فهرست کتاب


شفاخانه معنوی (شفا از قرآن و احادیث)

سعید موحدیان عطار

دعای چشم زخم و دفع بلا و آفت برای حیوانات (تعویذ حیوانات از چشم و امثال آن)

سلیان بن جعفر از امام موسی بن جعفر علیه السلام از آباء گرامیش دعایی در عوذه حیوانات روایت کرده است و گوید این عوذه نزد آنان نگهداری می شد:
بسم الله الرحمن الرحیم بسم الله و بالله، خرج عین السوء من بین لحمه و جلده و عظمه و عصبه و عروقه، فلقیها جبرئیل و میکائیل صلوات الله علیهما، فقالا: این تذهبین ایتها اللعینة. قالت: اذهب الی الجمل فاطرحه من قطاره، و الدابة من مقودها، و الحمار من آکامه، و الصبی من حجر امه و القی الرجل الشاب الممتلی ء من قدمیه. فقالا لها: اذهبی ایتها اللعینة الی البریة، فثم حیة لها عینان، عین من ماء، و عین من نار و کذلک یطبع الله علی عین السوء، و عبس عابس، و حجز یابس، و نفس نافس و نار قابس، رددت بعون الله عین السوء الی اهله و فی جنبیه و کشحیه و فی احب خلانه الیه، بعزیمة الله و قوله: (اولم یر الذین کفروا ان السموات و الارض کانتا رتقا ففتقنا و جعلنا من الماء کل شی ء حی افلا یومنون (111)) (و ثم ارجع البصر کرتین ینقلب الیک البصر خاسئا و هو حسیر)(112) و صلی الله علی سیدنا محمد النبی و آله الطاهرین.(113)

دعا برای رفع اذیت ککها تعویذ از ککها

علی بن ابن حمزه روایت کند، از امام ابی الحسن موسی علیه السلام که فرمود: اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله در یکی از جنگها به آن حضرت از آزار و اذیت ککها شکایت کردند، فرمود: به هنگام خواب، در رختخواب بگوئید:
ایها الاسود الوثاب الذی لا یبالی غلقا و لا بابا عزمت علیک بام الکتاب الا توذینی و اصحابی الی ان یذهب اللیل و یحیی ء الصبح بما جاء، و لذی نعرفه الی ان یووب الصبح متی ما آب. (114)

دعا برای درد سر

داود رقی گوید به امام موسی بن جعفر علیه السلام عرض کردم: یابن رسول الله! دردسری دارم که پیوسته مرا اذیت می کند و ای بسا که شبها بر اثر درد آن خوابم نمی برد، و مرا از انجام نماز شب باز می دارد، آن حضرت فرمود: ای داود! هرگاه احساس درد کردی، دست خود را به موضع درد بکش و این دعا را بخوان به درستی که بعد از آن، احساس درد نخواهی کرد:
اعوذ بالله و اعیذ نفسی من جمیع ما اعترانی باسم الله العظیم و کلماته التامات التی لا یجاوز هن بر و لا فاجر، اعیذ نفسی بالله عز و جل و برسول الله صلی الله علیه وآله الطاهرین الاخیار، اللهم بحقهم علیک الا اجرتنی من شکاتی هذه. (115)