فهرست کتاب


شفاخانه معنوی (شفا از قرآن و احادیث)

سعید موحدیان عطار

دعاهای هنگام بامداد و شامگاه

عبدالله بن ابراهیم جعفر می گوید: از حضرت ابوالحسن علیه السلام شنیدم که فرمود: امیرالمومنین علی علیه السلام چون صبح می کرد سه بار می فرمود:
سبحان الله الملک القدوس - سپس می فرمود - اللهم انی اعوذ بک من زوال نعمتک و من تحویل عافیتک و من فجاة نقمتک و من درک الشقاءو من شر ما سبق فی الکتاب اللهم انی اسالک بعزة مللک و شدة قوتک و بعظیم سلطانک و بقدرتک علی خلقک. (186)

دعای ارثیه پیغمبران

حضرت صادق علیه السلام فرمود: سه چیز را پیامبران از همدیگر ارث بردند (یا از همدیگرنسخه گرفتند) از آدم علیه السلام (گرفته) تا رسیدند به رسول خدا صلی الله علیه و آله که همیشه بامداد که می کرد می گفت:
اللهم انی اسالک ایمانا تباشر به قلبی و یقینا حتی اعلم انه لا یصیبنی الا ما کتبت لی و رضنی بما قسمت لی.
و این روایت را برخی از اصحاب ما روایت کرده و این جملات را هم به آن افزوده است:
حتی لا احب تعجیل ما اخرت و لا تاخیر ما عجلت یا حی یا قیوم برحمتک استغیث، اصلح لی شانی کله و لا تکلنی الی نفسی طرفة عین ابدا و صلی الله علی محمد و آله. (187)

این ذکر تا عرش بالا می رود

حضرت باقر علیه السلام فرمود: هیچ بنده ای نیست که چون بامداد کند، پیش از آفتاب زدن بگوید:
الله اکبر الله اکبر کبیرا و سبحان الله بکرة و اصیلا و الحمدلله رب العالمین کثیرا، لا شریک له و صلی الله علی محمد و آله.
جز این که فرشته ای آن ها را دریابد و در درون بال خود نهد و به آسمان دنیا بالا برد، پس فرشتگان به او گویند: چه چیز همراه تو است؟ گوید: با من کلماتی است که یکی ازمومنین گفته و آن ها چنین و چنانند، پس فرشتگان گویند، خدا رحمت کند آن کس که این کلمات را گفته و او را بیامرزد، و به هر آسمانی که بالا رود به اهل آن آسمان مانند همان حرف را بزند، و آن ها نیز گویند: خدا رحمت کند کسی که این کلمات را گفته و او را بیامرزد تا به حاملین عرش رسد، پس به آن ها گوید: با من کلماتی است که یکی از مومنین به آن تکلم کرده و آن ها چنین و چنانند، پس آن ها گویند: خدا رحمت کند این بنده را و او را بیامرزد، آن ها را ببر نزد نگهبانان گنجهای گفتار مومنان، زیرا اینها گنجینه های کلماتند تا آن ها را در دفتر گنجها بنویسند. (188)