فهرست کتاب


شفاخانه معنوی (شفا از قرآن و احادیث)

سعید موحدیان عطار

این ذکر تا عرش بالا می رود

حضرت باقر علیه السلام فرمود: هیچ بنده ای نیست که چون بامداد کند، پیش از آفتاب زدن بگوید:
الله اکبر الله اکبر کبیرا و سبحان الله بکرة و اصیلا و الحمدلله رب العالمین کثیرا، لا شریک له و صلی الله علی محمد و آله.
جز این که فرشته ای آن ها را دریابد و در درون بال خود نهد و به آسمان دنیا بالا برد، پس فرشتگان به او گویند: چه چیز همراه تو است؟ گوید: با من کلماتی است که یکی ازمومنین گفته و آن ها چنین و چنانند، پس فرشتگان گویند، خدا رحمت کند آن کس که این کلمات را گفته و او را بیامرزد، و به هر آسمانی که بالا رود به اهل آن آسمان مانند همان حرف را بزند، و آن ها نیز گویند: خدا رحمت کند کسی که این کلمات را گفته و او را بیامرزد تا به حاملین عرش رسد، پس به آن ها گوید: با من کلماتی است که یکی از مومنین به آن تکلم کرده و آن ها چنین و چنانند، پس آن ها گویند: خدا رحمت کند این بنده را و او را بیامرزد، آن ها را ببر نزد نگهبانان گنجهای گفتار مومنان، زیرا اینها گنجینه های کلماتند تا آن ها را در دفتر گنجها بنویسند. (188)

با این کلمات از هر زیان حفظ بمانید

امام باقر علیه السلام فرمود: هر که صبح کند بگوید:
اللهم انی اصبحت فی ذمتک و جوارک، اللهم انی استودعک دینی و نفسی و دنیای و آخرتی و اهلی و مالی و اعوذ بک یا عظیم من شر خلقک جمیعا و اعوذبک من شر ما یبلس به ابلیس و جنوده.
فرمود: چون این کلام را بگوید چیزی در آن روز به وی زیان نرساند، و چون شب کند و آن را بگوید در آن شب چیزی به او زیان نرساند ان شاء الله. (189)

حفظ از آفات در شب وروز با این ذکر

امام صادق علیه السلام فرمود: هر که این ذکر را هنگامی که شب می کند (و داخل در شب می گردد) سه بار بگوید، یبالی از بالهای جبرئیل علیه السلام پوشیده شود تا بامداد (و از همه آفات تا صبح نگهداری شود و آن ذکر این است):
استودع الله العلی الاعلی الجلیل العظیم نفسی و من یعنینی امره، استودع الله نفسی المرهوب المخوف المتضعضع لعظمته کل شی ء. (190)