فهرست کتاب


شفاخانه معنوی (شفا از قرآن و احادیث)

سعید موحدیان عطار

دعای آن حضرت برای اداء دین

از امام جواد علیه السلام روایت شده: شخصی نزد امام رضا علیه السلام آمده و گفت: ای فرزند رسول خدا، فرزندان بسیار داشته و دینی بر گردن دارم و دچار مشکل شده ام، دعائی به من بیاموز که هرگاه خدا را بدان دعا بخوانم خداوند روزی به من عنایت فرماید، فرمود: ای بنده خدا وضو بگیر و آن را زیبا به عمل آور، سپس دو رکعت نماز به جا آور، که رکوع و سجده آن را کامل انجام دهی، سپس بگو:
یا ماجد یا کریم، یا واحد یا کریم، اتوجه الیک بمحمد نبیک نبی الرحمة: یا محمد یا رسول الله، انی اتوجه بک الی الله ربک و رب کل شی ء ان تصلی علی محمد و علی اهل بیته. و اسالک نفحة من نفحاتک، و فتحا یسیرا، و رزقا واسعا، الم به شعتی و اقضی به دینی، و استعین به علی عیالی.(149)

دعای آن حضرت در پوشیده ماندن از دشمنان

استسلمت مولای لک، و اسلمت نفسی الیک، و توکلت فی کل اموری علیک و انا عبدک و ابن عبدیک، اخبانی اللهم فی سترک عن شرار خلقک و اعصمنی من کل اذی و سوء بمنک، و اکفنی شر کل ذی شر بقدرتک.
اللهم من کادنی او ارادنی فانی ادرابک فی نحره، و استعین بک منه، و استعیذ منه بحولک و قوتک، و شد عنی ایدی الظالمین اذ کنت ناصری لا اله الا انت، یا ارحم الراحمین، و اله العالمین. اسالک کفایة الاذی، و العافیة و الشفاء، و النصر علی الاعداء، و التوفیق لما تحب ربنا و ترضی، یا اله العالمین، یا جبار السماوات و الارضین، یا رب محمد و اله الطیبین الطاهرین صلواتک علیهم اجمعین. (150)

دعای آن حضرت دررفع شر دشمنان

روایت شده: هنگامی که امام رضا علیه السلام بشهادت رسیدند در لباس آن حضرت این تعویذ پیدا شد،در آخر آن چنین نوشته شده بود که از پدرانش روایت شده که جدشان علی علیه السلام این تعویذ را برای دفع شر دشمنان به کار برده و در غلاف شمشیرش قرار داشت، و در آخر آن نامهای الهی است، و آن حضرت بر فرزندان و خاندانش شرط کرده که آن را بر علیه کسی نخوانند، چرا که هر که این دعا را بخواند دعایش محجوب نمی ماند:
اللهم بک استفتح، و بک استنجح، و بمحمد صلی الله علیه و آله اتوجه، اللهم سهل لی حزونته و کل حزونة، و ذلل لی صعوبته و کل صعوبة، و اکفنی موونته و کل موونة.
و ارزقنی معروفه و وده، و اصرف عنی ضره و معرته، انک تمحو ما تشاء و تثبت و عندک ام الکتاب، الا ان اولیاء الله لا خوف علیهم و لا هم یحزنون.
انا رسل ربک لن یصلوا الیک طه حم لا یبصرون، و جعلنا فی اعناقهم اغلاقا فهی الی الاذقان فهم مقمحون، و جعلنا من بین ایدیهم سدا، و من خلفهم سدا فاغشینا هم فهم لایبصرون.
اولئک الذین طبع الله علی قلوبهم و سمعهم و ابصارهم و اولئک هم الغافلون لا جرم ان الله یعلم ما یسرون و ما یعلنون فسیکفیکهم الله و هو السمیع العلیم، و تریهم ینظرون الیک و هم لا یبصرون. صم بکم عمی فهم لا یرجعون، طسم تلک آیات الکتاب المبین، لعلک باخع نفسک الا یکونوا مومنین، ان نشا ننزل علیهم من السماء ایة، فظلت اعناقهم لها خاضعین.
نامها: اللهم انی اسالک بالعین التی لا تنام، و بالعز الذی لا یرام، و بالملک الذی لا یضام، و بالنور الذی لا یطفی، و بالوجه الذی لا یبلی، و بالحیاة الذی لا تموت، و بالصمدیة التی لا تقهر، و بالدیمومیة التی لا تقنی، و بالاسم الذی لا یرد، و بالربوبیة التی لا تستذل، ان تصلی علی محمد و ال محمد، و ان تفعل بی کذا و کذا.
و حاجتت را ذکر می کنی انشاء الله انجام می شود (151)