فهرست کتاب


شفاخانه معنوی (شفا از قرآن و احادیث)

سعید موحدیان عطار

دعای ارثیه پیغمبران

حضرت صادق علیه السلام فرمود: سه چیز را پیامبران از همدیگر ارث بردند (یا از همدیگرنسخه گرفتند) از آدم علیه السلام (گرفته) تا رسیدند به رسول خدا صلی الله علیه و آله که همیشه بامداد که می کرد می گفت:
اللهم انی اسالک ایمانا تباشر به قلبی و یقینا حتی اعلم انه لا یصیبنی الا ما کتبت لی و رضنی بما قسمت لی.
و این روایت را برخی از اصحاب ما روایت کرده و این جملات را هم به آن افزوده است:
حتی لا احب تعجیل ما اخرت و لا تاخیر ما عجلت یا حی یا قیوم برحمتک استغیث، اصلح لی شانی کله و لا تکلنی الی نفسی طرفة عین ابدا و صلی الله علی محمد و آله. (187)

این ذکر تا عرش بالا می رود

حضرت باقر علیه السلام فرمود: هیچ بنده ای نیست که چون بامداد کند، پیش از آفتاب زدن بگوید:
الله اکبر الله اکبر کبیرا و سبحان الله بکرة و اصیلا و الحمدلله رب العالمین کثیرا، لا شریک له و صلی الله علی محمد و آله.
جز این که فرشته ای آن ها را دریابد و در درون بال خود نهد و به آسمان دنیا بالا برد، پس فرشتگان به او گویند: چه چیز همراه تو است؟ گوید: با من کلماتی است که یکی ازمومنین گفته و آن ها چنین و چنانند، پس فرشتگان گویند، خدا رحمت کند آن کس که این کلمات را گفته و او را بیامرزد، و به هر آسمانی که بالا رود به اهل آن آسمان مانند همان حرف را بزند، و آن ها نیز گویند: خدا رحمت کند کسی که این کلمات را گفته و او را بیامرزد تا به حاملین عرش رسد، پس به آن ها گوید: با من کلماتی است که یکی از مومنین به آن تکلم کرده و آن ها چنین و چنانند، پس آن ها گویند: خدا رحمت کند این بنده را و او را بیامرزد، آن ها را ببر نزد نگهبانان گنجهای گفتار مومنان، زیرا اینها گنجینه های کلماتند تا آن ها را در دفتر گنجها بنویسند. (188)

با این کلمات از هر زیان حفظ بمانید

امام باقر علیه السلام فرمود: هر که صبح کند بگوید:
اللهم انی اصبحت فی ذمتک و جوارک، اللهم انی استودعک دینی و نفسی و دنیای و آخرتی و اهلی و مالی و اعوذ بک یا عظیم من شر خلقک جمیعا و اعوذبک من شر ما یبلس به ابلیس و جنوده.
فرمود: چون این کلام را بگوید چیزی در آن روز به وی زیان نرساند، و چون شب کند و آن را بگوید در آن شب چیزی به او زیان نرساند ان شاء الله. (189)