فهرست کتاب


شفاخانه معنوی (شفا از قرآن و احادیث)

سعید موحدیان عطار

دعای استخاره برای کارها

امام رضا علیه السلام فرمود: از پدرم موسی بن جعفر علیه السلام شنیدم که فرمود: از پدرم جعفر بن محمد علیه السلام شنیدم که می فرماید: کسی که با این دعا خدا را بخواند، در پایان کارش نمی بیند مگر آن چه را دوست دارد و دعا نیست:
اللهم ان خیرتک تنیل الرغائب و تجزل المواهب و تطیب المکاسب و تغنم المطالب و تهدی الی احمد العواقب و تقی من محذور النوائب. اللهم انی استخیرک فیما عقد علیه رایی و قادنی الیه هوای فاسالک یا رب ان تسهل لی من ذالک ما تعسرو ان تعجل من ذالک ما تیسر و ان تعطینی یا رب الظفر فیما استخیرک فیه و عونا بالانعام فیما دعوتک و ان تجعل یا رب بعده قربا و خوفه امنا و محذوره سلما فانک تعلم و لا اعلم و تقدر و لا اقدر و انت علام الغیوب. اللهم ان یکون هذا الامر خیرا لی فی عاجل الدنیا و آجل الاخرة فسهلة لی و یسره علی و ان لم یکن فاصرفه عنی و اقدر لی فیه الخیر انک علی کل شی ء قدیر یا ارحم الراحمین. (121)

دعائی بسیار مفید هنگام غروب آفتاب

عبدالله بن ابراهیم جعفری می گوید: از امام کاظم علیه السلام شنیدم که می فرماید: چون شام کنی و ببینی که خورشید در حال پنهان شدن و غروب کردن است، این دعا را بخوان:
بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله الذی لم یتخذ ولدا و لم یکن له شریک فی الملک و لم یکن له ولی من الذل و کبره تکبیرا الحمدلله الذی یصف و لا یوصف و یعلم و لا یعلم، یعلم خائنة الاعین و ما تخفی الصدور.
اعوذ بوجه الله الکریم و باسم الله العظیم من شر ما ذرا و ما برا و من شر ما تحت الثری و من شر ما ظهر و باطن و من شر ما کان فی اللیل و النهار و من شر ابی مرة و ما ولد و من شر الرسیس و من شر ما وصفت و ما لم اصف، فالحمدلله رب العالمین. (122)

دعا به هنگام مسافرت

حسن بن جهم گوید: امام کاظم علیه السلام فرمود: هرگاه از منزلت برای سفر یا غیر سفر خارج شدی بگو:
بسم الله آمنت بالله،توکلت علی الله، ما شاء الله لا حول و لا قوة الا بالله. پس شیاطین با او رو به رو می شوند اما بر می گردند و ملائکه بر چهره آن ها می زنند و می گویند: ای شیاطین، شما راهی برای تسلط بر او ندارید، چون او بنام خدا شروع کرد و به خدا ایمان آورد و بر او توکل نمود وگفت: ما شاء الله لا حول و لا قوة الا بالله. (123)